دادگاه عالی پاکستان “قانونی بودن” بازداشت عمران خان نخست وزیر سابق را تایید کرد

دادگاه عالی پاکستان

عمران خان گفته است که با بیش از 140 پرونده مواجه است (پرونده)

اسلام آباد:

دادگاه عالی اسلام آباد سه شنبه شب دستگیری عمران خان را تایید کرد و گفت که تمام تشریفات قانونی توسط دفتر ملی پاسخگویی (NAB) در حین دستگیری نخست وزیر سابق انجام شد و امیدهای حزب او را بر باد داد.

دادگاه حکم محفوظ خود را صادر کرد و تحریک انصاف پاکستان را ناراحت کرد که ادعا کرد این بازداشت غیرقانونی است و IHC به نفع عمران خان، رئیس حزب حکم خواهد داد.

دادگاه عالی اسلام‌آباد روز سه‌شنبه پس از آن که نیروهای شبه‌نظامی، عمران خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان را در یک پرونده فساد از محل دادگاه بازداشت کردند، مقامات ارشد و افسران پلیس را احضار کرد، اما حکم خود را محفوظ نگه داشت.

عامر فاروق، رئیس دادگاه عالی اسلام آباد (IHC) زمانی که رئیس حزب تحریک انصاف در دادگاه حضور داشت، قبل از شروع جلسه رسیدگی به یک پرونده فساد اداری، به دستگیری توسط رنجرز شبه نظامی توجه کرد.

عمران خان 70 ساله که از لاهور به اسلام آباد پایتخت فدرال سفر کرده بود، پس از اینکه رنجرز شیشه شیشه را شکست و پس از ضرب و شتم وکلا و کارکنان امنیتی عمران خان دستگیر شد، دستگیر شد.

دستگیری این بازیکن کریکت که تبدیل به سیاستمدار شده است، یک روز پس از آن صورت می گیرد که ارتش قدرتمند او را به طرح اتهامات بی اساس علیه یک افسر ارشد آژانس جاسوسی ISI متهم کرد.

IHC مقامات مختلف را احضار کرد و دلایلی را در مورد صحت بازداشت و اینکه آیا دستگیری افراد حاضر در دادگاه قانونی بود شنید.

پس از استماع پرونده، قاضی قضات رای خود را محفوظ نگه داشت.

رئیس قوه قضائیه ابتدا به دبیر کشور، بازرس کل پلیس اسلام آباد و سایر مقامات دستور داد تا ظرف 15 دقیقه به دستگیری پاسخ دهند.

رئیس قوه قضائیه افزود که در این مورد ” خویشتن داری ” نشان می دهد و به احضار نخست وزیر در صورت عدم حضور رئیس پلیس اسلام آباد هشدار داد.

قاضی فاروق گفت: «به دادگاه بیایید و به ما بگویید چرا عمران بازداشت شده و در چه موردی دستگیر شده است.

IG اکبر نصیرخان به درستی در دادگاه حاضر شد و گفت که عمران خان توسط NAB در پرونده ای درباره او و همسرش بوشره بی بی به اتهام فساد مالی دستگیر شده است.

فیصل چودری، وکیل عمران خان به دادگاه گفت که رئیس حزب تحریک انصاف در زمانی که برای ثبت حضور بیومتریک خود در داخل دادگاه حضور داشت، به طور غیرقانونی دستگیر شد.

وکیل مدافع گوهر خان، یکی دیگر از وکیل عمران خان، مدعی شد که بازیکن کریکت که تبدیل به سیاستمدار شده بود، در حین دستگیری با میله آهنی به سرش اصابت کرد و پایش زخمی شد.

خواجه هریس، وکیل دیگر عمران خان، گفت که دادگاه باید علیه NAB اقدام کند زیرا ایرمان خان از داخل دادگاه بازداشت شده است که این نقض حرمت دادگاه است.

پس از شنیدن وکلای دادگستری، رئیس دادگستری قبل از استراحت، مقامات NAB را احضار کرد. هنگامی که دادگاه دوباره تشکیل شد، مدیر کل NAB راولپندی میرزا عرفان بایگ به همراه معاون دادستان کل NAB سردار مظفر عباسی حاضر شدند.

عباسی به دادگاه گفت که سازمان ناظر مبارزه با فساد از حق قانونی خود برای دستگیری خان که نتوانسته بود به تحقیقات در این پرونده بپیوندد، برخوردار است.

وی گفت: در صورت مقاومت می توان متهم را از هر جایی دستگیر کرد.

وکیل هریس استدلال NAB را با بیان اینکه دستگیری بر خلاف قوانین صورت گرفته است و دادگاه باید اقدام کند، استدلال کرد.

او گفت: «دادگاه باید این بازداشت را لغو کند زیرا غیرقانونی است و به NBA دستور دهد که عمران خان را فورا آزاد کند.

پس از دستگیری چشمگیر خان، هواداران نخست وزیر سابق به مقر ارتش پاکستان در شهر پادگان راولپندی و اقامتگاه فرمانده سپاه در لاهور یورش بردند.

عمران خان از زمان برکناری خود از طریق رای عدم اعتماد در آوریل سال گذشته با پرونده های متعددی روبرو بوده است. او همه این موارد را به عنوان قربانی شدن سیاسی توسط اتحاد حاکم رد کرده است.

در حال حاضر، عمران خان گفته است که با بیش از 140 پرونده مرتبط با تروریسم، توهین به مقدسات، قتل، خشونت و تحریک خشونت روبرو است.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)