4 کشته در انفجار خودروی بمب گذاری شده در جشنواره سال نو میانمار

4 کشته در انفجار خودروی بمب گذاری شده در جشنواره سال نو میانمار

این کشور از زمان کودتای 2021 در آشوب بوده است.

یانگون:

یک امدادگر و یک منبع امنیتی گفتند که چهار نفر در شرق میانمار روز پنجشنبه پس از انفجار یک سری خودروهای بمب گذاری شده در بتکده ای که جمعیتی برای جشن آغاز سال جدید بودایی در آن جمع شده بودند، کشته شدند.

این کشور از زمان کودتای سال 2021 در آشوب بوده است و ارتش و مبارزان ضد حکومت نظامی اغلب با یکدیگر درگیر می شوند.

این انفجار تنها چند روز پس از آن رخ می دهد که تخمین زده می شود 130 نفر در حمله هوایی حکومت نظامی در مرکز میانمار کشته شدند.

جشنواره Thingyan، که معمولاً یک جشن شادی است که شامل نبردهای عمومی در آب است، از زمان کودتا سیاسی شده است، و طرفداران دموکراسی خواستار تحریم رویدادهای مورد حمایت حکومت نظامی شدند.

رسانه های محلی گزارش دادند که اندکی قبل از ظهر، انفجارها دست کم سه خودرو را در نزدیکی بتکده یان تاینگ آنگ در شهرستان لاشیو در شرق ایالت شان منهدم کردند.

یکی از امدادگران لاشیو که کشته ها و مجروحان را از محل دور کرد، گفت: “چهار مرد در محل انفجار کشته شدند.”

او به خبرگزاری فرانسه گفت که 12 نفر زخمی شده اند و دو نفر در وضعیت وخیم در بیمارستان هستند.

یک منبع امنیتی نیز شمار کشته شدگان را تایید کرد و به خبرگزاری فرانسه گفت که مقامات منطقه را برای یافتن مواد منفجره بیشتر جستجو کرده اند.

هیچ گروهی مسئولیت این انفجارها را بر عهده نگرفته است.

در پایتخت تجاری یانگون، خیابان‌ها خالی بود زیرا ساکنان پس از حمله هوایی ویرانگر اوایل هفته جاری در روستای پازی گی در مرکز میانمار در خانه ماندند.

در حالی که شمار رسمی کشته‌شدگان هنوز تایید نشده است، گزارش‌های رسانه‌ها و یکی از شاهدان دخیل در بازیابی اجساد گفته‌اند که حداقل 130 کشته برجای گذاشته‌اند.

این حمله خشم و محکومیت بین المللی را برانگیخت.

یک زن که از ذکر نام خود خودداری کرد، به خبرگزاری فرانسه از یانگون گفت: “احساس غم و اندوه دارم، این دلیلی بود که من در جشنواره آب شرکت نکردم.”

چو چو، 30 ساله، که خواستار استفاده از نام مستعار برای محافظت از امنیت خود شد، گفت: “بیشتر مردم برای احترام به کسانی که جان خود را از دست دادند، در خانه می مانند.”

ساکن یانگون گفت که آنها همچنین شنیده اند که جنگجویان ضد کودتا حملاتی را انجام خواهند داد.

او گفت: «در خانه ماندن برای امنیت ما بهتر است.

صدها نفر با لباس‌های سنتی در تالار شهر و یک پارک مجاور برای رقصیدن، رها کردن بادکنک‌ها و قدم زدن در غرفه‌هایی که آب می‌پاشند، آمدند.

به گفته یک گروه نظارت محلی، از زمان به دست گرفتن قدرت توسط ارتش میانمار در فوریه 2021، بیش از 3200 غیرنظامی در میانمار کشته شده اند.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)