میراث آنگلا مرکل آلمانی با نور و سایه مشخص شده است

میراث آنگلا مرکل آلمانی با نور و سایه مشخص شده است

مرکل در اوج محبوبیت خود، محافظه کاران را در سال 2013 به پیروزی بزرگی رساند.

برلین، آلمان:

بحران ها مهارتی در سقوط رهبران دارند. نه صدراعظم آنگلا مرکل.

در طول 16 سال قدرت، این کهنه کار آلمان را از طریق آشفتگی مالی سال 2008 و بحران بدهی منطقه یورو، هجوم پناهجویان در سال 2015 و سپس همه گیری ویروس کرونا عبور داد.

در حالی که تا حد زیادی در داخل و خارج از کشور حتی در روزهای پایانی سلطنت او مورد تحسین قرار می گیرد، میراثی که او از خود به جا می گذارد هم با نور و هم سایه مشخص می شود.

حزب در بحران

مرکل در سال 2005 در برابر صدراعظم کنونی گرهارد شرودر از سوسیال دموکرات ها به پیروزی محدودی دست یافت و ائتلاف محافظه کار CDU-CSU را برای بیش از یک دهه در مسیر قدرت قرار داد.

مرکل در اوج محبوبیت خود، محافظه کاران را با 41.5 درصد آرا در سال 2013 به پیروزی بزرگی رساند.

او با سوابق خود توانست به یک مناظره مهم انتخاباتی تلویزیونی در آن سال با کلمات پایانی ساده “تو من را می شناسی” پایان دهد.

اما خروج او از سیاست با بحران جانشینی در حزبش خدشه دار شد، که به شکست تحقیرآمیز در انتخابات عمومی سپتامبر ختم شد که آن را برای چهار سال آینده به اپوزیسیون فرستاد.

جزم بودجه

زمانی که آلمان به عنوان مرد بیمار اروپا اخراج شد، شهرت خود را به عنوان موتور اقتصادی قاره تحت نظارت مرکل تثبیت کرد.

بیکاری به پایین ترین حد خود رسیده است – 5.3 درصد در نوامبر، حتی در شرایطی که اقتصاد با تأثیرات همه گیر دست و پنجه نرم می کند.

مازاد بودجه افزایش یافته از سال 2012 همچنین به کشور سالخورده این امکان را داد که کوه بدهی عظیمی را بپردازد، و به آن محافظی در برابر تأثیر اورژانس بهداشتی داد.

اما تثبیت آلمان با بودجه های متوازن طعم تلخی را به وجود آورده است، به ویژه در میان اروپایی های جنوبی که از بحران مالی و بدهی منطقه یورو آسیب دیده اند.

زمانی که یونان در آستانه فروپاشی اقتصادی بود و تظاهرات بزرگی را در این کشور به راه انداخت، به نظر می‌رسد مرکل درخواست‌ها برای کاهش بدهی‌ها را نادیده می‌گرفت.

در حالی که به خاطر تضمین کمک‌های بزرگ اروپایی که یونان را از سقوط از یورو نجات داد، اعتبار داشت، اما با هزینه اجتماعی سنگین از جمله از دست دادن مشاغل گسترده به دست آمد.

اما این کووید-19 بود که او را مجبور کرد مقاومت خود را در برابر بدهی های اروپایی متقابل تغییر دهد.

در عوض، مرکل صندوق بازیابی 800 میلیارد یورویی (950 میلیارد دلار) اتحادیه اروپا را رهبری کرد که کمیسیون اروپا را در حال جمع آوری پول از طریق انتشار اوراق قرضه به نمایندگی از همه 27 عضو است.

صدراعظم آب و هوا؟

مرکل پس از فاجعه فوکوشیما در سال 2011 تصمیم خیره کننده ای را برای تعطیلی نیروگاه های هسته ای آلمان گرفت و باعث ایجاد “Energiewende” – تغییر به سمت انرژی پایدار شد.

اما تغییر ناگهانی سیاست، اتکای بیشتر به انرژی زغال سنگ را در دوره گذار وادار کرد، زیرا کشور در تلاش برای افزایش تولید انرژی بادی و زیست توده بود.

دولت مرکل متهم به حمایت از صنعت خودروسازی آلمان با کاهش اصلاحات در مقررات انتشار گازهای گلخانه‌ای است و امتناع آن از پیش‌برد ضرب‌الاجل 2038 برای ترک انرژی زغال‌سنگ نیز باعث عصبانیت فعالان سبز شد.

در حکمی تحقیرآمیز علیه طرح شاخص حفاظت از محیط زیست دولت، بالاترین دادگاه آلمان در ماه آوریل به ائتلاف مرکل دستور داد تا یک طرح بهبودیافته تهیه کند.

دولت او متعاقباً اهدافی را برای کاهش انتشار CO2 تا 65 درصد تا سال 2030 در مقایسه با سطوح سال 1990 از هدف قبلی 55 درصد ارائه کرد.

مرکل در ماه ژوئن اعتراف کرد: «وقتی به وضعیت نگاه می‌کنم، هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که ما به اندازه کافی برای محیط زیست انجام داده‌ایم».

“زمان فشار می آورد. من می توانم بی صبری جوانان را درک کنم.”

کار طبق معمول؟

مرکل در سال 2015 توسط فعالان حقوق بشر به دلیل باز نگه داشتن مرزهای آلمان به روی صدها هزار پناهجوی فراری از جنگ در سوریه و عراق مورد ستایش قرار گرفت.

اما در مورد حبس دسته جمعی اویغورها در منطقه دورترین غرب سین کیانگ توسط چین، مرکل به عدم نیش متهم شد.

منتقدان گفتند که او به دلیل منافع اقتصادی بزرگ در چین مانع شده است.

به همین ترتیب، در حالی که مرکل در مورد مسمومیت و زندانی شدن الکسی ناوالنی، منتقد کرملین، قاطعانه علیه روسیه صحبت کرد، در تکمیل یک خط لوله گازی بحث‌برانگیز به نام نورد استریم 2 به تفنگ خود پایبند بود.

سمت راست، خطوط گسل اروپا

ورود بیش از یک میلیون پناهجو به آلمان چشم انداز سیاسی را بیش از پیش متلاشی کرد.

خشم مردم نسبت به هجوم توده‌ای، بلوک راست افراطی، AfD ضد مهاجرت، را برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم به پارلمان در سال 2017 فرستاد و آن را به بزرگترین نیروی مخالف تبدیل کرد.

همچنین خط گسلی را با کشورهای بلوک شرق سابق از جمله مجارستان و لهستان باز کرد، که در برابر تازه واردان سنگ تمام گذاشتند.

شش سال بعد، اتحادیه اروپا نتوانسته است در مورد سیاست های مهاجرتی یکپارچه به توافق برسد.

میراث برای زنان

مرکل به عنوان اولین صدراعظم زن آلمان، سقف شیشه ای را شکست و الگویی برای زنان سیاستمدار در سراسر جهان شد.

اما تنها در اواخر دوران ریاست جمهوری خود بود که خود را فمینیست اعلام کرد، زیرا مدت ها در برابر این اصطلاح مقاومت کرده بود – برای برخی در آلمان خیلی کم، خیلی دیر.

منتقدان می گویند که دولت او نتوانست تغییرات ساختاری به نفع زنان در جامعه آلمان ایجاد کند، مانند اصلاح سیستم مالیاتی آلمان برای زوج های متاهل – یک درخواست دیرینه فمینیستی.

شکاف دستمزد جنسیتی این کشور نیز در میان بالاترین ها در اتحادیه اروپا باقی مانده و در سال 2019 به 19 درصد رسید.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)