کارشناسان هشدار می‌دهند که ویروس آنفولانزای پرندگان در بزرگترین شیوع تاریخ به سرعت در حال تغییر است

کارشناسان هشدار می‌دهند که ویروس آنفولانزای پرندگان در بزرگترین شیوع تاریخ به سرعت در حال تغییر است

ویروسی که باعث ایجاد موارد بی سابقه آنفلوانزای پرندگان در پرندگان در سراسر جهان می شود به سرعت در حال تغییر است.

پاریس:

کارشناسان هشدار داده اند که با افزایش درخواست کشورها برای واکسیناسیون طیور، ویروسی که باعث ایجاد موارد بی سابقه آنفلوانزای پرندگان در پرندگان در سراسر جهان می شود، به سرعت در حال تغییر است.

کارشناسانی که با خبرگزاری فرانسه صحبت کردند، ضمن تاکید بر اینکه خطر برای انسان کم است، گفتند که افزایش تعداد موارد آنفولانزای پرندگان در پستانداران باعث نگرانی است.

از زمان ظهور اولین بار در سال 1996، ویروس H5N1 آنفلوانزای مرغی قبلاً به شیوع بیشتر فصلی محدود شده بود.

به گفته ریچارد وببی، رئیس مرکز همکاری سازمان بهداشت جهانی که در مورد آنفولانزا در حیوانات مطالعه می کند، “چیزی” در اواسط سال 2021 اتفاق افتاد که این گروه از ویروس ها را بسیار مسری تر کرد.

از آن زمان، شیوع بیماری در تمام طول سال ادامه داشته است، به مناطق جدید گسترش یافته و منجر به مرگ و میر دسته جمعی در میان پرندگان وحشی و معدوم شدن ده ها میلیون طیور شده است.

وبی، محقق بیمارستان تحقیقاتی کودکان سنت جود در شهر ممفیس ایالات متحده، به خبرگزاری فرانسه گفت که این “کاملا” بزرگترین شیوع آنفلوانزای مرغی در جهان بوده است.

او رهبری تحقیقاتی را بر عهده داشت که این هفته در مجله Nature Communications منتشر شد و نشان می‌داد که چگونه ویروس با گسترش سریع از اروپا به آمریکای شمالی به سرعت تکامل یافته است.

این مطالعه بیان کرد که ویروس در هنگام ورود به آمریکای شمالی، قدرت بیماری‌زایی را افزایش داد، به این معنی که باعث بیماری خطرناک‌تر می‌شود.

محققان همچنین یک موش خرما را با یکی از گونه های جدید آنفولانزای پرندگان آلوده کردند.

به گفته وبی، مقدار غیرمنتظره “بسیار” ویروس در مغز آن کشف شد که نشان می‌دهد این ویروس نسبت به سویه‌های قبلی بیماری جدی‌تری ایجاد کرده است.

وی با تاکید بر اینکه خطر ابتلا در انسان همچنان کم است، گفت: این ویروس ساکن نیست، در حال تغییر است.

او گفت: “این پتانسیل این را افزایش می دهد که حتی به طور تصادفی” ویروس بتواند “ویژگی های ژنتیکی را انتخاب کند که به آن اجازه می دهد بیشتر یک ویروس انسانی باشد.”

در موارد نادر، انسان معمولاً پس از تماس نزدیک با پرندگان آلوده، به ویروس گاه کشنده مبتلا شده است.

– “ما را می ترساند” –

این ویروس همچنین در تعداد فزاینده‌ای از پستانداران شناسایی شده است که وبی آن‌ها را به‌عنوان «علامت واقعاً، واقعاً نگران‌کننده» توصیف کرد.

هفته گذشته شیلی اعلام کرد که از ابتدای سال میلادی تاکنون نزدیک به 9000 شیر دریایی، پنگوئن، سمور دریایی، خوک‌ماهی و دلفین بر اثر آنفولانزای پرندگان در سواحل شمالی این کشور مرده‌اند.

اعتقاد بر این است که بیشتر پستانداران با خوردن یک پرنده آلوده به این ویروس مبتلا شده اند.

اما وبی گفت که آنچه “بیش از همه ما را می ترساند” نشانه هایی از یک مزرعه راسو در اسپانیا یا در میان شیرهای دریایی در آمریکای جنوبی است که نشان می دهد ویروس ممکن است بین پستانداران منتقل شود.

ایان براون، رئیس ویروس شناسی در آژانس سلامت حیوانات و گیاهان بریتانیا، گفت: هنوز “شواهد روشنی مبنی بر اینکه این ویروس به راحتی در پستانداران باقی می ماند” وجود ندارد.

براون به خبرگزاری فرانسه گفت، در حالی که ویروس در حال تغییر است تا «کارآمدتر و مؤثرتر در پرندگان» شود، اما همچنان «بدون سازگاری با انسان» باقی مانده است.

به گفته وببی، ویروس های پرندگان به گیرنده های متفاوتی در سلول میزبان نسبت به ویروس های انسانی متصل می شوند.

او گفت که برای سازگاری بیشتر با انسان «دو یا سه تغییر جزئی در یک پروتئین ویروس» لازم است.

“این چیزی است که ما واقعاً به دنبال آن هستیم.”

– واکسیناسیون طیور –

وبی گفت که یکی از راه‌های کاهش تعداد کل موارد آنفولانزای پرندگان و در نتیجه کاهش خطر برای انسان، واکسینه کردن طیور توسط کشورها است.

چند کشور از جمله چین، مصر و ویتنام قبلاً کمپین های واکسیناسیون طیور را برگزار کرده اند.

اما بسیاری از کشورهای دیگر به دلیل محدودیت‌های وارداتی در برخی مناطق، تمایلی نداشته‌اند و بیم دارند که پرندگان واکسینه شده که با این وجود آلوده می‌شوند، از تور خارج شوند.

در ماه آوریل، ایالات متحده آزمایش چندین واکسن را برای استفاده بالقوه بر روی پرندگان آغاز کرد.

فرانسه اخیراً اعلام کرده است که امیدوار است واکسیناسیون طیور را در اوایل پاییز امسال آغاز کند.

کریستین میدلمیس، افسر ارشد دامپزشکی بریتانیا، گفت که واکسیناسیون طیور “یک گلوله نقره ای” نیست زیرا ویروس دائما تغییر می کند.

میدلمیس هفته گذشته در رویدادی در سفارت بریتانیا در پاریس به خبرگزاری فرانسه گفت، اما کشورهایی که به طور سنتی تمایلی ندارند باید بیشتر واکسیناسیون طیور را در نظر بگیرند.

مونیک الویت، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت حیوانات گفت که موضوع واکسیناسیون طیور باید “روی میز” باشد.

او افزود: «در حال حاضر همه می دانند که یک بیماری همه گیر فقط یک خیال نیست – می تواند یک واقعیت باشد.

(این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و به طور خودکار از یک فید سندیکایی تولید شده است.)