اولین فضانورد آمریکایی آلن شپرد برای پرواز فضایی جف بزوس با منشاء آبی

اولین مجموعه دختر فضانورد آمریکایی برای پرواز فضایی با منشاء آبی

آلن شپرد، پدر لورا شپرد چرچلی، اولین آمریکایی بود که در سال 1961 به فضا سفر کرد.

ایالات متحده:

جف بزوس Blue Origin قرار است سومین خدمه خصوصی خود را در روز شنبه به فضا بفرستد که این بار شامل دختر اولین فضانورد آمریکایی می شود.

این پرواز فضایی تقریباً 11 دقیقه طول می کشد و از پایگاه این شرکت در تگزاس پرتاب می شود و تا کمی فراتر از مرز بین المللی به رسمیت شناخته شده فضا، به ارتفاع 62 مایل (100 کیلومتر) بالا می رود.

خدمه شش نفره قبل از اینکه سفینه فضایی برای فرود ملایم چتر در صحرا به زمین بازگردد، چند دقیقه بی وزنی را باز کرده و لذت خواهند برد.

تاریخ پرتاب به دلیل وزش باد شدید به تعویق افتاد، اما اکنون برای ساعت 8:45 صبح به وقت محلی (1445 GMT) در روز شنبه تعیین شده است.

لورا شپرد چرچلی که پدرش آلن شپرد اولین آمریکایی بود که در سال 1961 به فضا سفر کرد، به عنوان میهمان Blue Origin پرواز خواهد کرد.

راکت زیر مداری این شرکت در واقع به افتخار فضانورد پیشگام، “نیو شپرد” نامگذاری شده است.

مایکل استراهان، یک تالار مشاهیر فوتبال آمریکایی که به شخصیت تلویزیونی تبدیل شده است، نیز مهمان است، در حالی که چهار مشتری پولدار وجود دارد: دیلن تیلور، مدیر اجرایی و بشردوست صنعت فضایی، ایوان دیک سرمایه‌گذار، لین بس، بنیانگذار Bess Ventures، و کامرون بس.

لین و کامرون بس اولین زوج والدین و فرزندی خواهند بود که در فضا پرواز می کنند. قیمت بلیط اعلام نشده است.

شپرد چرچلی، که بنیادی را اداره می‌کند که علم را ترویج می‌کند و برای دانشجویان کالج جمع‌آوری می‌کند، در ویدیویی گفت: «برای من این که بگویم یک شپرد اصلی در نیو شپرد پرواز می‌کند، سرگرم‌کننده است. من به میراث پدرم بسیار افتخار می کنم.»

آلن شپرد یک پرواز فضایی 15 دقیقه ای زیر مداری را در 5 می 1961 انجام داد، درست کمتر از یک ماه پس از اینکه یوری گاگارین اتحاد جماهیر شوروی اولین انسان در فضا شد که به دور سیاره می چرخد.

شپرد که در سال 1998 درگذشت، پنجمین مرد از دوازده مردی بود که پا به ماه گذاشتند.

پروازهای قبلی Blue Origin، بنیانگذار میلیاردر این شرکت، بزوس و همچنین ویلیام شاتنر، بازیگر Star Trek را به فضا فرستاده است.

بزوس، که ثروت خود را با آمازون به دست آورده، آینده ای را متصور است که در آن بشریت در سراسر منظومه شمسی پراکنده شده و در مستعمرات فضایی غول پیکر با گرانش مصنوعی زندگی و کار می کند.

او می‌گوید این امر زمین را به عنوان یک مقصد گردشگری بکر مانند پارک‌های ملی امروزی باقی می‌گذارد.

سال 2021 برای بخش گردشگری فضایی بسیار مهم بوده است، به طوری که ویرجین گالاکتیک همچنین بنیانگذار خود ریچارد برانسون را به مرز نهایی رساند و اسپیس ایکس ایلان ماسک نیز چهار شهروند خصوصی را برای یک ماموریت مداری سه روزه برای خیریه فرستاد.

رشد پیش‌بینی‌شده این صنعت به این معنی است که از سال آینده، اداره هوانوردی فدرال (FAA) روز جمعه اعلام کرد که اعطای نشان‌های بال فضانورد به مسافران فضایی تجاری را متوقف می‌کند، هرچند که به شناسایی آنها در وب‌سایت خود ادامه می‌دهد.

وین مونتیث، معاون FAA، در بیانیه ای گفت: «برنامه بال فضانورد که در سال 2004 ایجاد شد، هدف اصلی خود را برای جلب توجه بیشتر به این تلاش هیجان انگیز انجام داد.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)