اسناد پنتاگون جنگ هوایی ایالات متحده را با نقص عمیق نشان می دهد: گزارش

گزارش: اسناد پنتاگون جنگ هوایی

این روزنامه گزارش داد: “هیچ سابقه ارائه شده شامل کشف تخلف یا اقدامات انضباطی نیست.”

واشنگتن:

نیویورک تایمز روز شنبه گزارش داد که اسناد جدید پنتاگون نشان می دهد که جنگ های هوایی آمریکا در خاورمیانه با “اطلاعات عمیق ناقص” مشخص شده و منجر به کشته شدن هزاران غیرنظامی از جمله بسیاری از کودکان شده است.

این سازمان گفت که مجموعه ای از اسناد محرمانه که بیش از 1300 گزارش از تلفات غیرنظامیان را پوشش می دهد، تصویر دولت از جنگی که با بمب های دقیق انجام شده است را تضعیف می کند.

این سازمان گفت که تعهدات شفافیت و پاسخگویی مرتباً کوتاهی می‌کردند.

این روزنامه در گزارشی که اولین مورد از یک مجموعه دو قسمتی بود، گزارش داد: «هیچ یک پرونده ارائه شده شامل کشف تخلف یا اقدامات انضباطی نیست.

در حالی که چند مورد از موارد ذکر شده توسط تایمز قبلا گزارش شده است، این روزنامه گفت که تحقیقات آن نشان می‌دهد که تعداد کشته‌های غیرنظامی دست‌کم چند صد نفر «به شدت کمتر از شمارش شده است».

ایرادات نظارتی

در میان سه مورد ذکر شده، بمباران 19 ژوئیه 2016 توسط نیروهای ویژه ایالات متحده در مناطقی که گمان می رود سه منطقه تشکیل دهنده گروه دولت اسلامی در شمال سوریه هستند، بود. گزارش های اولیه حاکی از کشته شدن 85 جنگجو بود. در عوض، کشته شدگان 120 کشاورز و دیگر روستاییان بودند.

نمونه دیگر حمله نوامبر 2015 در رمادی عراق بود که پس از مشاهده مردی در حال کشیدن “شیء سنگین ناشناخته” به سمت یک موضع داعش بود. “شیء”، که یک بررسی پیدا شد، یک کودک بود که در اعتصاب جان باخت.

در این گزارش آمده است که فیلم‌های نظارتی ضعیف یا ناکافی اغلب به شکست‌های مرگبار هدف‌گیری کمک می‌کنند.

اخیراً، ایالات متحده مجبور شد ادعای خود مبنی بر اینکه یک وسیله نقلیه که در ماه اوت توسط یک هواپیمای بدون سرنشین در یکی از خیابان های کابل منهدم شده بود، حاوی بمب بوده است، پس بگیرد. قربانیان اعتصاب، مشخص شد، 10 نفر از اعضای یک خانواده، از جمله کودکان بودند.

این گزارش می‌گوید بسیاری از غیرنظامیان بازماندگان حملات ایالات متحده با معلولیت‌هایی روبه‌رو شدند که نیاز به درمان گران قیمت داشتند، اما تعداد پرداخت‌های تسلیت کمتر از دوازده نفر بود.

کاپیتان بیل اوربان، سخنگوی فرماندهی مرکزی ایالات متحده، به تایمز گفت که “حتی با بهترین فناوری در جهان، اشتباهاتی رخ می دهد، چه بر اساس اطلاعات ناقص باشد و چه بر اساس تفسیر نادرست اطلاعات موجود. و ما سعی می کنیم یاد بگیریم. از آن اشتباهات

“ما سخت تلاش می کنیم تا از چنین آسیبی جلوگیری کنیم. ما در مورد هر نمونه معتبر تحقیق می کنیم. و برای هر از دست دادن زندگی بی گناه متأسفیم.”

از هوا دیده نمی شود

کمپین هوایی ایالات متحده در خاورمیانه در سال های پایانی دولت باراک اوباما، رئیس جمهور سابق، به سرعت رشد کرد، زیرا حمایت عمومی از جنگ های زمینی به ظاهر بی پایان کاهش یافت.

اوباما گفت که رویکرد جدید، اغلب با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین کنترل شده از راه دور، نشان دهنده “دقیق ترین عملیات هوایی در تاریخ” است که می تواند مرگ غیرنظامیان را به حداقل برساند.

پنتاگون گفت: فن آوری جدید امکان تخریب بخشی از یک خانه پر از جنگنده های دشمن را در حالی که بقیه سازه ایستاده است را ممکن می سازد.

اما در این گزارش آمده است که طی یک دوره پنج ساله، نیروهای آمریکایی بیش از 50000 حمله هوایی را در افغانستان، عراق و سوریه با دقت بسیار کمتر از آنچه اعلام شده بود، انجام دادند.

تایمز در تهیه گزارش خود گفت که خبرنگارانش “از بیش از 100 محل تلفات بازدید کرده و با بسیاری از ساکنان بازمانده و مقامات فعلی و سابق آمریکایی مصاحبه کرده اند.”

این روزنامه اسناد پنتاگون را از طریق درخواست های آزادی اطلاعات که در مارس 2017 آغاز شد و شکایت هایی علیه وزارت دفاع و فرماندهی مرکزی به دست آورد. یک کت و شلوار جدید به دنبال رکورد از افغانستان است.

قبل از شروع حملات هوایی، ارتش باید پروتکل های دقیقی را برای برآورد و به حداقل رساندن مرگ و میر غیرنظامیان دنبال کند.

اما چندین راه وجود دارد که هوش موجود می تواند گمراه کند، کوتاه بیاید، یا گاهی منجر به خطاهای فاجعه بار شود.

به عنوان مثال، تایمز گفت، ویدئویی که از هوا گرفته شده است، افراد را در ساختمان ها، زیر شاخ و برگ یا زیر برزنت ها یا پوشش های آلومینیومی نشان نمی دهد.

و داده‌های موجود را می‌توان به اشتباه تفسیر کرد، مانند زمانی که افرادی که به محل بمب‌گذاری جدید می‌روند، شبه‌نظامی فرض می‌شوند، نه نجات‌دهنده احتمالی.

گاهی اوقات، تایمز می‌گفت: «مردانی که موتورسیکلت سوار می‌شدند، «در حالت» حرکت می‌کردند و «امضای» یک حمله قریب‌الوقوع را به نمایش می‌گذاشتند، فقط مردان موتورسیکلت بودند.

کاپیتان اوربان، سخنگوی فرماندهی مرکزی، گفت که برنامه ریزان جنگ هوایی در شرایط بسیار دشوار تمام تلاش خود را انجام می دهند.

اما وی افزود که “در بسیاری از موقعیت‌های جنگی، جایی که هدف‌گیران با جریان‌های تهدید معتبر مواجه می‌شوند و فرصت تجملاتی را ندارند، مه جنگ می‌تواند منجر به تصمیم‌هایی شود که به طور غم‌انگیزی منجر به آسیب غیرنظامیان می‌شود.”

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)