9 کشتی جنگی چینی، 26 هواپیما در اطراف تایوان، روز پس از پایان رزمایش شناسایی شدند

9 کشتی جنگی چینی، 26 هواپیما در اطراف تایوان، روز پس از پایان رزمایش شناسایی شدند

تایپه:

وزارت دفاع این جزیره اعلام کرد که کشتی‌ها و هواپیماهای جنگی چین روز سه‌شنبه در اطراف تایوان فعالیت می‌کنند، یک روز پس از اعلام پایان جنگ‌های عظیم پکن.

چین روز شنبه تمرینات نظامی سه روزه خود را در اطراف تایوان خودگردان آغاز کرد که شاهد آن بود که حملات هدفمند را شبیه سازی کرد و محاصره جزیره را تمرین کرد.

نمایش قدرت از سوی پکن، که ادعا می کند این جزیره بخشی از قلمرو خود است، پاسخی بود به دیدار هفته گذشته تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان با کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، برخوردی که این کشور هشدار داده بود که اقدامات تلافی جویانه را برانگیخته است.

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که 9 کشتی جنگی چینی و 26 هواپیما را تا ساعت 11 صبح روز سه‌شنبه (03:00 GMT) در اطراف جزیره شناسایی کرده است.

این وزارتخانه با اشاره به مرز غیررسمی اما زمانی که تا حد زیادی به آن پایبند بود که از وسط تنگه تایوان می گذرد، گفت: چین صبح امروز هواپیماهای نظامی را سازماندهی کرد و از خط میانه از شمال، مرکز و جنوب عبور کرد.

روز دوشنبه، روز پایانی این رزمایش، این وزارتخانه اعلام کرد که 12 کشتی جنگی چینی و 91 هواپیما را در اطراف جزیره شناسایی کرده است و 54 هواپیما در حال عبور از منطقه شناسایی دفاع هوایی جنوب غربی و جنوب شرقی تایوان (ADIZ) هستند.

تهاجمات ADIZ بالاترین میزان ثبت شده در یک روز از اکتبر 2021 بوده است.

وزارت دفاع افزود: در جریان این رزمایش، جت های جنگنده J15 در ناو هواپیمابر شاندونگ چین مستقر شده و از جمله هواپیماهایی بودند که از خط میانه عبور کردند.

ADIZ با حریم هوایی سرزمینی تایوان یکسان نیست و شامل منطقه بسیار بزرگتری است که با بخشی از ADIZ خود چین و حتی برخی از سرزمین اصلی همپوشانی دارد.

تسای اینگ ون، رئیس‌جمهور تایوان، ساعاتی پس از پایان رسمی رزمایش‌های نظامی در روز دوشنبه، این رزمایش‌ها را محکوم کرد و گفت چین از تعامل تایوان با ایالات متحده به عنوان «بهانه‌ای برای راه‌اندازی مانورهای نظامی و ایجاد بی‌ثباتی در تایوان و منطقه» استفاده می‌کند.

تسای در پستی در فیس بوک گفت: «اگرچه رزمایش نظامی چین به پایان رسیده است، تیم نظامی و امنیت ملی ما همچنان به پست های خود و دفاع از کشور ادامه خواهد داد».

“با موفقیت تکمیل شد”

پس از این رزمایش سه روزه، ارتش چین اعلام کرد که وظایف مربوط به تمرینات «شمشیر مشترک» خود را «با موفقیت به پایان رسانده است».

در این بازی‌های جنگی، پکن شبیه‌سازی «آب‌بندی» جزیره بود و رسانه‌های دولتی گزارش دادند که ده‌ها هواپیما «محاصره هوایی» را انجام داده‌اند.

ایالات متحده که بارها از چین خواستار خویشتنداری شده بود، روز دوشنبه ناوشکن موشک هدایت شونده یو اس اس میلیوس را از طریق بخش های مورد مناقشه دریای چین جنوبی فرستاد.

نیروی دریایی ایالات متحده در بیانیه ای اعلام کرد: این عملیات آزادی ناوبری حقوق، آزادی ها و استفاده قانونی از دریا را حفظ کرد.

این استقرار باعث محکومیت چین شد که گفت کشتی به طور غیرقانونی به آب های سرزمینی این کشور نفوذ کرده است.

به طور جداگانه، پکن هشدار داد که استقلال تایوان و صلح بین تنگه‌ای “متقابل انحصاری” هستند و تایپه و “نیروهای خارجی” نامشخص را مقصر حمایت از آن برای تنش‌ها دانست.

کاخ سفید به صراحت اعلام کرد که روابط با پکن در پی این رزمایش ها دچار مشکل شده است.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)