COVID-19 باعث آسیب مغزی در 2 نوزادی شد که در رحم به عفونت مبتلا شدند: مطالعه

COVID-19 باعث آسیب مغزی در 2 نوزادی شد که در رحم به عفونت مبتلا شدند: مطالعه

محققان از زنانی که قصد بارداری دارند خواستند تا علیه کووید واکسن بزنند.

محققان آمریکایی روز پنجشنبه گزارش دادند که به عقیده آنها دو مورد اول تایید شده نوزادانی است که با آسیب مغزی در نتیجه عبور ویروس COVID-19 به جفت مادرشان متولد شده اند.

بر اساس مطالعه دانشگاه میامی که در مجله Pediatrics منتشر شده است، هر دو نوزاد از مادران جوانی متولد شده‌اند که در سه ماهه دوم بارداری خود در طول اوج انتشار واریانت دلتا در سال 2020 – قبل از در دسترس بودن واکسن – برای ویروس آن مثبت بوده‌اند. در روزی که هر دو نوزاد به دنیا آمدند، دچار تشنج شدند و بعداً دچار تاخیر رشد قابل توجهی شدند. به گفته محققان، در حالی که یک کودک در 13 ماهگی جان خود را از دست داد، دیگری در بیمارستان بستری شد.

دکتر مرلین بنی، متخصص نوزادان و استادیار اطفال در دانشگاه میامی، گفت: آزمایش هیچ یک از نوزادان برای ویروس مثبت نبود، اما سطوح بالایی از آنتی بادی های کووید در خونشان وجود داشت. رویترز. او گفت که این نشان می دهد که ویروس احتمالا از مادر به جفت و سپس به جنین منتقل شده است.

محققان شواهدی از ویروس را در جفت هر دو مادر پیدا کردند. دکتر بنی گفت: کالبد شکافی مغز کودکی که مرده بود نیز ردپایی از ویروس را در مغز نشان داد که نشان می‌دهد عفونت مستقیم باعث جراحات شده است.

همچنین بخوانید | یافته های مطالعه، اسپانیایی ها 3000 سال پیش مواد مخدر مصرف می کردند

بر اساس این مطالعه، آزمایش هر دو مادر برای ویروس مثبت بوده است. در حالی که یکی تنها علائم خفیفی داشت و نوزاد را تا پایان ترم رساند، مادر دیگر آنقدر بیمار بود که پزشکان مجبور شدند نوزادش را در هفته 32 به دنیا بیاورند.

دکتر شهناز دوآرا، متخصص زنان و زایمان در دانشگاه میامی، گفت که او معتقد است این موارد نادر است، اما از زنانی که در دوران بارداری خود به این بیماری مبتلا شده‌اند، می‌خواهد به پزشکان اطفال فرزندان خود اطلاع دهند تا از نظر تاخیر در رشد بررسی شود. او گفت: “ما می دانیم که تا هفت یا هشت سالگی، تا زمانی که بچه ها به مدرسه بروند، همه چیز می تواند نسبتاً ظریف باشد.”

محققان همچنین از زنانی که قصد بارداری داشتند خواستند علیه کووید-19 واکسن بزنند.

به گفته محققان، مشخص نیست که آیا صدمات ایجاد شده در دوران بارداری منحصر به نوع دلتا کووید بوده یا ممکن است با انواع مرتبط با Omicron رخ دهد.

در همین حال، این مطالعه خاطرنشان کرد که قبلاً پزشکان پیشنهاد کرده بودند که این امکان وجود دارد، اما تاکنون هیچ شواهد مستقیمی از COVID-19 در جفت مادر یا مغز نوزاد وجود نداشت.

دکتر مایکل پایداس، رئیس مامایی و زنان در دانشگاه میامی گفت: «این اولین باری است که ما توانستیم ویروس را در اندام جنینی با عبور جفتی نشان دهیم. وی افزود: به همین دلیل است که ما فکر می کنیم این بسیار مهم است.