5 کشته پس از اعتراض نیروهای امنیتی میانمار: گزارش

5 کشته پس از اعتراض نیروهای امنیتی میانمار: گزارش

در تظاهرات ضد کودتا پنج نفر کشته و حداقل 15 نفر دستگیر شدند. (فایل)

پورتال خبری محلی میانمار ناو گزارش داد که در پی برخورد نیروهای امنیتی میانمار با خودرو به تظاهرات ضد کودتا در صبح روز یکشنبه در یانگون، پنج نفر کشته و حداقل 15 نفر دستگیر شدند.

شاهدان حاضر در صحنه به رویترز گفتند ده ها نفر مجروح شده اند. عکس‌ها و فیلم‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی خودرویی را نشان می‌دهد که از میان معترضان و اجساد افتاده در جاده برخورد کرده است.

با وجود خشونت صبحگاهی، اعتراض دیگری در بعدازظهر در یانگون برگزار شد.

با وجود کشته شدن بیش از 1300 نفر از زمان کودتای 1 فوریه، اعتراضات ضد نظامی همچنان ادامه دارد. تظاهرات پراکنده اغلب گروه های کوچکی هستند که مخالفت خود را با سرنگونی یک دولت منتخب به رهبری برنده جایزه نوبل آنگ سان سوچی و بازگشت حکومت نظامی ابراز می کنند.

روز یکشنبه، یک تظاهرات “فلش ماب” در یانگون، بزرگترین شهر میانمار، دقایقی پس از آغاز به راه افتاد و شاهدان به رویترز گفتند که پلیس چندین نفر را دستگیر کرد.

“من ضربه خوردم و جلوی کامیون افتادم. یک سرباز با تفنگش مرا کتک زد اما من دفاع کردم و او را عقب زدم. سپس بلافاصله در حالی که به صورت زیگزاگ فرار می کردم به سمت من شلیک کرد. خوشبختانه فرار کردم. یک معترض که به دلایل امنیتی خواست نامش فاش نشود به رویترز تلفنی گفت.

دو شاهد گفتند که یک خودروی غیرنظامی که توسط سربازان اشغال شده بود از پشت به اوباش برخورد کرد و معترضان پراکنده را دنبال کرد و آنها را دستگیر و کتک زد. به گفته شاهدان، برخی از آنها به شدت زخمی شده‌اند که از ناحیه سر زخمی شده و بیهوش شده‌اند.

سخنگوی حکومت نظامی حاکم در روز یکشنبه به تماس‌هایی که خواستار اظهارنظر بودند، پاسخ نداد.

ارتش گفته است که معترضانی که کشته شده اند به خشونت دامن زده اند. این سازمان می‌گوید که کودتا را به این دلیل انجام داد که در انتخابات نوامبر که حزب سوچی برنده شد، تقلب شد. کمیسیون انتخابات این ادعا را رد کرده است.

بر اساس برآوردهای سازمان ملل متحد، جنگ با شورشیان اقلیت قومی در مناطق دورافتاده مرزی در شمال و شرق پس از کودتا به طور قابل توجهی تشدید شده و ده ها هزار غیرنظامی را آواره کرده است.

سوچی 76 ساله با ده ها پرونده از جمله تحریک و نقض پروتکل های COVID-19 روبرو است.

او تا به امروز تمام اتهامات را رد کرده است.

(این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و به طور خودکار از یک فید سندیکایی تولید شده است.)