50 نفر در درگیری نیروهای ناتو با تظاهرکنندگان صرب زخمی شدند – RT World News

نیروهای این اتحادیه به سوی معترضان در کوزوو گاز اشک آور و نارنجک های شوکر پرتاب کرده اند

RT Balkan روز دوشنبه گزارش داد که نیروهای ناتو به گروهی از تظاهرکنندگان در شهر زوچان در کوزوو که اکثریت صرب‌نشین هستند، حمله کردند. نارنجک های شوکر و گاز اشک آور به کار گرفته شد و حدود 50 نفر مجروح شدند.

تظاهرکنندگان صرب صبح روز دوشنبه در خارج از ساختمان های شهرداری در زوکان، زوبین پوتوک و لپوساویچ دست به تحصن زدند و از روی کار آمدن مقامات آلبانیایی نژاد پس از انتخاباتی که توسط جمعیت صرب به عنوان غیرقانونی بایکوت شد، جلوگیری کردند.

افسران پلیس کوزوو با حمایت اعضای نیروی کوزوو ناتو (KFOR) به صحنه در زوکان رسیدند. خبرنگار RT Balkan در محل گزارش داد که سربازان بسیار زره پوش ناتو تظاهرکنندگان را محاصره کردند که از متفرق شدن خودداری کردند.

KFOR سپس نارنجک های شوکر و گاز اشک آور را به میان جمعیت پرتاب کرد و شورش را برانگیخت. تظاهرکنندگان صرب به سمت سربازان ناتو سنگ پرتاب کردند و در مقابل با باتوم و گلوله های لاستیکی دریافت کردند. 50 نفر به بیمارستانی در نزدیکی میتروویکا رفتند و دو نفر در اورژانس بستری شدند.


ووچیچ، نخست وزیر کوزوو رویای تبدیل شدن به زلنسکی جدید را دارد

خبرگزاری آنسا ایتالیا گفت 25 سرباز KFOR در این درگیری زخمی شدند. 11 نفر از مجروحان ایتالیایی بودند.

معترضان مدت کوتاهی پس از درگیری ها شکست خوردند و قول دادند که بازگردند و به تظاهرات خود در روز سه شنبه ادامه دهند.

تازه ترین تشدید تنش ها زمانی آغاز شد که شهرداران محلی در چهار شهر با اکثریت صرب در شمال کوزوو سال گذشته پس از اعلام مقامات در پریشتینا قصد دارند ساکنان را مجبور کنند تا مدارک هویتی صرب خود را به مدارک صادر شده توسط کوزوو تغییر دهند، استعفا دادند. جمعیت صرب این چهار شهر انتخابات ماه آوریل را تحریم کردند که در آن چهار شهردار آلبانیایی نژاد با مشارکت کمتر از 4 درصد برنده شدند.

با این وجود، دولت در پریشتینا با آرا مشروع برخورد کرد و شهرداران در روز جمعه در میان مخالفت شدید صرب‌ها بر سر کار آمدند که این تخریب را به‌عنوان یک تصاحب قدرت برهنه با هدف بیرون راندن آنها از استان جدا شده می‌دانند.

کوزوو در سال 2008 با حمایت آمریکا و بسیاری از متحدانش در ناتو به طور یکجانبه اعلام استقلال کرد. کوزوو از نظر تاریخی استان صربستان بود و بلگراد – همراه با بسیاری از دولت های جهانی – کوزوو را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت نمی شناسد.

بیشتر بخوانید:
ناتو به کوزوو هشدار داد

در حالی که ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو و تعدادی از حامیان غربی کوزوو از آلبین کورتی، رهبر آلبانیایی قومی کوزوو خواسته اند تا اوضاع را در شمال این استان کاهش دهد، ظاهراً او به هشدارهای آنها توجه نکرده است. الکساندر ووچیچ رئیس جمهور صربستان روز یکشنبه گفت که کورتی «آرزو و آرزو دارد که یک [Ukrainian President Vladimir] زلنسکی.”

به دلیل درگیری ها، صربستان ارتش خود را در حالت آماده باش قرار داد و برخی از یگان ها را به مرزهای منطقه نزدیک کرد. میلوش ووچویچ، وزیر دفاع این کشور گفت واضح است که ترور علیه جامعه صرب در کوزوو در حال وقوع است.