عمران خان احتمالاً یک هفته پس از اعتراضات خشونت آمیز در پاکستان در برابر دادگاه حاضر می شود

عمران خان احتمالاً یک هفته پس از اعتراضات خشونت آمیز در پاکستان در برابر دادگاه حاضر می شود

لاهور:

عمران خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان احتمالاً روز دوشنبه در دادگاه عالی لاهور در پرونده‌هایی که به خاطر آتش زدن خانه فرمانده سپاه در اینجا و سایر حوادث خشونت‌آمیز پس از دستگیری وی در هفته گذشته علیه وی ثبت شده است، حاضر می‌شود.

آقای خان روز شنبه پس از اینکه ساعت ها خود را در ساختمان دادگاه عالی اسلام آباد (IHC) حبس کرد، به دلیل ترس از دستگیری مجدد، با وجود وثیقه در روز جمعه، به خانه خود در لاهور بازگشت. IHC به آقای خان 70 ساله وثیقه اعطا کرده بود و مقامات را از دستگیری او در همه پرونده هایی که پس از 9 می ثبت شده بود منع کرده بود و از او خواست برای تسکین بیشتر در 15 می به دادگاه عالی لاهور مراجعه کند.

در پرونده القادر تراست، که در آن اداره ملی پاسخگویی، سیاستمدار سابق کریکت را در 9 مه دستگیر کرد، IHC به او وثیقه پیش از بازداشت به مدت دو هفته صادر کرد.

دادگاه عالی بازداشت آقای خان را از ساختمان IHC غیر قانونی اعلام کرده و موضوع را به IHC ارجاع داده است.

یکی از رهبران ارشد حزب آقای خان به PTI گفت: «رئیس تحریک انصاف پاکستان احتمالاً در برابر LHC حاضر خواهد شد تا در شش پرونده که علیه او در لاهور و سایر بخش‌های استان پنجاب ثبت شده است، پس از 9 ماه مه به وثیقه پیش از بازداشت بپردازد». روز یکشنبه

او گفت که آقای خان جلسه ای با رهبران حزب (که هنوز موفق به فرار از دستگیری شدند) در محل اقامت خود در پارک زمان در اینجا برگزار کرد و در مورد استراتژی آینده حزب بحث کرد. ظاهر او قبل از LHC نیز مورد بحث قرار گرفت.

او گفت که دولت و تشکیلات مستاصل هستند تا خان را در هر مورد بیهوده دستگیر کنند.

پلیس پنجاب در 10 مه آقای خان و صدها تن از کارگران حزبش را به دلیل حمله و آتش زدن ساختمان فرماندهی سپاه در لاهور و همچنین ثبت پنج FIR دیگر علیه وی به دلیل تحریک حامیانش برای حمله و آسیب رساندن به ساختمان های دولتی و تأسیسات نظامی، محکوم کرد.

آقای خان و معاونش شاه محمود قریشی و دیگران به دلیل حمله به خانه فرماندهان ارشد نظامی معروف به “خانه جناح” در کانتون لاهور در روز سه شنبه گذشته تحت قتل، تروریسم و ​​20 جرم شنیع دیگر قرار گرفتند.

دستگیری آقای خان در روز سه شنبه توسط تکاوران پاکستان در ساختمان IHC باعث ناآرامی در پاکستان شد که تا روز جمعه ادامه داشت و منجر به کشته شدن چندین نفر و تخریب ده ها تاسیسات نظامی و دولتی توسط معترضان شد.

برای اولین بار در تاریخ پاکستان، معترضان به مقر ارتش (GHQ) در راولپندی نفوذ کردند و همچنین خانه فرمانده سپاه در لاهور را به آتش کشیدند.

پلیس تعداد کشته‌شدگان درگیری‌های خشونت‌آمیز را به 10 نفر رساند، در حالی که حزب آقای خان ادعا می‌کند که 40 نفر از کارگرانش در تیراندازی پرسنل امنیتی جان خود را از دست دادند.

دکتر عثمان انور، بازرس کل پلیس پنجاب در یک کنفرانس مطبوعاتی روز یکشنبه گفت که بیش از 3500 نفر در استان پنجاب به دلیل دست داشتن در خشونت هایی که پس از دستگیری خان رخ داد، دستگیر شده اند. او گفت که بیشتر آنها در دادگاه های ضد تروریسم محاکمه خواهند شد.

آقای خان در آوریل سال گذشته پس از از دست دادن رای عدم اعتماد به رهبری خود از قدرت برکنار شد، که به گفته وی بخشی از توطئه به رهبری ایالات متحده بود که وی را به دلیل تصمیمات مستقل سیاست خارجی خود در مورد روسیه، چین و افغانستان هدف قرار داده بود.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)