2.3 میلیارد شات کووید علیه Omicron بی فایده است – مطالعه – اخبار RT World

یک مطالعه چینی نشان داده است که واکسن ساخته شده توسط شرکت چینی Sinovac Biotech حتی پس از تزریق واکسن تقویت کننده، محافظت کافی در برابر نوع Omicron کووید-19 ارائه نمی دهد.

روز پنجشنبه، محققان دانشگاه هنگ کنگ و دانشگاه چینی هنگ کنگ از مردم خواستند که برای محافظت از خود در برابر سویه Omicron کووید-19 به جلو آمده و یک واکسن تقویت کننده از Comirnaty Pfizer دریافت کنند.

مطالعه آنها که روز پنجشنبه منتشر شد نشان می دهد که شات CoronaVac ساخته شده توسط شرکت چینی Sinovac Biotech، حتی پس از سه دوز نیز نتوانست از مردم در برابر نوع Omicron محافظت کند. دوز سوم CoronaVac داده شده به افرادی که دو دوز قبلی CoronaVac دریافت کرده‌اند، سطح آنتی‌بادی محافظ کافی را ارائه نمی‌کند.» محققان بیان کردند.

«کسانی که دو دوز از کومیرناتی یا کورونا واک را دریافت کرده‌اند، باید دوز سوم واکسن کومیرناتی را حدود شش ماه پس از دومین دوز واکسن خود دریافت کنند تا به محافظت مطلوب در برابر نوع Omicron دست یابند.» پروفسور مالیک پیریس، یکی از نویسندگان این مطالعه، در بیانیه ای گفت.

این مطالعه مبتنی بر آزمایشگاه، فعالیت خنثی‌کننده‌ای را در خون افرادی که با واکسن‌های Comirnaty یا CoronaVac تلقیح شده‌اند، که هر دو در حال حاضر در هنگ‌کنگ استفاده می‌شوند، بررسی کرد.

محققان همچنین خاطرنشان کردند که دو دوز شات Comirnaty فایزر سطوح مناسبی از محافظت را ارائه نمی دهد، اگرچه دوز تقویت کننده قابلیت خنثی کننده کافی را ارائه می دهد.

هفته گذشته، Sinovac با استناد به مطالعات آزمایشگاهی گفت که 94٪ از افرادی که سه دوز CoronaVac دریافت می کنند، آنتی بادی های خنثی کننده تولید می کنند. مقدار آنتی بادی های مذکور ذکر نشده است.

علی‌رغم نگرانی‌ها در مورد اثربخشی CoronaVac، حدود 2.3 میلیارد دوز از این واکسن تولید و به سراسر جهان ارسال شده است که بیشتر آن‌ها در چین و کشورهای در حال توسعه عرضه شده‌اند.

بسیاری از کشورهای غربی با توجه به تحقیقاتی که نشان می‌دهد نوع Omicron می‌تواند پس از دو دوز واکسن فایزر، مدرنا یا آسترازنکا از ایمنی ناشی از واکسن فرار کند، کمپین‌های تقویت‌کننده بلندپروازانه را آغاز کرده‌اند.

در حالی که محققان پیشنهاد می‌کنند که نوع Omicron بدخیم‌تر است، اما مشخص شده است که حدود 70 برابر بیشتر از سویه دلتا قابل انتقال است.

شما می توانید این داستان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید: