3 موشک توسط سوریه پس از بسیج نیروهای اسرائیلی شلیک شد

3 موشک توسط سوریه پس از بسیج نیروهای اسرائیلی شلیک شد

ارتش اسرائیل اعلام کرد که سه موشک اواخر شنبه شب توسط سوریه شلیک شده است. (نمایندگی)

اورشلیم:

پس از آن که اسرائیل در پی حملاتی که سه نفر از جمله یک گردشگر ایتالیایی را کشتند، و پیش از آن نیز شلیک راکت از لبنان، آغاز به فراخواندن نیروهای ذخیره ارتش و پلیس کرد، راکت ها از سوریه شلیک شد.

با وجود درخواست‌ها برای خویشتن‌داری، خشونت‌ها از زمانی که پلیس اسرائیل روز چهارشنبه به زور وارد مسجد الاقصی شد، پس از آن‌که گفتند فلسطینی‌ها خود را در داخل سنگر کرده‌اند، افزایش یافته است.

اسرائیل غزه و لبنان را در پاسخ به شلیک موشک های شبه نظامیان فلسطینی بمباران کرد.

ارتش اسرائیل اعلام کرد اواخر روز شنبه سه موشک از سوریه شلیک شد.

ارتش گفت: «یکی از موشک‌ها وارد خاک اسرائیل شد و در مناطق باز در بلندی‌های جولان جنوبی» که در اشغال اسرائیل است، فرود آمد.

این ناآرامی ها در حالی رخ می دهد که ماه مبارک رمضان، عید فصح یهودیان و عید پاک مسیحی مصادف شده اند.

این آخرین مورد تشدید خشونت اسرائیل و فلسطین از زمان به قدرت رسیدن دولت جدید بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کهنه کار در دسامبر است، ائتلافی با احزاب راست افراطی و یهودیان افراطی ارتدوکس.

شامگاه جمعه بر اثر حمله یک عرب اسرائیلی به عابران پیاده در ساحل تل آویو، این ایتالیایی کشته و هفت گردشگر دیگر زخمی شدند.

جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا، نام مرد کشته شده را الساندرو پارینی 36 ساله اعلام کرد.

پلیس و اورژانس گفتند که خودرو قبل از کشته شدن راننده واژگون شد. پلیس این راننده را یک مرد 45 ساله از شهر عرب نشین کفار قاسم در مرکز اسرائیل شناسایی کرد.

یک سخنگوی به خبرگزاری فرانسه گفت: تروریست خنثی شد.

سه نفر از مجروحان روز شنبه همچنان در بیمارستان بستری بودند زیرا رهگذران در محل حادثه گل گذاشته و شمع روشن کردند.

سرجیو ماتارلا، رئیس جمهور ایتالیا در بیانیه ای مطبوعاتی “اقدام تروریستی نفرت انگیز” را محکوم کرد. دفتر دادستانی رم تحقیقاتی را آغاز کرده است.

جنبش اسلامگرای فلسطینی حماس که بر نوار غزه حکومت می کند، این حمله را «پاسخی طبیعی و مشروع» به «تجاوز» اسرائیل به مسجد الاقصی خواند.

اوایل روز جمعه، دو خواهر 16 و 20 ساله بریتانیایی-اسرائیلی بر اثر تیراندازی به خودروی آنها در دره اردن در کرانه باختری تحت اشغال اسرائیل کشته و مادرشان به شدت زخمی شدند.

دفتر وی گفت: پس از حمله تل آویو، نتانیاهو به پلیس دستور داد تا «تمام واحدهای پلیس مرزی ذخیره را بسیج کند» و به ارتش دستور داد تا «نیروهای اضافی را بسیج کند».

پلیس گفت که چهار گردان ذخیره پلیس مرزی از روز یکشنبه در مراکز شهرها مستقر خواهند شد.

وزارت دفاع اواخر روز شنبه تأیید کرد که سربازان را برای حمایت از پلیس بسیج کرده است و محدودیت‌های ورود فلسطینیان از کرانه باختری و غزه به ویژه کارگران را به اسرائیل تشدید خواهد کرد.

به گفته ارتش، پیش از این، یک پست نظامی اسرائیل در تیراندازی شبانه جمعه تا شنبه در شهر یباد در شمال کرانه باختری مورد هدف قرار گرفت.

ارتش گفت که سربازان به تیراندازی پاسخ دادند و یک نفر را در خودرو هدف قرار دادند.

حملات برون مرزی

حملات روز جمعه پس از آن انجام شد که اسرائیل قبل از سپیده دم حملات هوایی و بمباران توپخانه ای را در پاسخ به شلیک موشک از نوار غزه و لبنان انجام داد.

این سنگین‌ترین شلیک موشک از لبنان از زمان جنگ 34 روزه اسرائیل با حزب‌الله تحت حمایت ایران در سال 2006 بود و اولین باری است که اسرائیل حمله به خاک لبنان را از آوریل 2022 تأیید می‌کند.

ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد: اسرائیل به اهدافی از جمله زیرساخت های تروریستی متعلق به سازمان تروریستی حماس در جنوب لبنان حمله کرد.

در غزه، ارتش اسرائیل اعلام کرد که در پاسخ به «نقض امنیتی حماس» به دو تونل و «دو سایت ساخت سلاح» حمله کرده است.

بر اساس این گزارش، پدافند هوایی روز پنجشنبه 25 راکت از لبنان را رهگیری و پنج راکت به خاک اسرائیل اصابت کرده است.

اسرائیل به سازمان تروریستی حماس اجازه نخواهد داد از داخل لبنان فعالیت کند.

نیروی موقت سازمان ملل در لبنان (یونیفیل) که در منطقه در امتداد مرز به گشت زنی می پردازد، خواستار خویشتنداری شد و خاطرنشان کرد: هر دو طرف گفته اند که خواهان جنگ نیستند.

شامگاه جمعه ارتش اعلام کرد یک پهپاد را که از لبنان وارد حریم هوایی اسرائیل شده بود، سرنگون کرده است.

حمله به مسجد

روز چهارشنبه، پلیس ضد شورش اسرائیل در یک یورش پیش از سحر به زور وارد نمازخانه مسجد الاقصی شد و قصد داشت «جوانان قانون شکن و آشوبگران نقابدار» را که به گفته آنها خود را در داخل سنگر کرده بودند، بیرون بکشد.

رمضان امسال مصادف با عید فصح یهودیان بود و تنش ها را با ده ها هزار فلسطینی که در ماه روزه مسلمانان در الاقصی نماز می خوانند افزایش داد.

فلسطینی‌ها می‌ترسند که دولت راست‌گرای نتانیاهو قوانین دیرینه‌ای را تغییر دهد که به یهودیان اجازه می‌دهد با وجود تکذیب‌های مکرر از مسجد بازدید کنند اما نماز نخوانند.

افزایش خشونت ها توسط اتحادیه اروپا و ایالات متحده محکوم شد.

یک مقام قطری گفت که دوحه بین اسرائیل و فلسطینی ها میانجیگری می کند.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)