ChatGPT می تواند صحبت های Fed را رمزگشایی کند، حرکت سهام را از سرفصل ها پیش بینی کند

ChatGPT می تواند صحبت های Fed را رمزگشایی کند، حرکت سهام را از سرفصل ها پیش بینی کند

دو مقاله جدید در این ماه منتشر شده است که ChatGPT را در وظایف مرتبط با بازار به کار می برد. (فایل)

موج اول تحقیقات آکادمیک که ChatGPT را در دنیای امور مالی به کار می‌برد، فرا می‌رسد – و با قضاوت بر اساس نتایج اولیه، هیاهوی چند ماه گذشته موجه است.

دو مقاله جدید در این ماه منتشر شده است که چت ربات هوش مصنوعی را در وظایف مربوط به بازار به کار می‌برد – یکی در رمزگشایی اینکه آیا اظهارات فدرال رزرو جنگ‌طلبانه یا غیرقانونی هستند و دیگری در تعیین اینکه آیا سرفصل‌ها برای سهام خوب یا بد هستند.

ChatGPT هر دو آزمایش را انجام داد و یک گام بالقوه بزرگ رو به جلو در استفاده از فناوری برای تبدیل مجموعه‌ای از متن از مقاله‌های خبری به توییت‌ها و سخنرانی‌ها به سیگنال‌های تجاری را پیشنهاد کرد.

البته این روند در وال استریت چیز جدیدی نیست، جایی که کوانت ها مدت هاست از مدل های زبانی زیربنای چت بات برای اطلاع رسانی استراتژی های بسیاری استفاده می کنند. اما یافته‌ها نشان می‌دهد که فناوری توسعه‌یافته توسط OpenAI به سطح جدیدی از نظر تجزیه و تحلیل جزئیات و زمینه رسیده است.

اسلاوی مارینوف، رئیس یادگیری ماشین در Man AHL، که سال‌ها از فناوری موسوم به پردازش زبان طبیعی برای خواندن متن‌هایی مانند رونوشت درآمد و پست‌های Reddit استفاده می‌کند، گفت: «این یکی از موارد نادری است که تبلیغات واقعی است.

در مقاله اول، با عنوان آیا ChatGPT می‌تواند Fedspeak را رمزگشایی کند؟، دو محقق از خود فدرال رزرو دریافتند که ChatGPT در تشخیص اینکه آیا اظهارات بانک مرکزی غیرقانونی است یا شاهین، به انسان‌ها نزدیک‌تر است. آن لاندگارد هنسن و سوفیا کازینیک در فدرال رزرو ریچموند نشان دادند که مدل رایج گوگل به نام BERT و همچنین طبقه بندی های مبتنی بر فرهنگ لغت را شکست داد.

dola838

ChatGPT حتی می‌توانست طبقه‌بندی‌های خود از بیانیه‌های سیاست فدرال رزرو را به گونه‌ای توضیح دهد که شبیه تحلیلگر خود بانک مرکزی بود، که همچنین این زبان را به عنوان معیار انسانی برای مطالعه تفسیر می‌کرد.

این جمله را از بیانیه ماه مه 2013 بگیرید: “شرایط بازار کار در ماه های اخیر بهبود یافته است، اما نرخ بیکاری همچنان بالاست.” این ربات توضیح داد که این خط دووی است زیرا نشان می دهد اقتصاد هنوز به طور کامل احیا نشده است. این شبیه به نتیجه گیری تحلیلگر بود – برایسون، که در مقاله به عنوان “مردی 24 ساله، معروف به هوش و کنجکاوی خود” توصیف شد.

در مطالعه دوم، آیا ChatGPT می تواند حرکت قیمت سهام را پیش بینی کند؟ پیش‌بینی‌پذیری بازگشت و مدل‌های زبان بزرگ، الخاندرو لوپز-لیرا و یوهوا تانگ در دانشگاه فلوریدا، ChatGPT را بر آن داشت تا وانمود کند که یک متخصص مالی است و عناوین اخبار شرکت‌ها را تفسیر می‌کند. آنها از اخبار پس از اواخر سال 2021 استفاده کردند، دوره ای که در داده های آموزشی چت بات پوشش داده نشد.

این مطالعه نشان داد که پاسخ‌های داده شده توسط ChatGPT یک پیوند آماری را با حرکت‌های بعدی سهام نشان می‌دهد، نشانه‌ای از این که فناوری قادر به تجزیه صحیح پیامدهای اخبار است.

در مثالی در مورد اینکه آیا تیتر «خیابان ریمینی 630000 دلار در پرونده اوراکل جریمه شد» برای اوراکل خوب یا بد بود، ChatGPT توضیح داد که مثبت است زیرا این جریمه «به طور بالقوه می تواند اعتماد سرمایه گذاران را به توانایی اوراکل در حفاظت از مالکیت معنوی خود و افزایش تقاضا افزایش دهد. برای محصولات و خدماتش.”

برای اکثر مقادیر پیچیده، استفاده از NLP برای سنجش میزان محبوبیت یک سهام از توییتر یا ترکیب جدیدترین سرفصل‌های یک شرکت، تقریباً رایج است. اما به نظر می‌رسد پیشرفت‌هایی که ChatGPT نشان داده است، دنیای کاملی از اطلاعات جدید را باز می‌کند و این فناوری را برای جامعه گسترده‌تری از متخصصان مالی قابل دسترس‌تر می‌کند.

از نظر مارینوف، در حالی که هیچ جای تعجبی وجود ندارد که ماشین‌ها هم اکنون تقریباً به خوبی مردم بخوانند، ChatGPT به طور بالقوه می‌تواند کل فرآیند را سرعت بخشد.

زمانی که Man AHL برای اولین بار مدل‌ها را می‌ساخت، صندوق پوشش ریسک به‌صورت دستی هر جمله را به‌عنوان مثبت یا منفی برای دارایی برچسب‌گذاری می‌کرد تا به ماشین‌ها طرحی برای تفسیر زبان ارائه دهد. سپس این شرکت مستقر در لندن، کل فرآیند را به یک بازی تبدیل کرد که شرکت‌کنندگان را رتبه‌بندی می‌کرد و میزان توافق آنها در هر جمله را محاسبه می‌کرد تا همه کارمندان بتوانند درگیر شوند.

دو مقاله جدید نشان می‌دهند که ChatGPT می‌تواند کارهای مشابهی را بدون آموزش خاص انجام دهد. تحقیقات فدرال رزرو نشان داد که این به اصطلاح یادگیری شات صفر از فناوری های قبلی فراتر رفته است، اما تنظیم دقیق آن بر اساس برخی نمونه های خاص آن را حتی بهتر کرده است.

مارینوف که قبلاً یک استارتاپ NLP را نیز تأسیس کرده بود، می‌گوید: «قبلاً باید داده‌ها را خودتان برچسب‌گذاری می‌کردید. اکنون می توانید آن را با طراحی اعلان مناسب برای ChatGPT تکمیل کنید.

بلومبرگ LP، مادر Bloomberg News نیز ماه گذشته یک مدل زبان بزرگ برای امور مالی منتشر کرد.

(این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و به طور خودکار از یک فید سندیکایی تولید شده است.)