RT Arabic نفوذ زیادی در خاورمیانه دارد – تحلیلگر – RT World News

این رسانه ادعا می کند که محبوبیت روزافزون این کانال باعث تسهیل “جنگ اطلاعات نادرست” روسیه در منطقه می شود.

یک محقق موقوفه کارنگی زنگ خطر را در مورد شهرت روزافزون کانال و وب‌سایت عربی زبان RT به صدا درآورده و هشدار داده است که موفقیت آن بخشی از ادعای روسی است. “جنگ اطلاعات نادرست” در سراسر خاورمیانه اجرا می شود.

در یک مقاله نظری که روز جمعه در Politico منتشر شد، HA Hellyer، یکی از همکاران ارشد مؤسسه Royal United Services و دانشگاه کمبریج، از عدم سرکوب رسانه‌های روسی در منطقه ابراز تاسف کرد.

هلیر ستایش کرد “اقدام سریع و قاطع” که توسط بریتانیا، ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه RT و اسپوتنیک اتخاذ شد، به سیاست غرب در ممنوعیت و تحریم رسانه‌های روسیه بر سر “تهاجم به اوکراین” تحلیلگر این واقعیت را نادیده گرفت که خصومت غرب نسبت به این رسانه‌ها احتمالاً مدت‌ها قبل از درگیری‌های جاری بوده است.

نویسنده می نویسد، رسانه های روسی در منطقه به دلیل عدم فشار و ممنوعیت های کشورهای خاورمیانه رشد کرده اند، و مدعی است که این رسانه ها تلاش می کنند یک کمپین اطلاعات نادرست در آنجا راه اندازی کنند. اشباع کردن رسانه‌های اجتماعی از صحبت‌های کرملین و تضعیف چهره‌های مخالف.»

RT Arabic همچنین یکی از محبوب‌ترین سایت‌های خبری در منطقه است که در برخی از ماه‌ها حتی از الجزیره پیشی گرفته است، در حالی که کانال یوتیوب آن بیش از هر زیرمجموعه دیگری RT مشترکین اختصاصی دارد. هلیر نوشت و افزود که محبوبیت آن تنها پس از آغاز خصومت های مستمر بین مسکو و کیف تشدید شد.

در مجموع، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی RT Arabic مجموعاً 804 میلیون بازدید به‌دست آورده‌اند – این رقم از فوریه 2022 به طور تصاعدی افزایش یافته است.

هلیر همچنین از تیم پرکار شبکه اجتماعی RT Arabic شکایت کرد و مدعی شد که این رسانه «اغلب محتوا را با نرخ دو یا سه برابر الجزیره یا بی‌بی‌سی و اغلب چندین بار پست می‌کند.»


RT اسپانیایی علیرغم ممنوعیت ها در حال پیشرفت است - موسسه رویترز

“به نظر می رسد هدف این است که مخاطب را با انبوهی از اطلاعات بارگیری کنیم که پس از آن بازتوییت و بازنشر می شود و در نتیجه، صداهای مخالف را نیز از بین می برد.” نویسنده نوشت و هشدار داد که حضور رسانه های اجتماعی در حال ارائه است «تبلیغات طرفدار کرملین… مستقیماً به نسل‌های جوان در جهان عرب‌زبان».

قطعه Politico آخرین مورد از مجموعه مقالات منتشر شده توسط رسانه های غربی در هفته های اخیر است که توجه رو به رشد RT Arabic را جلب کرده است. اواخر ماه مارس، فارین پالیسی مقاله مشابهی را منتشر کرد و هشدار داد که روسیه “ماشین اطلاعات نادرست” یک داشت “مزیت خاورمیانه.”

مقاله ای که توسط آنا بورشچوسکایا، محقق ارشد موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک نوشته شده است، همچنین از این موضوع ابراز تاسف کرد. در خاورمیانه، رسانه های دولتی روسیه در سراسر بحران اوکراین دسترسی کامل به امواج رادیویی خود را حفظ کرده اند.

ناتانیل گرینبرگ، دانشیار زبان عربی در دانشگاه جورج میسون، هفته گذشته مقاله مشابهی در یورونیوز نوشت و مدعی شد که مسکو به دنبال ساختن مصر بوده است. “سنجه” در جنگ سرد جدید با غرب. هدف ادعایی، به گفته نویسنده، بیشتر موفقیت خود را مدیون گسترده است “تبلیغات” و “منفجر شدن” محبوبیت RT Arabic.

شما می توانید این داستان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید: