3 شرپا نپالی پس از سقوط بهمن در کوه اورست مفقود شدند

3 شرپا نپالی پس از سقوط بهمن در کوه اورست مفقود شدند

سه راهنمای شرپا نپالی روز چهارشنبه ناپدید شدند. (نمایندگی)

کاتماندو:

سه راهنمای شرپا نپالی روز چهارشنبه پس از سقوط در شکاف عمیقی در خطرناک ترین بخش کوه اورست در میان بهمن، در اولین تصادف فصل در بلندترین قله جهان، ناپدید شدند.

مقامات نپال گفتند که این حادثه بین کمپ 1 و کمپ اصلی کوه اورست زمانی رخ داد که راهنمایان شرپا در حال حمل لجستیک اکسپدیشن بودند.

روزنامه کاتماندو پست، تیمی متشکل از 25 راهنما در ارتفاع بالا در اوایل روز چهارشنبه در حال بالا رفتن از بالای آبشار یخی خومبو بودند که یک صفحه یخی عظیم به ارتفاع بیش از 50 متر از کوه پایین کمپ 1 در ارتفاع 5700 متری فرود آمد و سه راهنمای شرپا را در زیر آن دفن کرد. گزارش شده است.

شرپاهای مفقود شده به نام های Themwa Tenzing Sherpa، Lakpa Rita Sherpa و Badure Sherpa شناسایی شدند.

در این گزارش به نقل از لاکپا نوربو شرپا، هماهنگ کننده کمپ پایه اورست در انجمن نجات هیمالیا، احتمال زنده یافتن کوهنوردان مفقود “بسیار اندک” است.

لاکپا نوربو شرپا گفت: «آنها در عمق پنج تا شش متری زیر مدفون هستند» و افزود که به دلیل خطر ریزش بهمن بیشتر، انجام ماموریت جستجو امکان پذیر نیست.

او افزود: “این طور نیست که آنها در شکاف ها افتاده باشند. آنها در زیر توده های یخ در آبشار یخی خومبو، خطرناک ترین بخش اورست، مدفون شده اند.”

بر اساس این گزارش، بیگیان کویرالا، یکی از مقامات وزارت گردشگری گفت که تلاش‌های امدادی ادامه دارد و یک هلی‌کوپتر سه دور در منطقه انجام داد.

کویرالا گفت که امدادگران از دستگاه هایی مانند آشکارساز Recco و گیرنده بهمن برای جستجو و یافتن افراد مدفون در زیر برف استفاده خواهند کرد.

بر اساس این گزارش، آبشار یخی خومبو، رودخانه‌ای از یخ به اندازه یک کیلومتر یا بیشتر، معمولاً در طول شب یا صبح زود با کوهنوردانی که از چراغ‌های جلو استفاده می‌کنند عبور می‌کند و حتی شرپاهای باتجربه در هنگام تابش خورشید در حرکت تردید دارند.

این آبشار یخی از 5500 متر تا 5800 متر امتداد دارد و درست بالای کمپ اصلی اورست قرار دارد.

یک زمین لرزه قدرتمند 7.8 ریشتری در آوریل 2015 باعث سقوط بهمن در قله اورست شد که منجر به کشته شدن 22 نفر شد که مرگبارترین حادثه ثبت شده در کوه است.

در 18 آوریل 2014، یک بهمن 16 راهنمای شرپا را در آبشار یخی خومبو مدفون کرد و منجر به لغو سفرهای این فصل شد.

این سازمان افزود که 13 جسد ظرف دو روز کشف شد، در حالی که سه جسد باقی مانده هرگز پیدا نشدند.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)