Omicron چگونه بر بازیابی جهانی تأثیر می گذارد؟ اقتصاددانان 4 احتمال را فهرست می کنند

Omicron چگونه بر بازیابی جهانی تأثیر می گذارد؟  اقتصاددانان 4 احتمال را فهرست می کنند

برخی از کشورها برای جلوگیری از شیوع ویروس، ورود همه بازدیدکنندگان خارجی را ممنوع کرده اند. (نمایندگی)

نوع Omicron ضربه‌ای به امیدهای خوش‌بینانه وارد می‌کند که اقتصاد جهانی در سال 2022 روی پایه محکم‌تری وارد خواهد شد و به طور بالقوه برنامه‌های سیاست‌گذاران برای تمرکز بر تورم به جای تقاضای ضعیف را تضعیف می‌کند.

تحمیل محدودیت‌های سفر اعتماد مصرف‌کننده و شرکت‌ها را متزلزل می‌کند و احتمالاً فعالیت‌ها را در برخی مکان‌ها محدود می‌کند، درست همزمان با شروع فصل تعطیلات در بسیاری از اقتصادها. شبکه تلویزیونی ان تی وی گزارش داد ژاپن به عنوان بخشی از برنامه خود برای جلوگیری از شیوع ویروس، ورود همه بازدیدکنندگان خارجی را به طور موثر ممنوع خواهد کرد.

بازارها در یک ضربه اقتصادی به سرعت به سمت قیمت حرکت کردند. انتظارات برای افزایش نرخ بهره طی سال آینده در روز جمعه برای بانک های مرکزی ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا حداقل 10 واحد کاهش یافت.

php0lgn8

آنچه در ادامه خواهد آمد بر اساس آنچه دانشمندان در مورد نوع جدید کووید-19 کشف می‌کنند، از جمله مقاومت آن در برابر واکسن‌ها و میزان انتقال آن نسبت به نوع دلتا که در ماه‌های اخیر بدون بازگشت اقتصادها به سمت رکود بیداد کرد، تعیین می‌شود.

بدترین سناریو ممکن است در صورتی باشد که این جهش نیازمند بازگشت به قرنطینه های فلج کننده رشد باشد، که زنجیره های عرضه را که از قبل تحت فشار قرار گرفته اند تهدید می کند و به تقاضای بهبود یافته آسیب می رساند. این امر ترس از ترکیب رکود تورمی از تورم سریعتر و رشد کندتر را دوباره تشدید می کند.

اقتصاددانان گروه گلدمن ساکس چهار احتمال را بیان کردند که یکی از آنها شامل یک سناریوی نزولی است که در آن موج بزرگ آلودگی در سه ماهه اول سال آینده رشد جهانی را آهسته به 2 درصد در سه ماهه سه ماهه – 2.5 واحد درصد می‌بیند. کمتر از پیش بینی فعلی آنها رشد در کل سال 2022 4.2 درصد یا 0.4 درصد کمتر از پیش بینی ها خواهد بود.

یک پیامد خوش خیم این است که جهش به همان اندازه که در ابتدا تصور می‌شد تهدیدکننده نیست. اما ظهور آن به عنوان یک یادآوری عمل می کند که این بیماری همه گیر به طور بالقوه برای سال های آینده یک تهدید برای اقتصاد جهانی باقی خواهد ماند.

آلیسیا گارسیا هررو، اقتصاددان ارشد آسیا و اقیانوسیه در شرکت Natixis SA، گفت: ما هنوز در رکود تورمی قرار نداریم. “اما یک سال دیگر بدون تحرک فرامرزی و اختلالات زنجیره تامین مرتبط ممکن است ما را به آنجا سوق دهد.”

تاثیر کوچکتر

حتی هنوز، برخی از اقتصاددانان می گویند که این پیامدها ممکن است کمتر از آنچه در طول رکود اقتصادی سال 2020 مشاهده شده است، باشد.

دولت‌ها، هرچند نه دولت چین، نسبت به بازگشت به قرنطینه بی‌میل هستند. و عرضه واکسن‌ها تا حدی توضیح می‌دهد که چرا داده‌های فرکانس بالا نشان می‌دهد که محدودیت‌هایی که در اروپا اعمال شده‌اند انعطاف‌پذیرتر بوده و آسیب کمتری به رشد وارد کرده‌اند.

راب ساببارامن، رئیس تحقیقات بازارهای جهانی در شرکت Nomura Holdings گفت: “کسب و کارها و خانواده ها خود را با محدودیت ها و قرنطینه ها وفق داده اند و بنابراین ممکن است این بار ضربه ها به این شدت نباشد.”

او گفت: «این به معنای قرنطینه‌های محلی با ظهور همه‌گیری‌ها، محدودیت‌های شدیدتر در سفرهای منطقه‌ای و احتمال بیشتر تعطیلی بنادر است. چین در مدیریت شیوع بیماری تبحر نشان داده است، اما اگر سویه های بسیار قابل انتقال در سطح جهانی بومی شوند، هزینه های اقتصادی بلندمدت افزایش خواهد یافت.

به گفته میکی لوی، اقتصاددان ارشد ایالات متحده و آسیا در بازارهای سرمایه برنبرگ، اگر این متغیر گسترش یابد “می تواند حرکت سالم در اقتصاد” ایالات متحده را کاهش دهد.

بازارها در اوایل معاملات آسیایی دوشنبه پس از فروش شدید روز جمعه با انتشار اخبار مربوط به این نوع، آرام شدند. S&P 500، Nasdaq 100 و قراردادهای اروپایی جهش کردند و نفت به بالای 70 دلار در هر بشکه رسید.

0hvai31s

قبل از ظهور omicron، برخی از اقتصاددانان انتقال تقاضا را از کالاهای بادوام و به سمت خدماتی مانند اوقات فراغت، مسافرت و گردشگری پیش بینی کرده بودند. اما این تغییر ممکن است اکنون به تعویق بیفتد – چشم انداز بهبودی جهانی را که در حال حاضر ناهموار است، کاهش می دهد.

صندوق بین المللی پول در ماه اکتبر هشدار داد که بهبود شتاب خود را از دست داده و به طور فزاینده ای تقسیم شده است. صندوق محاسبه شده تولید ناخالص داخلی برای اقتصادهای پیشرفته سطح قبل از همه گیری خود را در سال 2022 به دست می آورد و حتی از آن 0.9 درصد در سال 2024 فراتر می رود. بر این باور است که بازارهای نوظهور و در حال توسعه همچنان از پیش‌بینی پیش از همه‌گیری 5.5 درصد در سال 2024 کمتر خواهند بود.

گزینه های خط مشی

یکی از چالش‌های سیاست‌گذارانی که با پس لرزه‌های اقتصادی ناشی از شیوع پایدار مبارزه می‌کنند، این واقعیت است که پس از تلاش‌های محرک سال گذشته، گزینه‌های کمتری دارند.

تنها تعداد معدودی از بانک‌های مرکزی از پایان رکود سال گذشته سیاست‌های پولی خود را سخت‌تر کرده‌اند و معیارهای کلیدی کشورهای توسعه‌یافته در حدود صفر باقی مانده‌اند، به این معنی که فضای لازم برای نجات دوباره ندارند. دولت ها در حال حاضر بار بدهی های فزاینده ای را به دوش می کشند.

لوی گفت: «در غیاب نگرانی در مورد تأثیر منفی این نوع، فدرال رزرو به احتمال زیاد کاهش خرید دارایی خود را تسریع خواهد کرد، اما اثرات منفی نامشخص این نوع احتمالاً فدرال رزرو را به تعویق انداختن چنین تصمیمی سوق می دهد.

معامله گران عجله کرده اند تا شرط بندی کنند که فدرال رزرو و همتایانش در افزایش نرخ ها کندتر خواهند بود. معاملات آتی نشان می دهد که اولین افزایش فدرال رزرو ممکن است تا جولای 2022 اتفاق بیفتد، یک ماه دیرتر از چهارشنبه گذشته که ژوئن اولین ماه با افزایش قیمت کامل بود.

با این حال، رافائل بوستیک، رئیس بانک فدرال رزرو آتلانتا، روز جمعه خطر نوع جدید را کم کرد و برای تسریع در خروج از برنامه خرید دارایی فدرال رزرو “بسیار باز” ماند.

رئیس بانک مرکزی اروپا، لوئیس دو گویندوس، گفت که او نیز فکر می‌کند که «تأثیر آن بر اقتصاد محدودتر از سال گذشته خواهد بود».

سیاستگذاران ثابت کرده‌اند که در صورت لزوم در تغییر روش مهارت دارند. اگر هیچ چیز دیگری وجود نداشته باشد، وجود Omicron خطرات پیش بینی در عصر همه گیری را نشان می دهد.

ساببارامن گفت: «یک چیز مسلم است، عدم قطعیت اقتصادی حتی بیشتر شده است: اقتصاددانان به مقدار زیادی فروتنی در پیش بینی چشم انداز سال 2022 نیاز دارند. “این دوز اکنون حتی بیشتر شده است.”