دونالد ترامپ با سوگند در دعوای کلاهبرداری شهادت می دهد

دونالد ترامپ با سوگند در دعوای کلاهبرداری شهادت می دهد

دونالد ترامپ روز پنجشنبه برای پاسخ به سوالات یک پرونده مدنی به نیویورک بازگشت. (فایل)

نیویورک:

دونالد ترامپ روز پنجشنبه به نیویورک بازگشته بود تا به سؤالات پرونده مدنی که رئیس جمهور سابق و سه فرزندش را به کلاهبرداری تجاری متهم می کند پاسخ دهد.

این اظهارات پشت درهای بسته یک هفته پس از محاکمه تاریخی ترامپ در مورد اتهامات جنایی در دادگاه منهتن در یک پرونده جداگانه صورت می گیرد.

قرار بود این جمهوری خواه ۷۶ ساله در شکایتی که لتیتیا جیمز، دادستان کل ایالت نیویورک مطرح کرده بود، تحت سوگند بازجویی شود.

ترامپ کمی بعد از ساعت 9:30 صبح (1330 به وقت گرینویچ) از برج ترامپ در خیابان پنجم خارج شد و حوالی ساعت 10 صبح به دفتر جیمز در منهتن پایین رسید.

او در سایت شبکه اجتماعی خود Truth Social نوشت: «این پرونده مدنی مضحک است، درست مثل همه پرونده‌های دیگر مداخله در انتخابات علیه من.

خانم جیمز در سپتامبر سال گذشته از ترامپ، دونالد ترامپ جونیور، اریک ترامپ و ایوانکا ترامپ به اتهام کلاهبرداری “باورنکردنی” در سازمان ترامپ شکایت کرد.

شکایت او تاکید می کند که آنها سال ها به جمع کنندگان مالیات، وام دهندگان و بیمه گران در طرحی دروغ گفته اند که به طور معمول ارزش دارایی های سازمان را برای ثروتمند کردن خود به اشتباه نشان می دهد.

جیمز گفت که آنها اظهارات جعلی از دارایی خالص ترامپ و ارزیابی نادرست دارایی‌های ترامپ را برای دریافت وام، دریافت مزایای بیمه و پرداخت مالیات کمتر ارائه کرده‌اند.

ترامپ که پیشتاز نامزدی جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده است، از عبارت رایج خود از «شکار جادوگر» برای توصیف این مورد استفاده کرده است.

او در آگوست گذشته برای شش ساعت بازجویی در تحقیقات ظاهر شد، اندکی قبل از طرح دعوی خانم جیمز.

در یک حضور دراماتیک در دادگاه سه شنبه گذشته که ملت را متحیر کرد، ترامپ 34 مورد جنایت مربوط به پول های مخفی پرداخت شده به ستاره فیلم های پورن استورمی دانیلز را کمی قبل از انتخابات 2016 که او را به قدرت رساند، رد کرد.

او اولین رئیس جمهور سابق یا در حال کار است که تا کنون به جرمی متهم شده است.

این پرونده تقریباً به اتفاق آرا توسط مقامات جمهوری خواه مورد انتقاد قرار گرفته است، از جمله رهبران کنگره که از آلوین براگ، دادستان منطقه منهتن، دموکرات، خواسته اند تا در مورد تحقیقات در مقابل کنگره شهادت دهد.

جیمز که همچنین یک دموکرات منتخب است، از ترامپ درخواست کرده است که حداقل 250 میلیون دلار جریمه بپردازد – مبلغی که او می‌گوید از تقلب ادعایی گرفته است – و خانواده‌اش از اداره تجارت در ایالت منع شوند.

هیچ اتهام جنایی نمی تواند از پرونده او ناشی شود، که انتظار می رود در اواخر سال جاری به دادگاه برود.

ترامپ با انبوهی از تحقیقات ایالتی، فدرال و کنگره مواجه است که تلاش او برای به دست آوردن مجدد ریاست جمهوری را پیچیده تر می کند.

از جمله تلاش‌های او برای لغو شکست در انتخابات 2020 در ایالت جورجیا، سوء استفاده از اسناد طبقه‌بندی شده از کاخ سفید و دخالت او در حمله به ساختمان کنگره آمریکا در 6 ژانویه 2021.

یک محاکمه مدنی برای شکایت تجاوز جنسی و افترا که توسط E. Jean Carroll ستون نویس سابق مجله علیه ترامپ مطرح شده است، قرار است اواخر این ماه در نیویورک آغاز شود.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)