خاموشی اطلاعات چین پاسخی منطقی به تلاش های غرب برای تضعیف آن است – RT World News

پکن دسترسی خارجی ها به داده های کسب و کار، اقتصاد و دانشگاه خود را سخت تر می کند

توسط تیمور فومنکو، یک تحلیلگر سیاسی

اخیراً مقاله ای در وال استریت ژورنال منتشر شد که در آن از اعلام محدودیت های جدید در چین برای دسترسی خارجی به اطلاعات و پایگاه های داده رسمی ابراز تاسف کرد.

محکوم کردن قوانین جدید به عنوان یک جعبه سیاه اطراف اطلاعات،WSJ بر این عقیده تکیه دارد که این برای تجارت بد است، که اغلب این نتیجه‌گیری است که رسانه‌های غربی این روزها هنگام انتقاد از پکن به آن می‌رسند.

در این مقاله توضیحی در مورد اینکه چرا چین این اقدام را انجام داده است، صرفاً به دلایل امنیت ملی ارائه شده توسط مقامات اشاره نمی کند. این مقاله بیشتر وقت خود را صرف توصیف پکن به عنوان اقتدارگراتر شدن در دوران شی جین پینگ می کند و آن را به عنوان پارانوئید و مخفیانه نشان می دهد و در عین حال این واقعیت را که ایالات متحده در بسیاری از موارد مورد حمایت رسانه های غربی قرار دارد، فعالانه برای تضعیف چین تلاش می کند، کم اهمیت جلوه می دهد.

این به سختی یک راز است. مقالاتی مانند مقاله اخیر Foreign Affairs با عنوان “چگونه از چین جاسوسی کنیم” تنها نوک کوه یخ است. در تعقیب رقابت ژئوپلیتیکی با چین، بدیهی است که سیا، جبهه های اندیشکده آنها و سایر سازمان ها می خواهند تا حد امکان اطلاعات بیشتری در مورد این کشور به دست آورند تا استراتژی ایالات متحده را تدوین کنند. به نظر شما تحریم شرکت ها و فناوری های چینی از کجا می آید؟ چه کسی مناقصه ها را هدایت می کند تا تمام کارهایی که چین انجام می دهد را هدف قرار دهد یا تا حد امکان پوشش منفی درباره این کشور تدوین کند؟


ایالات متحده با موفقیت اقتصادی چین خوب است، البته تا زمانی که با شرایط واشنگتن باشد

واکنش طبیعی پکن به این نوع رفتارها این است که به سادگی مبهم‌تر شود و نسبت به جهان غرب بی‌اعتمادتر شود، دنیایی که در سال‌های اخیر چیزی جز نیات بد نسبت به چین نشان نداده است. در حالی که روایت رسانه‌های اصلی تلاش می‌کنند این تحولات را به عنوان بیماری‌های حکومت «اقتدارگرا» شی جین‌پینگ در نظر بگیرند، این صرفاً چین است که به واقعیت شرایط واکنش نشان می‌دهد. ایالات متحده یک تهدید وجودی برای امنیت، توسعه و رفاه کشور است و به همین دلیل آن را مجبور به پنهان کاری بیشتر می کند. رازداری، چه شخصی و چه سیاسی، از مفهوم امنیت جدایی ناپذیر است و به سختی منحصر به کمونیسم است.

البته همه اینها طعنه آمیز است که از ایالات متحده می آید، کشوری که خودش پارانویای تهدید وجودی را در مورد همه چیز چین ایجاد کرده است، تا جایی که مواردی مانند TikTok، جرثقیل های باربری بندری و حتی یخچال ها را به عنوان ابزار بالقوه متهم می کند. جاسوسی یا دنبال کردن یک کمپین شکار جادوگر مک کارتیستی علیه دانشمندان و دانشگاهیان. به همین ترتیب، کسانی که تصور می شود اسرار ایالات متحده را در اختیار عموم قرار می دهند، چه جولیان آسانژ، چه یک سرباز 21 ساله نیروی هوایی ایالات متحده، مشمول مجازات های سنگین و بی رحمانه جنایی هستند، در حالی که به طور همزمان، هر کسی از چین که ممکن است این کار را انجام دهد. همین امر در مورد اسرار چینی نیز به عنوان قهرمانی که از دموکراسی و شفافیت حمایت می کند، اعلام می شود.

با وجود این، واضح است که استراتژی‌های چین کار می‌کنند و ایالات متحده بینشی که می‌خواهد در مورد رهبری یا نیات خود ندارد. اگرچه این کشور بسیار وسیع با جمعیت بسیار زیاد است، سیا برای نفوذ به چین تلاش کرده است. همانطور که NBC نقل می کند، “ایالات متحده هنوز به طور کامل از یک شکست فاجعه بار که در آن شبکه ای از مخبران اطلاعاتی در داخل چین نقاب برداری و متلاشی شد، بهبود نیافته است.با اعدام 20 نفر از خبرچینان. همانطور که یکی از افسران ناشناس اطلاعاتی ایالات متحده نیز به NBC گفت: چین به طور فزاینده ای نفوذ آژانس را سخت تر کرده است:اکنون این یک سیستم بسیار متمرکزتر و فشرده تر است


واکنش چین به گزارش های دفتر ناتو در ژاپن

در حالی که مسلماً این تأثیر وحشتناکی بر روابط انسان با انسان دارد، با این وجود این واقعیت دنیایی است که ایالات متحده ایجاد کرده است. پایان «باز بودن» چین محصول ساختاری تغییرات ژئوپلیتیکی اخیر است، یعنی چرخش از سوی غرب که چین را در آغوش گرفته و آن را تشویق می‌کند تا آن را به عنوان رقیبی که باید سرکوب و مهار شود، معرفی کند. به عنوان مثال، اگر اسناد و آمارهای این کشور توسط به اصطلاح محققان و رسانه های غربی برای مطرح کردن ادعاهایی مانند نسل کشی یا ایجاد رضایت برای تحریم های خاص بر روی محصولات چینی، تحریف می شود، به عنوان مثال، چرا پکن باید اطلاعاتی در مورد اقتصاد خود به اشتراک بگذارد؟ هیچ کدام از اینها در خلاء اتفاق نمی افتد.

بسیاری از مردم شکایت کرده اند که پنهان کاری کار را برای روزنامه نگاران دشوارتر می کند چین را درک کنید،همانطور که در یک مقاله صدای آمریکا گزارش شده است. اما طنز ماجرا این است که آیا شما واقعاً در تلاش برای درک چین هستید اگر یک روزنامه نگار غربی هستید و وظیفه اصلی شما این است که یک روایت منفی علیه آن با هدف پیشبرد اهداف سیاسی ایالات متحده منتشر کنید؟ گزارشگری مغرضانه و مبتنی بر ایدئولوژی به سختی مبنای سالمی برای درک متقابل است. به همین دلیل است که برخی از روزنامه‌نگاران غربی که از چین گزارش می‌دهند، دیگر مورد استقبال قرار نمی‌گیرند، به‌ویژه روزنامه‌نگاران کشورهایی مانند استرالیا، یا جان سودورث، خبرنگار بی‌بی‌سی. برخلاف “درک”، آنها به سادگی نمی توانند با حسن نیت در مورد کشور گزارش دهند، با این حال آنها نقش قربانی را بازی می کنند و زمانی که امتیازاتی که قبلا داشته اند لغو می شود، ناله می کنند.

چین در نهایت راه‌حل مشکلات خود را «حذف دسترسی» می‌داند، چه در سطح دیپلماتیک و چه در سطح رسانه‌ها و اطلاعات، و استفاده از اهرم دسترسی به کسانی که فقط اهداف اخلاقی دارند. نیکلاس برنز، سفیر ایالات متحده در چین اخیراً گفت:ما آماده گفتگو هستیم،با استناد به اختلال در ارتباطات رسمی بین دو کشور، اما پکن دلایل بسیار خوبی برای نادیده گرفتن او و نگه داشتن ایالات متحده دارد. دسترسی باید کسب شود، و در هر صورت، کسانی که کشور را تضعیف می کنند نباید آن را دریافت کنند.

اظهارات، دیدگاه ها و نظرات بیان شده در این ستون صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً بیانگر نظرات RT نیست.