اسرائیل می گوید گسترش سریع Omicron به معنای زمان شلیک چهارم است

اسرائیل می گوید گسترش سریع Omicron به معنای زمان شلیک چهارم است

این تصمیم حتی با وجود اینکه اسرائیل مجموعه‌ای از داده‌های پشتیبان کارآیی ندارد، اتخاذ شد.

اسرائیل چهارمین دوز واکسن کرونا را برای افراد بالای 60 سال و پرسنل پزشکی تجویز می‌کند و اولین کشوری در جهان خواهد بود که این واکسن را بر اساس گسترده‌ای که نوع Omicron در سراسر جهان عرضه می‌کند، انجام می‌دهد.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل اواخر روز سه شنبه در بیانیه ای گفت: شهروندان اسرائیل اولین کسانی بودند که واکسن سوم را دریافت کردند و ما همچنان با واکسن چهارم پیشتاز هستیم. او به مقامات دستور داده است که برای تلقیح سراسری آماده شوند.

این تصمیم حتی با وجود اینکه اسرائیل مجموعه‌ای از داده‌های پشتیبان کارآیی ندارد، اتخاذ شد. به گزارش رادیو ارتش، شارون آلروی-پریس، رئیس بهداشت عمومی کشور، در نشستی با مقامات دولتی و کارشناسان پزشکی اعتراض کرد که آزمایشی در بیمارستان برجسته کشور هنوز انجام نشده است.

اما گالیا رهاو، رئیس واحد بیماری‌های عفونی مرکز پزشکی شبا، که در این جلسه شرکت کرد، گفت که اکثریت قریب به اتفاق به دلیل سرعت انتشار omicron به تزریق چهارم رای مثبت دادند. او آن را “ریسک محاسبه شده” نامید.

رهاو در مصاحبه ای گفت: “تصمیم گیری در مورد زمانی که داده های سخت دارید بسیار زیباتر است.”

مدیریت اسرائیل با ویروس کرونا به دلیل اقدامات تهاجمی که در ابتدا برای مهار این ویروس انجام داد، بازگشایی ناموفق آن پس از اولین قرنطینه و تجویز اولیه واکسن‌ها و تقویت‌کننده‌ها، توسط سایر کشورها مورد مطالعه قرار گرفته است. کمی کمتر از یک سال پیش، زمانی که تلقیح‌ها برای اولین بار در دسترس قرار گرفت، پیشروترین واکسن در جهان را راه‌اندازی کرد و در ماه اوت، پس از اینکه نوع دلتا باعث افزایش عفونت‌ها شد، اولین کشوری بود که به بسیاری از جمعیت خود واکسن‌های تقویت‌کننده ارائه کرد.

از آنجایی که تعداد پرونده های اسرائیل در عرض چند هفته به طور چشمگیری کاهش یافت و محققان داده های مربوط به اثربخشی واکسن را منتشر کردند، کشورهای دیگر نیز با کمپین های تقویت کننده تهاجمی از این روند پیروی کردند.

در حالی که omnicron یک نوع غالب در کشورهایی از جمله ایالات متحده، آفریقای جنوبی و انگلستان بوده است، اسرائیل کمتر آسیب دیده است، تا حدی به این دلیل که با محدودیت های مسافرتی سریعاً کاهش یافته است. بر اساس بیانیه وزارت بهداشت بعدازظهر سه شنبه، کشور 9.3 میلیون نفری، 341 مورد تایید شده، از جمله 95 فرد واکسینه نشده، و 807 مورد مشکوک داشته است.

مدت کوتاهی پس از شناسایی این نوع در جنوب آفریقا در ماه گذشته، اسرائیل برنامه‌های بازگشایی گردشگری ورودی را لغو کرد و شهروندان خود را از سفر به بیشتر مناطق آفریقا منع کرد. از آنجایی که این نوع بسیار عفونی در حال گسترش جهانی بود، مقامات این ممنوعیت را گسترش دادند و بخش‌های بزرگی از اروپا، ایالات متحده و کانادا را در بر گرفت.

تمامی ساکنانی که وارد این کشور می شوند در بدو ورود با یک دوره قرنطینه اجباری حداقل سه روزه برای کووید آزمایش می شوند.

نوع omicron بسیار عفونی‌تر از نسخه‌های قبلی خود ثابت شده است و طبق شواهد اولیه، سطوح محافظت از آنتی‌بادی ارائه شده توسط پرمصرف‌ترین واکسن‌های جهان را کاهش داده است و باعث کمپین‌های تقویت‌کننده در بسیاری از کشورها شده است.

با این حال، از آنجایی که بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر می تواند افزایش عفونت های جدید را تا چند هفته به تاخیر بیندازد، هنوز مشخص نیست که آیا omicron شدیدتر از دلتا است یا خیر. داده‌های اولیه از سه تا از بزرگترین بیمارستان‌های خصوصی آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که تاکنون موارد omcron در این کشور خفیف‌تر از موج‌های عفونت قبلی بوده است.

در ماه سپتامبر، اسرائیل در حال آماده سازی برای اطمینان از تامین واکسن کافی در صورت نیاز به دور چهارم واکسن بود. بر اساس تصمیم مقامات بهداشتی، چهارمین واکسن به افرادی داده می شود که حداقل چهار ماه قبل واکسن سوم را دریافت کرده باشند. مقامات همچنین تصمیم گرفتند دوره زمانی بین دوز دوم و سوم را از پنج ماه به سه ماه کاهش دهند.

اسرائیل عمدتاً از واکسن Pfizer Inc.-BioNTech SE استفاده کرده است. سی و دو درصد از کشور، از جمله کودکان زیر پنج سال، واکسینه نشده اند. همه ساکنان دیگر واجد شرایط دریافت واکسن هستند.

در حالی که اسرائیل برای چهارمین واکسیناسیون خود آماده می شود، در حال کار بر روی سایر اقدامات حفاظتی نیز است. بنت از کارفرمایان خواسته است تا در صورت امکان به مردم اجازه دهند از خانه کار کنند و در انتظار تصویب پارلمان، کودکان کلاس هفتم و بالاتر از درس های داخل مدرسه منع خواهند شد. اگر کمتر از 70 درصد از کلاس واکسینه شده باشند. طبق بیانیه دفتر نخست وزیری، دولت قصد دارد تا سه هفته دیگر محدودیت ها را به مدارس ابتدایی گسترش دهد.

مقامات همچنین موافقت کردند که محدودیت‌های دسترسی به رستوران‌ها و مراکز خرید را برای افراد واکسینه نشده تشدید کنند.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)