ایالات متحده با موفقیت اقتصادی چین خوب است، تا زمانی که با شرایط واشنگتن باشد – RT World News

یلن وزیر خزانه داری می گوید تا زمانی که «رهبری» آمریکا حفظ شود، تعامل با پکن امکان پذیر است.

توسط تیمور فومنکو، یک تحلیلگر سیاسی

اخیرا، جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده اولین اظهارات خود را در مورد تعامل اقتصادی ایالات متحده با چین در نزدیک به دو سال گذشته بیان کرد.

او این ایده را رد کرد که جنگ بین ایالات متحده و چین است “به طور فزاینده ای اجتناب ناپذیر،” که وجود دارد هیچ دلیلی برای ترس از رقابت اقتصادی سالم با هیچ کشوری وجود ندارد،” و آن “رشد اقتصادی چین نباید با رهبری اقتصادی ایالات متحده ناسازگار باشد.

یلن همچنین گفت که هدف اصلی ایالات متحده همیشه حفاظت ازامنیت ملی” و بنابراین واقعاً نمی‌تواند مانع از ظهور چین یا اقتصاد آن شود. اما عملکردها بلندتر از کلمات صحبت می کنند، و اظهارات او به دلیل تلاش ایالات متحده برای فلج کردن کل صنعت نیمه هادی چین، وادار کردن کشورهای شخص ثالث به رعایت این محدودیت ها و افزودن شرکت های چینی متعدد به لیست نهادهای محدودیت های تجاری، بیان می شود. استفاده از اتهامات کار اجباری برای تضعیف فرصت طلبانه برخی از صنایع چین و البته حفظ تعرفه های گسترده دوران ترامپ بر صادرات چین به ایالات متحده.

ممکن است این سوال مطرح شود که چه شکلی از تعامل اقتصادی وجود دارد؟ از آنجا که لفاظی‌ها، هذیان‌گویی و افراط‌گرایی از سوی واشنگتن نمی‌توانست کمتر به یک رابطه اقتصادی با چین کمک کند، چه با عباراتی مانند «جداسازی» و وجود یک کمیته کامل کنگره ایالات متحده صرفاً برای تولید قوانین ضد چین. دولت بایدن، در این مورد، آنقدر حساس است که در برابر چین «ضعیف» به نظر برسد، به طوری که در برابر هر گرایش عمومی که نفوذ سیاسی کافی به دست آورد، مانند درخواست برای ممنوعیت برنامه محبوب TikTok، تسلیم خواهد شد.


اقتصاد چین بر پیش‌بینی‌های ناخوشایند واهی‌اندیشان غربی شکست می‌خورد

ایالات متحده به قدری درگیر دکترین حمایت‌گرایانه آمریکا اول شده است که به نظر نمی‌رسد در حال دادن امتیاز است. و با نگاهی به انتخاب کلمات یلن، می بینیم که “گرفتن” – چین فقط به شرطی مجاز به رشد است که بپذیرد.رهبری اقتصادی آمریکا» – به عبارت دیگر، تسلط سیاسی، اقتصادی و نظامی آمریکا.

این در مورد دستیابی به اجماع یا توافق بین دو طرف نیست. این در مورد این است که واشنگتن به طور یکجانبه خواسته های خود را بر پکن تحمیل می کند و از آن می خواهد که از برخی جاه طلبی ها کناره گیری کند. وقتی صحبت از چین می شود، این امپریالیسم کلاسیک غربی است. تعامل اقتصادی با چین و بازار عظیم آن عالی است، به شرطی که این آمریکایی ها هستند که شرایط را تعیین می کنند و سود می برند. ایده چینی ها برای دفاع از حقوق و منافع حاکمیتی خود یک گزینه نیست.

برای مقاصد مقایسه ای تاریخی، بریتانیایی ها در قرن نوزدهم «تعامل» اقتصادی خود را با چین داشتند. جنگ های تریاک در مورد به عقب انداختن چین و باز کردن اجباری بازار آن بود تا بریتانیا بتواند منحصراً از آن بهره مند شود. امروز آمریکا می‌خواهد از بازار چین منتفع شود، اما به شرطی که شرایط برای شرکت‌ها و سرمایه‌های آمریکایی مساعد باشد و به همین دلیل سعی در تسلیم کردن دارد. به همین دلیل است که بسیاری از سیاست های ایالات متحده در مورد چین به تلاش برای نابودی یا مهار بخش عمده ای از صنایع و شرکت های پیشرفته چین اختصاص دارد.

برای مثال، ایالات متحده نمی‌خواهد چین جت‌های مسافربری تجاری خود مانند C919 را توسعه دهد. می خواهد پکن برای همیشه به بوئینگ تکیه کند. این کشور نمی‌خواهد چین قابلیت‌های ساخت ریزتراشه‌های خود را توسعه دهد، زیرا این امر کنترل ایالات متحده بر صنعت را تضعیف می‌کند. شما عکس را دریافت می کنید. ایالات متحده با تسلط چین بر تولید ارزان قیمت که کالاهای بی اهمیت و بی اهمیتی مانند شانه های پلاستیکی دور ریختنی هتلی یا ناخن گیر را می سازد، مشکل چندانی نداشت. این همان نوع تعامل اقتصادی است که واشنگتن می‌خواهد، جایی که توازن سود به نفعش است، اما بار استثمار مصرف‌کننده و کارگر بر دوش چینی‌ها است.

بیشتر بخوانید:
ایالات متحده به دنبال جذب یک دشمن قدیمی کمونیست علیه چین است

در نهایت، شاید شایان ذکر باشد که ایالات متحده هیچ رقیب اقتصادی را حتی در میان کشورهای متحد خود تحمل نمی کند. از این رو، نسبت به تخریب و غیرصنعتی شدن اقتصاد آلمان، یا زمانی که ژاپن را با توافق پلازا در سال 1985 فلج کرد، اندکی پشیمان شده است. تنها چین قابل قبول برای ایالات متحده، چین ضعیفی است که هدفی جز گاو نقدی ندارد که تمام سودها، انگیزه ها و استعدادها از آن خارج می شود. چین این را کاملاً غیرقابل قبول می‌داند، شبیه به «قرن تحقیر» جدید و به همین دلیل است که اگر بر اساس تسلیم چین در برابر شرایط آمریکایی باشد، هیچ «آتش‌بس اقتصادی» ممکن نیست.

اظهارات، دیدگاه ها و نظرات بیان شده در این ستون صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً بیانگر نظرات RT نیست.