پیش نویس قانون جدید چین “ارزیابی امنیتی” را برای محصولات هوش مصنوعی الزامی می کند

پیش نویس قانون جدید چین

در پیش نویس قانون (نمایندگی) آمده است: محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی باید “ارزش های اصلی سوسیالیستی را منعکس کند”

پکن:

پیش‌نویس قانون جدید گسترده‌ای توسط رگولاتور اینترنت این کشور روز سه‌شنبه نشان داد که محصولات جدید هوش مصنوعی توسعه‌یافته در چین قبل از عرضه باید تحت ارزیابی امنیتی قرار بگیرند و باید «ارزش‌های اصلی سوسیالیستی» را منعکس کنند.

این مقررات جدید در حالی است که شرکت‌های چینی از زمانی که OpenAI در سانفرانسیسکو ChatGPT را در ماه نوامبر راه‌اندازی کرد، عجله‌ای برای توسعه سرویس‌های هوش مصنوعی که می‌توانند گفتار انسان را تقلید کنند، هجوم می‌آورند.

پیشرفت های سریع در هوش مصنوعی هشدار جهانی را در مورد پتانسیل این فناوری برای اطلاعات نادرست و سوء استفاده ایجاد کرده است، با تصاویر عمیق جعلی و به مردم نشان داده می شود که چیزهایی را به زبان می آورند که هرگز نگفته اند.

در پیش نویس قانون منتشر شده توسط اداره فضای سایبری چین آمده است: «قبل از ارائه خدمات به مردمی که از محصولات هوش مصنوعی مولد استفاده می کنند، یک ارزیابی امنیتی باید از طریق بخش های نظارتی ملی اینترنت اعمال شود.

این پیش نویس قانون که «اقدامات اداری برای خدمات هوش مصنوعی مولد» نام گرفته است، با هدف تضمین «توسعه سالم و کاربرد استاندارد فناوری هوش مصنوعی مولد» است.

آن ادامه داد: محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی باید “ارزش های سوسیالیستی اصلی را منعکس کند و نباید حاوی محتوای براندازی قدرت دولتی باشد”.

همچنین نباید از جمله شامل «تبلیغات تروریستی یا افراطی»، «نفرت قومی» یا «محتوای دیگری که ممکن است نظم اقتصادی و اجتماعی را مختل کند» باشد.

اداره فضای سایبری چین گفت که به دنبال دریافت نظرات عمومی در مورد محتوای مقررات جدید است که تحت سیستم سیاسی بسیار متمرکز پکن تقریباً به قانون تبدیل خواهد شد.

– “سخت ترین تا کنون” –

اندی چون، استادیار دانشگاه سیتی هنگ کنگ، به خبرگزاری فرانسه گفت: «پیش‌نویس سند جدید CAC یکی از سخت‌گیرانه‌ترین اقدامات برای هوش مصنوعی مولد تاکنون است.

او گفت: شرکت‌هایی که ارزیابی‌های امنیتی را ارسال می‌کنند باید بسیار مراقب باشند تا اطمینان حاصل شود که هر منبع داده‌ای که برای یادگیری هوش مصنوعی استفاده می‌شود باید مطابق دستورالعمل‌ها، دقیق، بی‌طرفانه باشد و حقوق IP دیگران را نقض نکند.

چون گفت: “تضمین دقت سخت است. هیچ سیستم هوش مصنوعی مولد تا به امروز نمی تواند این کار را انجام دهد.”

سرکوب نظارتی در حالی صورت می‌گیرد که غول‌های فناوری چین تلاش‌های خود را در بخش تحت نظارت افزایش داده‌اند.

واحد رایانش ابری علی‌بابا روز سه‌شنبه از محصول خود به نام Tongyi Qianwen رونمایی کرد که انتظار می‌رود در سراسر نرم‌افزار ارتباطات محل کار و لوازم خانگی این غول فناوری عرضه شود.

دانیل ژانگ، مدیرعامل این شرکت در بیانیه‌ای گفت که این نرم‌افزار در «لحظه‌ی پر آب فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی مولد و محاسبات ابری» آمده است.

و بایدو – که موتور جستجوی پیشرو در کشور را اداره می کند – محصول چت هوش مصنوعی خود “Ernie Bot” را ماه گذشته منتشر کرد.

اما سرمایه گذاران تحت تاثیر نمایش مهارت های زبانی و ریاضی ربات در یک رونمایی قرار نگرفتند و باعث شد سهام تا 10 درصد سقوط کند.

ChatGPT در چین در دسترس نیست، اما نرم‌افزار آمریکایی پایگاهی از کاربران چینی را نیز به دست آورده است که از شبکه‌های خصوصی مجازی برای دور زدن این ممنوعیت استفاده می‌کنند و آن را برای نوشتن مقاله و جمع کردن امتحانات به کار می‌گیرند.

و یک وبلاگ نویس 24 ساله از شانگهای در این ماه وقتی از فناوری هوش مصنوعی برای “احیای” مادربزرگ مرده خود استفاده کرد و تصاویری واقعی از تعامل خود با خویشاوند مرده تولید کرد، سروصدا به پا کرد.

پکن برنامه های بلندپروازانه ای را برای تبدیل شدن به یک رهبر جهانی در زمینه هوش مصنوعی تا سال 2030 اعلام کرده است و گروه مشاوره مک کینزی تخمین می زند که این بخش می تواند تا آن زمان هر سال حدود 600 میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی چین اضافه کند.

اما همچنین هشدار داده است که دیپ فیک ها “خطری برای امنیت ملی و ثبات اجتماعی” هستند.

پکن در ماه ژانویه قوانین جدیدی را به اجرا درآورد که به کسب و کارهایی که خدمات دیپ فیک ارائه می دهند ملزم می شود هویت واقعی کاربران خود را به دست آورند. آنها همچنین نیاز به برچسب گذاری مناسب محتوای عمیق جعلی دارند تا از “هر گونه سردرگمی” جلوگیری شود.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)