پلیس برزیل به خانه ژایر بولسونارو رئیس جمهور سابق یورش برد و تلفن را توقیف کرد

پلیس برزیل به خانه رئیس جمهور سابق بولسونارو یورش برد و تلفن را توقیف کرد

پلیس برزیل روز چهارشنبه خانه ژایر بولسونارو، رئیس جمهور سابق این کشور را بازرسی کرد.

برازیلیا:

پلیس برزیل روز چهارشنبه خانه رئیس جمهور سابق ژائیر بولسونارو را بازرسی کرد و تلفن همراه او را توقیف کرد و در مورد ادعاهایی که طرف راست افراطی شکاک واکسن و حلقه درونی او گواهی های واکسیناسیون کووید-19 را برای فرار از محدودیت های بهداشتی جعل کرده است، تحقیق کرد.

بولسونارو که به‌عنوان رئیس‌جمهور به دلیل مدیریت غیرمعمولش با همه‌گیری با انتقادات گسترده‌ای مواجه شد، این اتهامات را رد کرد و مقامات را به تلاش برای ساختن پرونده‌ای علیه او متهم کرد.

او پس از یورش صبحگاهی در خارج از خانه خود در برازیلیا به خبرنگاران گفت: “هیچ تقلبی از جانب من وجود نداشت. هیچ کدام.”

او گفت: «من واکسن نزده ام.

من تعجب کردم… از عملیات تفتیش و توقیف در خانه یک رئیس جمهور سابق که تلاش برای ساختن یک پرونده دارد.»

این یورش پس از آن صورت گرفت که پلیس فدرال اعلام کرد که طرحی را کشف کرده است که در آن یکی از دستیاران ارشد بولسونارو، سرهنگ ارتش مائورو سید، از شبکه ای از مخاطبین در سیستم بهداشت و دولت برای دریافت گواهی واکسیناسیون جعلی برای خود بولسونارو، دختر رئیس جمهور، شنود کرده است. همسر و دخترانش و دو دستیار دیگر رئیس جمهور.

پلیس در کوتاهی به دیوان عالی گفت که شواهدی وجود دارد که بولسونارو کاملاً از مطالب جعلی در سیستم سوابق الکترونیکی واکسیناسیون وزارت بهداشت آگاه بوده است، هدف آنها این است که حلقه داخلی ضد واکسن او را قادر می سازد تا از الزامات سفر بین المللی طفره برود. سایر محدودیت های همه گیر

– مورد “محکم” –

این حمله به دستور الکساندر دی موراس، قاضی دیوان عالی صادر شد، که حکم داد شواهد «قابل قبول، منطقی و قوی» وجود دارد که نشان می‌دهد بولسونارو ممکن است شخصاً در آن دخالت داشته باشد.

پلیس 16 دستور بازرسی و توقیف را انجام داد و شش حکم دستگیری را به عنوان بخشی از این عملیات اجرا کرد و مکس گیلرمه ماچادو د مورا و سرجیو روشا کوردیرو را دستگیر کرد.

بولسونارو، 68 ساله، گفت که پلیس تلفن همراه و یک تفنگ دستی او را نیز ضبط کرده است.

کاپیتان سابق ارتش که از سال 2019 تا 2022 هدایت برزیل را بر عهده داشت، از توصیه های متخصص در مورد مدیریت کووید-19 که جان بیش از 700000 نفر را در برزیل گرفته است، سرپیچی کرد.

به عنوان رئیس جمهور، او داروی هیدروکسی کلروکین را علیه این بیماری تبلیغ کرد، علیرغم اینکه مطالعات آن را بی اثر می دانستند، و به شوخی گفت که این واکسن می تواند شما را به تمساح تبدیل کند.

– آخرین نبرد حقوقی –

این حمله آخرین نبرد حقوقی برای بولسونارو است که با مجموعه ای از تحقیقات توسط دادگاه عالی و مقامات انتخاباتی مواجه است.

همچنین تصمیم وی برای ترک برزیل به مقصد ایالات متحده در روز دوم تا آخر ریاست جمهوری خود را مورد توجه قرار داد و مراسم تحلیف جانشین چپگرا و رقیب اصلی خود، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا را نادیده گرفت.

بولسونارو در 30 دسامبر پس از باخت در انتخابات شدیداً تفرقه‌انگیز از لولا راهی ایالات متحده شد.

ایالات متحده از مسافران هوایی بین‌المللی می‌خواهد که مدرکی مبنی بر واکسیناسیون علیه کووید-19 ارائه کنند، الزامی که کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد در 11 مه به پایان می‌رسد.

این الزام برای مقامات دولتی خارجی اعمال نمی شود و بولسونارو گفت که از او خواسته نشده است که مدرکی مبنی بر واکسیناسیون ارائه دهد.

اما وضعیت بولسونارو به عنوان یک مقام دولتی با پایان دوره او در 31 دسامبر به پایان رسید.

او سپس برای اقامت در ایالات متحده به عنوان یک شهروند خصوصی درخواست ویزا کرد.

مشخص نیست که آیا الزامات واکسیناسیون در آن نقطه برای او اعمال می شود یا خیر. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که سوابق ویزای فردی محرمانه است.

بولسونارو، متحد نزدیک دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، سه ماه پس از ریاست‌جمهوری او در اورلاندو، فلوریدا ماند.

او در 30 مارس به برزیل بازگشت و قول داد با دولت لولا مبارزه کند.

اما او خطر گرفتار شدن در دام تحقیقات متعدد را دارد و قبلاً از زمان بازگشتش در دو مورد توسط پلیس فدرال مورد بازجویی قرار گرفته است.

یکی از آنها به اتهام تحریک به شورش در داخل کاخ ریاست جمهوری، کنگره و دادگاه عالی در 8 ژانویه توسط هوادارانی بود که از پذیرش شکست وی در انتخابات خودداری کردند.

مورد دیگر مربوط به اتهاماتی بود که او سعی کرد به طور غیرقانونی جواهرات الماسی به ارزش میلیون ها دلار را که در دوران ریاست جمهوری خود از عربستان سعودی هدیه گرفته بود، نگهداری کند.

بولسونارو در مجموع با چهار تحقیق در دادگاه عالی مواجه است که می تواند او را به زندان بفرستد، و 16 پرونده در دادگاه عالی انتخابات برزیل (TSE).

TSE که به ویژه در حال بررسی ادعاهای اثبات نشده بولسونارو در مورد تقلب در سیستم رای گیری این کشور است، می تواند او را از حق نامزدی به مدت هشت سال محروم کند و او را از رقابت ریاست جمهوری 2026 خارج کند.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)