14 کشته و 71000 آواره در مالزی در بدترین سیل سال های اخیر

14 کشته و 71000 آواره در مالزی در بدترین سیل سال های اخیر

هزاران نیروی اورژانس و پرسنل نظامی در واکنش به این موضوع بسیج شده اند.

کوالالامپور:

ارتش مالزی روز سه‌شنبه از قایق‌ها برای توزیع غذا بین مردم مستاصل که پس از سیل‌های عظیم در خانه‌های خود گرفتار شده‌اند، استفاده کرد، زیرا تعداد کشته‌شدگان به ۱۴ نفر و بیش از ۷۰ هزار آواره افزایش یافت.

روزهای بارانی سیل آسا باعث برخی از بدترین سیل در سال های اخیر در سراسر کشور در آخر هفته شد که شهرها و روستاها را باتلاق کرد و جاده های اصلی را قطع کرد.

سلانگور – ثروتمندترین و پرجمعیت ترین ایالت کشور که پایتخت کوالالامپور را احاطه کرده است – یکی از مناطقی است که بیشترین آسیب را دیده است.

در شهر شاه علم، برخی از مناطق روز سه شنبه همچنان زیر آب بود و پرسنل نظامی در قایق ها بین مردم گیر افتاده در خانه ها و پناهگاه های دولتی غذا توزیع کردند.

Kartik Subramany با بالا آمدن سیل از خانه خود فرار کرد و به مدت 48 ساعت در مدرسه پناه گرفت و به همراه خانواده اش به یک پناهگاه منتقل شد.

این جوان 29 ساله به خبرگزاری فرانسه گفت: “خانه من کاملاً آسیب دیده است، دو ماشین من خراب شده اند.”

“اینها بدترین سیل های تمام زندگی من هستند. دولت فدرال مردم را به طرز فجیعی شکست داده است — در کارکرد اصلی خود برای محافظت و حفاظت از جان ها شکست خورده است.”

او از جمله تعداد فزاینده‌ای است که از آنچه آنها می‌گویند واکنش رسمی آهسته و ناکافی است انتقاد می‌کند.

هزاران نیروی اورژانس و پرسنل نظامی بسیج شده اند، اما منتقدان می گویند که این کافی نیست و داوطلبان برای تهیه غذا و قایق برای عملیات نجات وارد عمل شده اند.

همچنین گزارش هایی مبنی بر غارت سوپرمارکت ها در یکی از محله های شاه علم گزارش شده است.

پاسخ رسمی “ناامیدکننده”.

فوزیه صالح، نماینده اپوزیسیون، این واکنش رسمی را “ناامیدکننده” و “ناتوان” توصیف کرد.

او به خبرگزاری فرانسه گفت: «هیچ اخطاری اولیه درباره باران سیل آسا داده نشد. “این بسیار غم انگیز است که زندگی ها از دست رفته است.”

به گزارش خبرگزاری رسمی برناما، روز سه‌شنبه، تعداد قربانیان سیل به 14 نفر از جمله هشت نفر در سلانگور و شش نفر در ایالت پاهانگ در شرق این کشور افزایش یافت.

اما با توجه به گزارش‌هایی مبنی بر مفقود شدن افراد، انتظار می‌رود که افزایش یابد.

بر اساس داده های رسمی، بیش از 71000 نفر به دلیل سیل خانه های خود را ترک کرده اند که 41000 نفر در پاهانگ و 26000 نفر در سلنگور هستند.

تخلیه‌شدگان در مراکز امدادی دولتی اسکان داده شده‌اند، اما مقامات هشدار داده‌اند که انتظار افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا مرتبط با پناهگاه‌های شلوغ را داشته باشند.

بارندگی متوقف شده و در بسیاری از مناطق سیلاب کاهش یافته و ساکنان را مجبور به محاسبه هزینه کرده است.

محمد اول که مغازه لوازم آرایشی او در خارج از کوالالامپور زیر آب رفته است، گفت: “بیش از 24 سال است که تجارت می کنم… این هرگز قبلاً اتفاق نیفتاده است.”

این کشور آسیای جنوب شرقی سالانه در طول فصل باران های موسمی تحت تاثیر سیل قرار می گیرد، اما این سیل در آخر هفته بدترین سیل از سال 2014 بود که بیش از 100000 نفر مجبور به ترک خانه های خود شدند.

گرم شدن کره زمین با تشدید سیل ها مرتبط است. از آنجایی که جو گرمتر آب بیشتری را در خود نگه می دارد، تغییرات آب و هوایی خطر و شدت سیل ناشی از بارندگی شدید را افزایش می دهد.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)