چرا چین و تایوان به شورش و غارت در جزایر سلیمان منجر شد؟

چگونه مسئله چین و تایوان به شورش و غارت در این کشور جزیره ای منجر شد

جزایر سلیمان: شورش های خشمگین باعث سوختن ساختمان ها در پایتخت جزایر سلیمان شد.

هونیارا، جزایر سلیمان:

شورش های خشمگینی که روز پنجشنبه باعث سوختن ساختمان ها در پایتخت جزایر سلیمان شد، آخرین شعله ور شدن در دو دهه تنش در این کشور اقیانوس آرام است که اغلب مشاغل چینی را به دام انداخته است.

دستور العمل این بحران ترکیبی پیچیده از بیکاری جوانان، خشم نسبت به کنترل‌های ضد ویروس کرونا، رقابت‌های تاریخی بین جزیره‌ای و یک مناقشه شدید بر سر این است که آیا جزایر سلیمان باید به رسمیت شناختن دیپلماتیک را از تایوان به چین تغییر می‌داد.

در اینجا حقایق کلیدی برای کمک به توضیح رویدادها وجود دارد:

“تنش ها”

جزایر سلیمان از زمان استقلال از بریتانیا در سال 1978 با تنش‌های بین جزیره‌ای و خشونت سیاسی دست و پنجه نرم کرده است.

منشاء آخرین بحران به دوره ای از ناآرامی های مدنی بین سال های 1998 و 2003 برمی گردد که به “تنش ها” معروف است.

ساکنان جزیره اصلی Guadalcanal از نفوذ مهاجران از جزایر دیگر، به ویژه Malaita، پرجمعیت‌ترین استان، ناراحت بودند.

ستیزه جویان گوادالکانال در سال 1998 حملات خود را به شهرک نشینان آغاز کردند و جای خود را به پنج سال ناآرامی های فرقه ای متقابل دادند که کشور را به زانو درآورد.

صلح در نهایت در سال 2003 توسط ماموریت کمک منطقه ای به جزایر سلیمان (RAMSI) متشکل از سربازان و پلیس از استرالیا، نیوزیلند و 15 کشور مشارکت کننده اقیانوس آرام برقرار شد.

رامسی تا سال 2017 حضور خود را حفظ کرد، اما حتی پس از خروج آنها، تنش ها هرگز زیر سطح زمین نبود.

شورش های محله چینی ها در سال 2006

شورش ها در آوریل 2006 پس از انتخاب اسنایدر رینی به عنوان نخست وزیر توسط قانونگذاران آغاز شد. ده‌ها کسب‌وکار متعلق به چینی‌ها در پایتخت هونیارا غارت و سوزانده شد.

نارضایتی محلی علیه تسلط شخصیت های تجاری خارجی – عمدتاً چینی های قومی از تایوان، چین، مالزی و فیلیپین – و همچنین خشم نسبت به فساد، نابرابری و بهره برداری از منابع ایجاد شده بود.

شرکت‌های چینی تا حدی به دلیل ادعاهایی که آنها و تایوان – که در آن زمان روابط دیپلماتیک با هونیارا داشت – در تامین مالی رینی برای رشوه دادن به قانون‌گذاران برای حمایت در رای‌گیری به نخست‌وزیری، مورد هدف قرار گرفتند.

چین مجبور به اجاره هواپیما برای تخلیه شهروندانش شد. استرالیا و نیوزلند نیروهای حافظ صلح را برای سرکوب ناآرامی ها اعزام کردند.

تغییر دیپلماتیک و شورش 2019

در سال 2019، رقابت تاریخی بین گوادالکانال و مالایتا با ژئوپلیتیک بین‌الملل زمانی که مناسه سوگاواره، سیاستمدار کهنه‌کار به عنوان نخست‌وزیر انتخاب شد، همسو شد و دور دیگری از اعتراض‌های خشونت‌آمیز را برانگیخت.

یکی از سکوهای مبارزاتی سوگاواره تغییر به رسمیت شناختن دیپلماتیک از تایوان به چین بود که او پنج ماه بعد انجام داد.

تایوان و چین سال‌هاست که با حمایت اقتصادی و کمک‌های دیگر که اغلب به عنوان ابزار چانه‌زنی برای به رسمیت شناختن دیپلماتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد، درگیر کشمکش دیپلماتیک در کشورهای در حال توسعه بوده‌اند.

سوئیچ سوگاواره راه را برای بازگشایی حجم عظیمی از سرمایه گذاری چینی هموار کرد، اما به طور اتفاقی محبوبیت زیادی نداشت، به ویژه در مالایتا، جایی که ساکنان آن از پروژه های کمک رسانی تایوانی بهره برده بودند و پیوندهای عمیقی با تایپه داشتند.

طرح اجاره کل یک جزیره به یک شرکت دولتی چینی – که تنها چند روز پس از تغییر دیپلماتیک اعلام شد – به زودی باید کنار گذاشته می‌شد، زیرا عمیقاً محبوبیت نداشت.

ایجاد بحران جدید

خشونت سیاسی که در این هفته منفجر شد، ادامه همه موارد فوق است.

Transform Aqorau در نوشتن در Solomon Times، با اشاره به شکاف چین و تایوان، و همچنین تنش‌ها بین دولت‌های ملی و استانی، آن را به‌عنوان “نقطه اوج تعدادی از نقاط اشتعال نادیده گرفته شده” توصیف کرد.

گزارش‌های محلی می‌گویند بسیاری از معترضان در هونیارا این هفته از مالایتا رفته بودند، جایی که خشم نسبت به عدم سرمایه‌گذاری دولت مرکزی و تصمیم برای کنار گذاشتن تایوان به عنوان متحد افزایش یافته بود.

میهای سورا، کارشناس اقیانوس آرام در موسسه لووی استرالیا، به خبرگزاری فرانسه گفت: “این یک اعتراض مسالمت آمیز برنامه ریزی شده بود… اتفاقی که افتاده این است که تنش ها به پایان رسیده است.”

نخست وزیر مالایتا، دانیل سویدانی، از منتقدان سرسخت تغییر در به رسمیت شناختن دیپلماتیک به پکن بود.

سورا گفت که سویدانی برخلاف دستورات دولت مرکزی، روابط خود را با تایوان حفظ کرده است. اوایل سال جاری در بیمارستانی در تایوان تحت درمان قرار گرفت.

نیکلاس کاپل، سفیر سابق استرالیا و هماهنگ کننده ویژه RAMSI، به خبرگزاری فرانسه گفت که اکثر نارضایتی ها در سلیمان “از احساس نابرابری در توزیع منابع ناشی می شود”.

اکثریت مردم جزایر سلیمان در مناطق روستایی زندگی نیمه معیشتی دارند و به تصمیمات سیاست خارجی اهمیت چندانی نمی دهند.

او افزود: «با این حال، آنها به پروژه‌های مالیتا که زمانی تایوان تأمین مالی می‌کرد و اولویتی که چین به امکانات ورزشی متمرکز در هونیارا می‌دهد، اهمیت می‌دهند.»

(این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و به طور خودکار از یک فید سندیکایی تولید شده است.)