توقف پخش برنامه های بازیگران زن: طالبان به شبکه های افغانستان

توقف پخش برنامه های بازیگران زن: طالبان به شبکه های افغانستان

این وزارتخانه خواستار ممنوعیت فیلم‌ها یا برنامه‌هایی شد که مخالف ارزش‌های اسلامی و افغانی هستند.

پذیرش – پذیرفته شدن:

مقامات طالبان افغانستان روز یکشنبه یک «رهنمود دینی» جدید صادر کردند که در آن از شبکه‌های تلویزیونی این کشور خواسته شد که نمایش درام‌ها و سریال‌های سریالی با حضور بازیگران زن را متوقف کنند.

در اولین دستورالعملی که از سوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر به رسانه‌های افغانستان صادر شد، طالبان همچنین از زنان خبرنگار تلویزیونی خواست در حین ارائه گزارش‌های خود حجاب اسلامی داشته باشند.

و این وزارتخانه از کانال ها خواست که فیلم ها یا برنامه هایی را که در آن حضرت محمد یا دیگر شخصیت های محترم نمایش داده می شود، پخش نکنند.

این سازمان خواستار ممنوعیت فیلم‌ها یا برنامه‌هایی شد که مخالف ارزش‌های اسلامی و افغانی هستند.

حکیف مهاجر، سخنگوی این وزارتخانه به خبرگزاری فرانسه گفت: «اینها قوانین نیستند، بلکه یک دستورالعمل مذهبی هستند».

این دستورالعمل جدید اواخر روز یکشنبه به طور گسترده در شبکه های اجتماعی منتشر شد.

طالبان علیرغم اصرار دارند که این بار معتدل‌تر حکومت خواهند کرد، اما طالبان قبلاً قوانینی را برای پوشش زنان در دانشگاه وضع کرده‌اند و چندین روزنامه‌نگار افغان را علیرغم وعده حمایت از آزادی مطبوعات مورد ضرب و شتم و آزار قرار داده‌اند.

دستورالعمل طالبان برای شبکه‌های تلویزیونی پس از دو دهه رشد انفجاری برای رسانه‌های مستقل افغانستان تحت حکومت‌های تحت حمایت غرب که تا 15 اوت، زمانی که اسلام‌گرایان دوباره قدرت را به دست گرفتند، بر کشور حکومت می‌کردند.

ده ها کانال تلویزیونی و ایستگاه های رادیویی با کمک غرب و سرمایه گذاری خصوصی بلافاصله پس از سرنگونی طالبان در سال 2001 راه اندازی شدند.

در طول 20 سال گذشته، شبکه های تلویزیونی افغانستان طیف وسیعی از برنامه ها را ارائه کردند – از مسابقه خوانندگی به سبک “American Idol” گرفته تا نماهنگ، همراه با چندین سریال ترکی و هندی.

زمانی که اسلام‌گرایان قبلاً از سال 1996 تا 2001 حکومت می‌کردند، هیچ رسانه‌ای در افغانستان وجود نداشت که بتوان در مورد آن صحبت کرد — آنها تلویزیون، فیلم‌ها و سایر اشکال سرگرمی را ممنوع کردند و آن را غیراخلاقی می‌دانستند.

افرادی که در حال تماشای تلویزیون دستگیر می‌شوند با مجازات مواجه می‌شوند، از جمله شکستن دستگاه. مالکیت یک پخش کننده ویدیو می تواند منجر به شلاق عمومی شود.

تنها یک ایستگاه رادیویی به نام صدای شریعت وجود داشت که برنامه های تبلیغاتی و اسلامی پخش می کرد.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)