1 کشته و 6 زخمی در تظاهرات اعتراضی در کویته پاکستان

دستگیری عمران خان: 1 کشته و 6 زخمی در تجمع اعتراضی در کویته پاکستان

بازداشت عمران خان: دست کم 6 نفر نیز در جریان تیراندازی در یک تجمع در کویته پاکستان زخمی شدند.

اسلام آباد:

به گزارش اکسپرس تریبون، یک کارگر تحریک انصاف پاکستان روز سه شنبه در جریان تیراندازی در یک تجمع اعتراضی در کویته کشته و شش تن دیگر زخمی شدند.

حامیان عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان در اعتراض به دستگیری وی، جاده اصلی فرودگاه کویته را مسدود کردند. اکسپرس تریبون به نقل از یک افسر ارشد پلیس که خواست نامش فاش نشود، گزارش داد که یک حادثه تیراندازی در تجمع PTI رخ داد.

منیر بلوچ، رئیس حزب تحریک انصاف بلوچستان، پلیس را به شلیک به معترضان متهم کرد. بلوچ خواستار تحقیق درباره این حادثه شد. عمران خان روز سه شنبه توسط پرسنل رنجرز دادگاه عالی اسلام آباد (IHC) دستگیر شد.

بر اساس گزارش اکسپرس تریبون، معترضان خشمگین دو خودروی پلیس را که در نزدیکی تظاهرات پارک شده بودند، سوزاندند و در حالی که پلیس از گاز اشک آور برای متفرق کردن هواداران عمران خان نخست‌وزیر سابق پاکستان استفاده کرد، سنگ پرتاب کردند.

معترضان لاستیک‌ها را در جاده اصلی فرودگاه چوک به آتش کشیدند و رفت و آمد بین کویته و سایر بخش‌های بلوچستان را متوقف کردند. معترضان بزرگراه های ملی اصلی بلوچستان را که پاکستان را به ایران و افغانستان متصل می کرد، مسدود کردند.

به گفته سخنگوی پلیس بلوچستان، بر اثر تیراندازی معترضان به سمت آنها، سه مامور پلیس زخمی شدند. به منظور حفظ صلح، دولت بلوچستان بند 144 را اعلام کرده است. ضیاءالله لانگوو، وزیر کشور بلوچستان، گفت که دولت هرگونه تجمع سیاسی و نمایش سلاح را ممنوع کرده است.

به گزارش جیو نیوز، کارگران حزب تحریک انصاف در شهرهای سراسر کشور از جمله اسلام آباد، راولپندی، لاهور، کراچی، گجرانوالا، فیصل آباد، مولتان، پیشاور و مردان تظاهرات کردند. در کراچی، معترضان با پلیس در نزدیکی مهد کودک درگیر شدند.

آنها به خودروهای پلیس سنگ پرتاب کردند و چراغ های خیابان را پاره کردند. گزارش ها حاکی از شلیک گلوله های گاز اشک آور پلیس به سمت تظاهرکنندگان بود. پلیس همچنین به سمت معترضان در جاده موری راولپندی گلوله های گاز اشک آور شلیک کرد.

حامیان تحریک انصاف در خیابان های لاهور، فیض آباد، بانو و پیشاور شعارهای «عمران خان را آزاد کنید» و «پاکستان را ببندید» سر دادند. گروه PTI در توییتی نوشت: “مردم لاهور از لیبرتی به سمت لاهور کانت حرکت می کنند.”

عمران خان توسط پرسنل رنجرز از دادگاه عالی اسلام آباد (IHC) – بر اساس حکم اداره ملی پاسخگویی (NAB) دستگیر شد. رئیس PTI به عنوان بخشی از تحقیقات NAB در پرونده القادر تراست قبل از حضور در IHC برای درخواست وثیقه در چندین FIR ثبت شده علیه او دستگیر شد.

به گزارش ژئو نیوز، پرسنل رنجرز سوار بر تویوتا هایلوکس ویگو مشکی، عمران خان را به NAB راولپندی بردند. خان، همراه با همسرش بوشرا بی بی و دیگر رهبران حزب تحریک انصاف، با یک تحقیق NAB در رابطه با تسویه حساب بین دولت تحریک انصاف و یک سرمایه دار دارایی، روبرو هستند که بنا بر گزارش ها، خسارتی بالغ بر 190 میلیون پوند به خزانه ملی وارد کرده است.

طبق اتهامات، خان و سایر متهمان ظاهراً 50 میلیارد روپیه — 190 میلیون پوند در آن زمان — را تعدیل کردند که توسط آژانس ملی جنایات بریتانیا (NCA) به دولت ارسال شده بود. آنها همچنین متهم هستند که برای تأسیس دانشگاه القادر از بیش از 458 کانال زمین در موزا بکرالا، سوهاوا، سود ناروا دریافت کرده اند.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)