21 نفر در اثر توفان فوق العاده فیلیپین کشته شدند

21 نفر در اثر توفان فوق العاده فیلیپین کشته شدند

رای زمانی که به سیارگائو فیلیپین برخورد کرد، یک ابر طوفان بود.

مانیل:

مقامات روز شنبه اعلام کردند که در شدیدترین توفانی که امسال فیلیپین را درنوردیده است، دست کم 21 نفر جان خود را از دست داده اند و گزارش های «هشدارکننده» از تخریب جزایری که بار عمده این طوفان را متحمل شده اند، اعلام کردند.

بیش از 300000 نفر از خانه ها و استراحتگاه های ساحلی خود فرار کردند زیرا طوفان رای مناطق جنوبی و مرکزی مجمع الجزایر را ویران کرد، ارتباطات و برق را در بسیاری از مناطق قطع کرد، سقف ها را شکست و تیرهای برق بتنی را واژگون کرد.

رای زمانی که روز پنجشنبه به جزیره توریستی محبوب سیارگائو هجوم آورد، یک ابر طوفان بود و حداکثر بادهای پایدار با سرعت 195 کیلومتر در ساعت (120 مایل در ساعت) داشت.

سرعت باد آن به 150 کیلومتر در ساعت کاهش یافت که در سرتاسر کشور می چرخید، باران سیل آسا که روستاها را سیل کرد، درختان را ریشه کن کرد و سازه های چوبی را شکست.

آلبرتو بوکانگرا، رئیس فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر فیلیپین، به خبرگزاری فرانسه گفت: «این در واقع یکی از قوی‌ترین طوفان‌هایی است که در ماه دسامبر در دهه گذشته فیلیپین را درنوردیده است».

اطلاعاتی که ما دریافت می کنیم و تصاویری که دریافت می کنیم بسیار نگران کننده هستند.

مارک تیمبال، سخنگوی آژانس ملی بلایای طبیعی، به خبرگزاری فرانسه گفت که بیش از 18000 پرسنل نظامی، پلیس، گارد ساحلی و آتش نشانی به تلاش های جستجو و نجات در مناطقی که بدترین آسیب دیده اند، خواهند پیوست.

تیمبال با اشاره به مناطقی که طوفان با شدت به کشور وارد شد، گفت: «خسارات شدیدی» در جزیره سیارگائو و نوک شمالی جزیره جنوبی میندانائو وارد شده است.

حدود 100000 ساکن در سیارگائو وجود دارد، اما جمعیت با بازدید از موج سواران و گردشگران افزایش می یابد.

‘همه چیز ویران شد’

گارد ساحلی فیلیپین عکس هایی را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته است که نشان دهنده ویرانی گسترده در اطراف شهر سوریگائو در میندانائو است.

تصاویر هوایی بخش هایی از مزارع برنج را در زیر آب نشان می دهد.

ارنستو ماتوگاس، شهردار شهر سوریگائو، به شبکه تلویزیونی ABS-CBN گفت که در این طوفان حداقل سه نفر کشته و ده ها نفر مجروح شدند و تعداد کل تلفات را به 21 نفر رساند.

معاون فرماندار دیناگات، جزیره ای در نزدیکی سیارگائو، گفت که حداقل شش نفر در آنجا کشته شده اند.

نیلو دمری با استفاده از نام محلی طوفان به ABS-CBN گفت: “ادت بسیار قوی بود.”

او گفت که ساکنان این جزیره با حدود 128000 نفر “در تلاش برای تعمیر خانه های خود بودند زیرا حتی مراکز تخلیه ما نیز تخریب شده بود.”

او افزود: “آنها نمی توانند به جای دیگری پناه ببرند… همه چیز ویران شد.”

“سیارگائو، سوریگائو و جزیره دیناگات همگی به سرنوشت مشابهی دچار شدند — ما درخواست کمک می کنیم.”

بوکانگرا هشدار داد که قطع برق بر تامین آب تاثیر می گذارد و نگرانی ها را در مورد بهداشت و بیماری ها افزایش می دهد.

پیش بینی هواشناسی ایالتی گفت، پس از شلیک به جزیره پالاوان، رای روز شنبه بر فراز دریای چین جنوبی ظاهر شد و به سمت ویتنام حرکت کرد.

رای در اواخر فصل طوفان به فیلیپین رسید – اغلب طوفان‌ها معمولاً بین جولای و اکتبر ایجاد می‌شوند.

دانشمندان مدت‌هاست که هشدار داده‌اند که با گرم‌تر شدن جهان به دلیل تغییرات آب و هوایی ناشی از انسان، طوفان‌ها با سرعت بیشتری قوی‌تر می‌شوند و تقویت می‌شوند.

فیلیپین – که به عنوان یکی از آسیب پذیرترین کشورهای جهان در برابر تأثیرات تغییرات آب و هوایی رتبه بندی می شود – هر سال به طور متوسط ​​تحت تأثیر 20 طوفان و طوفان قرار می گیرد که معمولاً محصولات کشاورزی، خانه ها و زیرساخت ها را در مناطق فقیرانه از بین می برد.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)