5 نکته که باید در مورد ویروس جدید نوع B.1.1.529 بدانید

10 نکته که باید درباره نوع جدید کروناویروس با جهش های متعدد بدانید

دهلی نو:
یک نوع جدید کروناویروس – B.1.1.529 – توسط دانشمندان در سراسر جهان به دلیل تعداد بسیار نگران کننده جهش سنبله ای که ممکن است ویروس را در برابر واکسن ها مقاوم تر کند، قابلیت انتقال را افزایش دهد و منجر به علائم شدیدتر شود، علامت قرمز گذاشته است.

در اینجا 10 نکته در مورد نوع جدید COVID-19 وجود دارد:

  1. نوع B.1.1.529 به طور کلی دارای 50 جهش است که بیش از 30 جهش تنها روی پروتئین اسپایک است. پروتئین اسپایک هدف اکثر واکسن های فعلی کووید-19 است و همان چیزی است که ویروس برای دسترسی به سلول های بدن ما از آن استفاده می کند.

  2. همچنین 10 جهش در دامنه پیوند گیرنده واریانت وجود دارد، در مقایسه با دو جهش برای واریانت دلتا. نوع دلتا پلاس که از دومی جهش یافته بود با جهش K417N در پروتئین سنبله مشخص شد. این جهش با فرار ایمنی مرتبط است، اما مشخص نیست که آیا این یکی از جهش‌های B.1.1.529 است یا خیر.

  3. فرانسوا بالوکس، مدیر موسسه ژنتیک UCL، گفت: این نوع جدید ممکن است از یک بیمار منفرد – احتمالاً در طول عفونت مزمن یک فرد نقص ایمنی (احتمالاً در یک بیمار HIV/AIDS درمان نشده) ایجاد شده باشد.

  4. این سویه که اولین بار در این هفته در آفریقای جنوبی شناسایی شد، به کشورهای مجاور، از جمله بوتسوانا، جایی که افراد کاملاً واکسینه شده آلوده شده اند، گسترش یافته است. در آفریقای جنوبی بیش از 100 مورد به این نوع مرتبط شده است که چندین مورد دیگر در بوتسوانا وجود دارد.

  5. دو مورد نیز در هنگ کنگ شناسایی شده است – جایی که دو مسافر که از بخش‌هایی از جنوب آفریقا می‌آمدند، مطابق با قوانین محلی، در اتاق‌های جداگانه قرنطینه شده بودند.

  6. دکتر اریک فیگل-دینگ، اپیدمیولوژیست، صبح امروز در توییتی نوشت: نمونه‌های دو فرد آلوده در هنگ کنگ بارهای ویروسی «بسیار بالا» را نشان دادند. او گفت: “مقادیر Ct 18 و 19 PCR … با توجه به منفی بودن آنها در آزمایش های اخیر PCR، بسیار بالاست.”

  7. چیزی که نگران کننده تر است این است که بیماران در اتاق های جداگانه بودند که نشان می دهد نوع آن از طریق هوا است. “… به نظر می رسد فرار از واکسن می تواند با این نوع واقعی باشد… و بله، بسیار هوابرد است. مهمانان هتل در اتاق های مختلف در سراسر راهرو بودند. نمونه های محیطی ویروس را در 25 مورد از 87 سواب در هر دو اتاق پیدا کردند.” دکتر فیگل دینگ توییت کرد.

  8. روز پنجشنبه هند خواستار غربالگری دقیق مسافران از این کشورها شد. این وزارتخانه گفت: «گزارش شده است که این نوع دارای تعداد قابل توجهی جهش است، و بنابراین، با توجه به محدودیت‌های روادید و باز شدن سفرهای بین‌المللی، پیامدهای جدی سلامت عمومی برای کشور دارد.»

  9. بریتانیا به سرعت پروازهای شش کشور آفریقایی از جمله آفریقای جنوبی و بوتسوانا را به حالت تعلیق درآورده است.

  10. سازمان بهداشت جهانی خواستار احتیاط در مراحل اولیه برخورد با این نوع شده است. سازمان بهداشت جهانی گفت که برای درک نحوه رفتار B.1.1.529 باید تحقیقات بیشتری انجام شود. دکتر ماریا ون کرخو، سرپرست فنی سازمان جهانی بهداشت COVID-19، بر اهمیت تضمین واکسیناسیون کامل تاکید کرد.

با نظرات خبرگزاری فرانسه، بلومبرگ، رویترز