آتش بس پس از 5 روز درگیری مرگبار در نوار غزه اعمال می شود

آتش بس پس از 5 روز درگیری مرگبار در نوار غزه اعمال می شود

دست کم 33 نفر در درگیری های داخل غزه کشته شده اند. (نمایندگی)

شهر غزه:

آتش بس در نوار غزه و اطراف آن روز شنبه پس از پنج روز تبادل مرزی که منجر به کشته شدن حداقل 33 فلسطینی در غزه و دو نفر در اسرائیل شد، اجرایی شد.

منابع مصری و فلسطینی گفتند که آتش بس قرار بود در ساعت 10:00 شب به وقت محلی (1900 GMT) اجرایی شود.

اما خبرنگاران خبرگزاری فرانسه در این منطقه گفتند که در 30 دقیقه پایانی که تا ساعت 19:00 به وقت گرینویچ ادامه داشت، ده‌ها موشک از غزه به سمت اسرائیل شلیک شد که منجر به حملات هوایی مجدد شد.

بیشتر موشک ها توسط پدافند هوایی اسرائیل رهگیری شدند.

چند موشک دیگر هنوز بعد از ساعت 1900 به وقت گرینویچ شلیک شد و به دنبال آن حملات جدید اسرائیل قبل از اینکه اوضاع آرام شود، انجام شد.

صدها نفر پس از چند روزی که در غزه خالی بودند، شروع به بیرون آمدن در خیابان‌های غزه کردند.

ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که پس از ساعت 23:00 شب به وقت محلی دو موشک از غزه شلیک شد که هیچ قربانی نداشت.

یک مقام امنیتی مصر گفت که مصر، یک میانجی طولانی مدت در غزه، موافقت اسرائیل و گروه شبه نظامی فلسطینی جهاد اسلامی را با آخرین پیشنهاد آتش بس خود تضمین کرد.

دفتر نخست وزیری اسرائیل در بیانیه ای اعلام کرد: «تساهی هانگبی» مشاور امنیت ملی اسرائیل از عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر تشکر کرد و از تلاش های شدید مصر برای برقراری آتش بس قدردانی کرد.

وی گفت: پاسخ اسرائیل به ابتکار مصر به این معنی است که “سکوت با سکوت پاسخ داده خواهد شد و اگر اسرائیل مورد حمله یا تهدید قرار گیرد، به هر کاری که لازم است برای دفاع از خود انجام می دهد.”

یک منبع فلسطینی موافقت جهاد اسلامی را تایید کرد.

محمد الهندی، مسئول بخش سیاسی جهاد اسلامی به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما می خواهیم از مصر به خاطر تلاش هایش تشکر کنیم. او از زمان آغاز درگیری ها در روز سه شنبه در قاهره بوده است.

روز شنبه، اسرائیل بار دیگر غزه را با حملات هوایی علیه جهاد اسلامی در پی رگبار موشکی جدید به سمت اسرائیل به مناسبت تشییع جنازه ایاد الحسنی، فرمانده نظامی آن، که روز جمعه کشته شد، هدف قرار داد.

– “ما چه کار کرده ایم؟” –

برای روزها، زندگی در غزه و در جوامع اسرائیلی در نزدیکی مرز به صورت روال روزانه حملات هوایی و آژیرهای هشدار درباره شلیک راکت های دریافتی بوده است.

ساکنان نوار شلوغ غزه با شدت گرفتن درگیری ها در داخل خانه خم شدند و خیابان ها خالی بود و تنها چند مغازه و داروخانه باز بود.

محمد مهنا، 58 ساله، در ویرانه های خانه اش به خبرگزاری فرانسه گفت: «تمام مردم فلسطین در رنج هستند. “ما چه کار کرده ایم؟”

در دیرالبلاح در مرکز نوار غزه، یک الاغ مرده در میان ویرانه‌های ردیفی از ساختمان‌ها خوابیده بود که در حمله اسرائیل با خاک یکسان شده بود.

عماد رایان 64 ساله گفت: «هیچکس در خانه های خود در امان نیست.

سخنگوی وزارت کشور غزه گفت که ارتش اسرائیل در روز پایانی عملیات خود بر “هدف قرار دادن غیرنظامیان، ساختمان های مسکونی و غیرنظامی” تمرکز کرده است.

درخواست‌های فزاینده‌ای برای توافق آتش‌بس، از جمله نزدیک‌ترین متحد اسرائیل، ایالات متحده، وجود داشت.

وزارت خارجه آمریکا گفت وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا در تماسی با ران درمر، وزیر امور استراتژیک اسرائیل، “بر فوریت دستیابی به توافق آتش بس به منظور جلوگیری از تلفات بیشتر غیرنظامیان تاکید کرد.”

مصر علیرغم شکست های مکرر به تلاش های میانجی گری خود ادامه داده بود.

روز شنبه، ترکش های موشکی که از غزه شلیک شد، به ساختمانی در اسدوت نقف، درست بر فراز مرز اسرائیل اصابت کرد و یک نفر کشته و یک نفر دیگر زخمی شد. هر دو کارگر روزمزد غزه بودند.

جهاد اسلامی اعلام کرد که جنگنده‌های این گروه به منظور انتقام از «ترور» فرماندهان و حملات اسرائیل به مناطق پرجمعیت، «حملات موشکی به شهرهای اسرائیل» را دنبال می‌کنند.

این تبادل آتش پس از آن صورت گرفت که وزارت بهداشت فلسطین از کشته شدن دو مرد 19 و 32 ساله در حمله ارتش اسرائیل به اردوگاه آوارگان در شهر نابلس کرانه باختری خبر داد.

جنبش فتح رئیس جمهور فلسطین، محمود عباس، اعلام کرد که دو مرد کشته شده در این حمله از اعضای شاخه مسلح آن، گردان شهدای الاقصی بودند.

– مرگبارترین درگیری از ماه اوت –

خشونت‌های کنونی روز سه‌شنبه زمانی آغاز شد که حملات اسرائیل به غزه سه تن از اعضای برجسته جهاد اسلامی را کشت. در حملات بعدی سه تن دیگر از شخصیت‌های ارشد گروه شبه‌نظامی فلسطینی کشته شدند.

به گفته وزارت بهداشت غزه، این افراد جزو حداقل 33 نفر هستند که در نبردهای داخل غزه جان خود را از دست دادند.

دو نفر در اسرائیل کشته شده اند که یکی از آنها کارگر روزمزد غزه بوده است.

ارتش اعلام کرد در درگیری‌های کنونی نزدیک به 1100 راکت از غزه به سمت اسرائیل شلیک شده است که 300 موشک توسط پدافند هوایی این کشور رهگیری شده است.

غزه، منطقه ای ساحلی که 2.3 میلیون فلسطینی را در خود جای داده است، از زمانی که اسرائیل در سال 2007 محاصره کرد، زمانی که جنبش اسلامگرای حماس کنترل خود را به دست گرفت، گرفتار فقر و بیکاری است.

این منطقه از زمان تسلط حماس شاهد جنگ های متعددی بین گروه های شبه نظامی و اسرائیل بوده است.

درگیری های این هفته بدترین درگیری های اسرائیل و فلسطین از زمان شعله ور شدن در ماه اوت بود که نزدیک به 50 فلسطینی را کشت.

این درگیری از زمانی که بنیامین نتانیاهو، سیاستمدار کهنه کار اسرائیلی در اواخر سال گذشته به قدرت بازگشت و رهبری ائتلافی با احزاب راست افراطی و افراطی ارتدوکس را برعهده داشت، تشدید شد.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)