چرا پکن تلاش می کند به یک بلوک تجاری ضد چین بپیوندد و آیا می تواند موفق شود؟ – اخبار جهانی RT

ماندن در بازی ممکن است از نظر استراتژیک عاقلانه باشد، حتی در مواجهه با وتوهای تقریباً قطعی متحدان ایالات متحده

توسط تیمور فومنکو، یک تحلیلگر سیاسی

بریتانیا اخیراً برای پیوستن به بلوک تجاری توافق جامع و مترقی برای مشارکت ترانس پاسیفیک (CPTPP) قراردادی منعقد کرده است و چین نیز درخواست عضویت دارد.

این توافق تجاری که شامل تعدادی از کشورهای آسیایی، اقیانوسیه و آمریکا می شود، در ابتدا به عنوان وزنه تعادلی برای چین توسط ایالات متحده طراحی شده بود، قبل از اینکه دولت ترامپ در سال 2017 از آن خارج شود.

این توافق دوباره به موضوع رقابت ژئوپلیتیکی تبدیل شده است، زیرا ژاپن آن را بدون ایالات متحده زنده نگه داشته است، و بریتانیا پس از برگزیت تصمیم گرفته است در سال 2020 به عنوان بخشی از آن بپیوندد. “شیب هند و اقیانوس آرام.” پیوستن بریتانیا به این سازمان صرفاً به دلایل سیاسی است زیرا با افزودن 0.08 درصد ناچیز خود به رشد تولید ناخالص داخلی سالانه، حداقل منافع اقتصادی را به همراه خواهد داشت. تلاش‌های لندن یک تلاش استراتژیک برای مهار چین است که درخواست پیوستن به CPTPP را در سپتامبر 2021 ارائه کرد و به دنبال آن پیشنهاد تایوان به‌عنوان یک اثر مخرب آشکار.

تلاش چین برای پیوستن به توافق تجاری که به طور خاص توسط ایالات متحده برای مقابله با آن طراحی شده بود، یک بازی استراتژیک بود که چند روز پس از اعلام پیمان امنیتی AUKUS (استرالیا-بریتانیا-ایالات متحده) صورت گرفت. در بحبوحه تلاش‌های نظامی فزاینده علیه این کشور، چین امنیت بیشتری را در متعهد شدن به یکپارچگی اقتصادی عمیق‌تر با منطقه وسیع‌تر اطراف خود، با هدف ارائه دسترسی بیشتر به بازارهای خود به عنوان انگیزه دیده است.


چین در حال

با این حال، ایالات متحده اغلب متحدان خود را ترغیب کرده است که این نوع پیشبردها را رد کنند و در صورت امکان با بهره برداری از گوه های ژئوپلیتیکی آنها را تضعیف کنند. یک مثال اخیر سخنرانی اورسولا فون در لاین در چین است که لحنی جنگ طلبانه داشت و به لغو توافقنامه جامع سرمایه گذاری (CAI) پس از هفت سال مذاکره اشاره کرد. با تغییر جو ژئوپلیتیکی، توانایی چین برای بستن توافق‌های جدید با بلوک‌های حاوی کشورهای غربی متعاقباً با موانع عظیمی مواجه شده است که به‌طور غیرمستقیم توسط ایالات متحده تحمیل شده است، که به دنبال مهار رشد آن در صورت امکان و تقاضای همسویی در میان متحدان است.

بنابراین، این واقعیت تصویری تاریک برای امیدهای چین برای پیوستن به CPTPP ترسیم می کند. اگرچه ایالات متحده دیگر خود بخشی از آن نیست، این گروه تحت سلطه متحدان آمریکا قرار دارد که به درخواست واشنگتن تلاش خواهند کرد تا ورود پکن را وتو کنند، و برای انجام این کار تنها به یک کشور نیاز است. موانعی که باید از آن عبور کند شامل استرالیا، کانادا، نیوزلند، ژاپن و اکنون، البته، بریتانیا است.

بریتانیا به عنوان یک “اسپویل” یا “قرص سمی” در محیط های چند جانبه برای پیشبرد دستور کار آمریکا، اغلب با بی توجهی کامل به سایر کشورها و ارائه الف “بررسی” در برابر سایر متحدان کمتر وفادار ایالات متحده. بارزترین مثال در این مورد، نقشی بود که بریتانیا در تضعیف مذاکرات صلح میان اوکراین و روسیه یک سال پیش ایفا کرد و بزرگترین مدافع تداوم جنگ در اروپا بود.

جو خصمانه ضد چینی که در داخل کشور ایجاد شده است، به ویژه شورشیان جنگ طلب مانند ایین دانکن اسمیت، احتمال نمی دهد که نخست وزیر ریشی سوناک بتواند فضای سیاسی یا اراده ای برای پذیرش چین در CPTPP پیدا کند. حتی در صورت غیرمحتملی که او انجام داد، احتمال کمی وجود دارد که پکن بتواند از موانع دیگر عبور کند.


چین در مبارزه دیپلماتیک علیه آمریکا پیروز می شود

به عنوان مثالی دیگر، کانادا و مکزیک یک قرارداد تجارت آزاد با ایالات متحده، USMCA دارند، که به یکی از طرفین اجازه می دهد تا در صورت انعقاد یک توافق مشابه با یک طرف، دیگری را اخراج کند. «اقتصاد غیر بازاری،این دقیقاً همان چیزی است که ایالات متحده چین را می بیند. در نهایت، تنها چیزی که لازم است یک کشور است که به پیشنهاد چین نه بگوید و متأسفانه بیش از یک کشور مایل به انجام پیشنهاد واشنگتن هستند.

بهترین رویکرد چین به CPTPP ممکن است تلاش برای تضعیف نفوذ خود با یک بازی متقابل باشد. اگر برخی از کشورهای طرفدار آمریکا مانع ورود چین شوند، پکن می‌تواند به دنبال تدوین قراردادهای اقتصادی دوجانبه جدید با کشورهایی در چارچوب توافق باشد که برای چین دوستانه‌تر باشد و بنابراین از اندازه و قدرت بازار خود برای منسوخ کردن CPTPP استفاده کند. این کشورها شامل سنگاپور، که بزرگترین مدافع پیوستن چین به CPTPP است، نیوزیلند، که تنها عضو اتحاد اطلاعاتی Five Eyes است (دیگر شامل ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا و کانادا) است که مایل به تعمیق روابط با پکن است. و همچنین مالزی، پرو، شیلی و ویتنام که در موقعیتی نیست که روابط اقتصادی با چین را رد کند. این کشورها همچنین برای پکن به عنوان ضامن مهم خواهند بود تا اطمینان حاصل شود که تایوان از توافق خارج می شود و تایپه تلاش می کند خود را به عنوان گوه ای صرفاً برای مقابله با چین وارد CPTPP کند.

از این منظر، چین تصمیم درستی گرفته است که از توافق دوری نکند، بلکه بدون توجه به نتیجه نهایی، مذاکرات را دنبال کند. چین ممکن است در پیوستن به CPTPP موفق نباشد، اما از نظر دیپلماتیک با تلاش برای آن سود زیادی وجود دارد. در پایان، ممانعت از ایجاد بلوکی از اقتصادها که برای مقابله با پکن هدایت می‌شوند، چیزی است که بریتانیا در تلاش است تا آن را تحت فشار قرار دهد، یا مانع از نفوذ چنین بلوکی، ممکن است گزینه واقعی‌تری باشد. به همین ترتیب، چین ممکن است به دنبال امتیازات عملی به پنج چشم دیگر باشد تا آنها را وادار کند که موضع طرفدار آمریکا خود را نرم کنند و اقتصاد خود را بیشتر باز کنند. با این حال، این احتمالات باید دید. سخت خواهد بود، اما مهم این است که در بازی حضور داشته باشیم و رقابت کنیم، به جای نشستن در کنار زمین مانند آنچه ایالات متحده انتخاب کرده است، و ممکن است در پایان موقعیت پکن را بهبود بخشد.

اظهارات، دیدگاه ها و نظرات بیان شده در این ستون صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً بیانگر نظرات RT نیست.