Sinn Fein به پیروزی سیاسی کلیدی در ایرلند شمالی رسید – RT World News

کارشناسان می گویند که ناامیدی از فلج شدن دولت در بلفاست منجر به تغییر سیاسی در صندوق های رای شده است.

حزب ملی گرای ایرلند شین فین پس از کسب دستاوردهای قابل توجهی در انتخابات شوراها به بزرگترین نیروی سیاسی در دولت محلی ایرلند شمالی تبدیل شد و حزب اتحادیه دمکراتیک (DUP) را پشت سر گذاشت. نتیجه به‌عنوان عقب‌نشینی سیاسی علیه مسدود کردن توافق‌نامه‌های تقسیم قدرت توسط DUP در بلفاست به تصویر کشیده می‌شود.

شمارش آرا در روز یکشنبه نشان داد که این حزب 144 کرسی در 11 شورا در ایرلند شمالی به دست آورده است که نسبت به انتخابات سال 2019 که در آن 105 عضو شورا بازگشته بودند، 39 نماینده افزایش یافته است. در مقابل، DUP در 122 کرسی راکد ماند – همان تعداد کرسی که در سال 2019 ادعا کرد.

“این نتایج انتخابات تایید مثبت پیام سین فین است که کارگران، خانواده ها و جوامع نیاز به حمایت دارند، و اینکه مسدود کردن یک مجمع جدید توسط یک حزب باید اکنون پایان یابد.” میشل اونیل، معاون رهبر سین فین، روز شنبه گفت.

بر اساس قوانین تقسیم قدرت که در توافقنامه جمعه خوب نوشته شده است – توافق بین بریتانیا و ایرلند در مورد نحوه اداره ایرلند شمالی – بعد از پیروزی سین فین در انتخابات مجلس ایرلند شمالی در سال گذشته، اونیل به عنوان اولین وزیر بلفاست منصوب می شد. . توافقنامه 1998 تا حد زیادی به درگیری چند دهه در ایرلند شمالی که به نام “مشکلات” معروف بود، پایان داد که طی آن هزاران نفر جان خود را از دست دادند.


ناسیونالیست‌های پیروز خواستار «بحث» در مورد وحدت ایرلند هستند

DUP پس از گذراندن بخش عمده ای از سال گذشته برای جلوگیری از تشکیل دولت در استورمونت، خنثی کردن قدرت قانونگذاری مجمع در میان شکایات اتحادیه گرایان در مورد قوانین تجاری پس از برگزیت در ایرلند شمالی، به مانع تراشی متهم شده است.

اکنون با این نگرانی مواجه است که موضع تندرو آن در مورد فلج کردن مدیران اجرایی بلفاست، حمایت رقبای سیاسی DUP را تقویت کرده است – حتی باعث شد روز شنبه مقاله ای در بلفاست تلگراف ایرلند شمالی منتشر شود که در آن آمده است که رهبر DUP “جفری دونالدسون به بزرگترین گروهبان ممکن برای عضوگیری برای جمهوریخواهان تبدیل شده است.”

برای اتحادیه‌گرایی، شاید لحظه‌ای باشد که از خواب بیدار شوید و قهوه را بو کنید.» ادوین پوتس رهبر سابق DUP روز شنبه به بی بی سی گفت. پوتس همچنین گفت که نتایج انتخابات 2023 نیاز به وحدت بیشتر در یک جنبش اتحادیه‌گرا را نشان می‌دهد که اخیراً متحمل یک سری شکست‌های سیاسی برای عناصر ملی‌گرا شده است.

این نکته ای است که کلم ایستوود، که در جبهه حزب سوسیال دموکرات و کارگر است، با آن موافق است. “[People in Northern Ireland] از اینکه میشل اونیل نتوانسته است وزیر اول شود، بسیار ناراحت هستند. آنها از سیاستمداران می خواهند که به کار خود بازگردند و به مسائل رسیدگی کنند.»

ایستوود افزود، مسئولیت حل و فصل دولت در بلفاست که مانع از آن می شود، دقیقاً بر دوش دونالدسون است. “اکنون به DUP رسیده است تا با آن ادامه یابد.”

شما می توانید این داستان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید: