زمانی که روسیه گروه های حقوق بشر را می بندد، اغلب شاهد مرگ یک موزه نیستیم

در حالی که روسیه گروه‌های حقوق بشر را تعطیل می‌کند، «اغلب شاهد مرگ یک موزه نیستیم».

در مرکز ساخاروف نمایشگاه هایی درباره سرکوب شوروی و حقوق بشر برگزار می شود. (فایل)

مسکو، روسیه:

یک موزه نماد جنبش حقوق بشر روسیه پس از فروپاشی شوروی درهای خود را در مسکو در بحبوحه سرکوب آزادی ها از زمان شروع حمله کرملین به اوکراین بسته است.

مرکز ساخاروف که به آندری ساخاروف، فعال حقوق برنده جایزه نوبل اختصاص دارد، پس از نزدیک به 30 سال فعالیت، مجبور به تخلیه محل خود تا پایان ماه می شود.

علیرغم افزایش روزافزون گروه های حقوق بشری که سرکوب می شوند، حامیان می گویند مطمئن هستند که دوران تاریکی خواهد گذشت و مرکز ساخاروف و دیگر سازمان های حقوق بشر در نهایت باز خواهند گشت.

یان راچینسکی، یکی از مدیران گروه حقوق‌بنیاد یادبود که در اواخر سال 2021 توسط مقامات بسته شد، گفت: “مطمئنم که این مدت طولانی نخواهد بود.”

راچینسکی گفت که بدون مرکز ساخاروف، که نمایشگاه دائمی سرکوب شوروی را به نمایش می گذارد، “آینده ای” برای روسیه مدرن نمی بیند.

روسیه تنها چند ماه قبل از اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیروهای خود را به اوکراین در فوریه 2022 بفرستد، یادبود را تعطیل کرد.

در ژانویه، دادگاهی همچنین دستور تعطیلی قدیمی ترین سازمان حقوق بشر روسیه، گروه هلسینکی مسکو را صادر کرد.

منتقدان کرملین می گویند که مقامات در حال گسترش سرکوب تاریخی مخالفان هستند و اکثر چهره های مخالف در پشت میله های زندان یا در تبعید هستند و گروه های برتر حقوق بشر تعطیل شده اند.

راچینسکی روز یکشنبه هنگامی که مرکز آخرین رویداد عمومی خود را برگزار کرد، با خبرگزاری فرانسه صحبت کرد.

“سپیده دم نو خواهد شکست”

حدود صد نفر از جمله نمایندگان جامعه حقوق بشری درگیر روسیه حضور یافتند.

یولیا گالیامینا، فعال سیاسی گفت: “شما نمی توانید ایده ها یا ارتباطات انسانی را از بین ببرید.”

النا سانیکووا، فعال حقوق بشر و شاعر، شعری خواند و گفت که به نظر می رسد مقامات روسی فراموش کرده اند که سرکوب دوران شوروی چگونه به پایان رسید.

در شعر او آمده بود: “داوود جالوت را شکست خواهد داد و طلوع تازه ای خواهد گشود.”

این مرکز که توسط النا بونر، بیوه ساخاروف و فعال حقوق بشر تأسیس شده است، از دهه 1990 این مرکز را به صورت رایگان از مقامات مسکو اجاره کرده است.

در سال 2014، روسیه این مکان را به عنوان “عامل خارجی”، برچسبی با مفاهیم دوران استالین تعیین کرد. اکنون به دلیل تشدید قوانینی که «عوامل خارجی» را از دریافت کمک های دولتی منع می کند، اخراج شده است.

از زمان تأسیس آن در سال 1996، این مرکز میزبان صدها مناظره، نمایشگاه و رویدادهای دیگر بود.

در سال 2015، هزاران نفر برای ادای احترام به بوریس نمتسوف، سیاستمدار مخالف، که در نزدیکی دیوارهای کرملین به قتل رسید، در اینجا جمع شدند.

با وجود اخراج، مرکز ساخاروف قصد دارد یک حضور آنلاین ایجاد کند، در حالی که آرشیو آن در یک انبار ذخیره می شود و در دسترس محققان باقی خواهد ماند.

سرگئی لوکاشفسکی، مدیر مرکز ساخاروف، که روسیه را به مقصد آلمان ترک کرده است، گفت که در شرایط کنونی نمی‌توان نمایشگاهی برای جنایات دوران شوروی در این کشور وجود داشت.

او به خبرگزاری فرانسه گفت: «در شرایط سانسور امروز، ایجاد چنین نمایشی به معنای حمله به سرعت بسیار سریع است.

لوکاشفسکی گفت که مقامات بررسی‌های جدیدی را در این مرکز برنامه‌ریزی کرده‌اند که نشان می‌دهد ممکن است منجر به تعطیلی رسمی شود.

“مرگ موزه”

در جریان بازدید هفته گذشته، چندین کارمند ده ها اقلام را که نمایشگاه دائمی مرکز در مورد تاریخ سرکوب سیاسی و سیستم گولاگ اردوگاه های زندان را تشکیل می داد را در جعبه ها بسته بندی کردند.

سالن نمایشگاه مرکز، در مجاورت ساختمان اصلی، میزبان یک نمایشگاه موقت بود که به بونر، همسر دوم ساخاروف اختصاص داده شده بود.

سوتلانا گابدولینا، معلم انگلیسی 44 ساله، گفت که بازدید او از نمایشگاه نوعی اعتراض و جستجو برای یافتن افراد همفکر بود.

او به خبرگزاری فرانسه گفت: “من اکنون شروع به گریه خواهم کرد.”

او در حالی که چشمان آبی اش گریان بود، گفت: “روس ها می توانند منطقی و متمدن باشند و به چیزهایی که در این دنیا مهم هستند کمک کنند.”

یکی دیگر از بازدیدکنندگان، الکسی فرولوف، که فیزیک هسته‌ای را مطالعه می‌کند، گفت که به ساخاروف که در سال 1975 جایزه نوبل صلح را دریافت کرد، علاقه زیادی نشان داده است.

این جوان 19 ساله پدر بمب هیدروژنی را به عنوان یک “قهرمان و نابغه” ستود و گفت که “تا آخر” به اصول خود وفادار است.

والنتین، که از ارائه نام خانوادگی خود خودداری کرد، گفت که بسته شدن این مرکز نقطه عطف جدیدی است.

او گفت: «معمولاً ما شاهد مرگ یک موزه نیستیم.

“همه ما امیدواریم این پایان نباشد، اما حتی اگر موزه دوباره متولد شود، دوران متفاوتی خواهد بود.”

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)