Mpox دیگر یک اورژانس جهانی بهداشتی نیست: WHO

Mpox دیگر یک اورژانس جهانی بهداشتی نیست: WHO

تدروس آدهانوم گبریسوس گفت که این تصمیم به دلیل کاهش تعداد پرونده ها بوده است. (فایل)

ژنو، سوئیس:

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که mpox دیگر یک وضعیت اضطراری بهداشتی جهانی در روز پنجشنبه نیست، تقریباً دقیقاً یک سال پس از آن که بیماری که قبلاً به عنوان آبله میمون شناخته می شد در جهان گسترش یافت.

تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان جهانی بهداشت گفت که این تصمیم به دلیل کاهش تعداد مبتلایان در سراسر جهان است، اما تاکید کرد که این بیماری همچنان یک تهدید است، به‌ویژه در مناطقی از آفریقا که مدت‌هاست وجود دارد.

این اعلامیه تنها یک هفته پس از آن صورت می گیرد که آژانس سازمان ملل متحد همچنین اعلام کرد که کووید-19 دیگر یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی نگران کننده بین المللی (PHEIC) نیست، که بالاترین سطح هشدار آن است.

آقای تدروس در یک کنفرانس مطبوعاتی آنلاین گفت: “با این حال، مانند کووید-19، این بدان معنا نیست که کار به پایان رسیده است.”

آقای تدروس گفت: “در حالی که شرایط اضطراری mpox و Covid-19 هر دو به پایان رسیده است، تهدید موج های دوباره برای هر دو باقی می ماند. هر دو ویروس به گردش خود ادامه می دهند و هر دو به کشتن ادامه می دهند.”

اگرچه مدت‌ها در بخش‌هایی از آفریقای مرکزی و غربی وجود داشت، در ماه مه سال گذشته موارد ابتلا به این بیماری در اروپا، آمریکای شمالی و سپس سایر نقاط، بیشتر در میان مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند، شروع شد.

WHO در ماه جولای اعلام کرد mpox یک PHEIC است. اما تعداد افراد مبتلا به این بیماری – که باعث تب، دردهای عضلانی و ضایعات پوستی بزرگ مانند جوش می شود – به طور مداوم کاهش یافته است.

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، بیش از 87000 مورد ابتلا و 140 مرگ از 111 کشور در طول شیوع جهانی گزارش شده است.

آقای تدروس گفت، تقریباً 90 درصد موارد کمتر در سه ماه گذشته در مقایسه با دوره سه ماهه قبلی ثبت شده است.

‘روند رو به پایین’

او گفت: «در حالی که ما از روند نزولی موارد mpox در سطح جهان استقبال می کنیم، ویروس همچنان بر جوامع در همه مناطق، از جمله در آفریقا، جایی که انتقال هنوز به خوبی درک نشده است، تأثیر می گذارد.

وی افزود که موارد مربوط به سفر نیز یک تهدید مداوم است.

وی افزود: «Mpox همچنان چالش‌های بهداشت عمومی قابل توجهی را ایجاد می‌کند که نیازمند پاسخی قوی، فعال و پایدار است» و از کشورها خواست نظارت و دسترسی به آزمایش‌ها و واکسن‌ها را حفظ کنند.

از آنجایی که موارد جهانی بیشتر در میان مردانی بود که با مردان رابطه جنسی دارند، این نگرانی وجود داشت که تبعیض واکنش به شیوع را مختل کند.

آقای تدروس گفت: «در حالی که ننگ یک نگرانی محرک در مدیریت این بیماری همه گیر بوده و همچنان دسترسی به مراقبت از mpox را مختل می کند، واکنش ترسناک علیه جوامعی که بیشترین آسیب را دیده اند تا حد زیادی محقق نشده است.

برای این کار، ما سپاسگزاریم.»

او همچنین تاکید کرد که افراد مبتلا به HIV درمان نشده در معرض خطر خاصی از mpox هستند.

ویروس آبله میمون – که باعث بیماری mpox می شود – از طریق تماس نزدیک با انسان یا حیوانات آلوده و همچنین از طریق موادی مانند ورقه های آلوده منتقل می شود.

اولین بار در سال 1970 در جمهوری دموکراتیک کنگو در انسان کشف شد. تا ماه مه سال گذشته، گسترش آن در بین انسان ها عمدتاً به کشورهای خاصی از غرب و مرکز آفریقا محدود می شد.

پس از رفع وضعیت اضطراری برای کووید و mpox، اکنون فقط یک PHEIC اعلام شده توسط WHO وجود دارد – برای ویروس فلج اطفال، که در می 2014 اعلام شد.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)