عمران خان پس از اولتیماتوم «1 ساعت» در دادگاه عالی پاکستان تولید شد

عمران خان پس از اولتیماتوم «1 ساعت» در دادگاه عالی پاکستان تولید شد

عمران خان روز پنجشنبه در دادگاه عالی پاکستان معرفی شد. (فایل)

اسلام آباد:

عمران خان روز پنجشنبه به دادگاه عالی پاکستان معرفی شد، زیرا این دادگاه به سازمان ناظر مبارزه با فساد این کشور دستور داد تا نخست وزیر سابق را در جریان رسیدگی به درخواست او علیه دستگیری دراماتیک او در یک پرونده اختلاس، بیاورد.

دستور تولید خان 70 ساله توسط یک هیئت سه نفره متشکل از عمر عطا بندیال رئیس دادگستری پاکستان، قاضی محمدعلی مظهر و قاضی اطهر مینالله صادر شد.

این دادگاه که درخواست رئیس تحریک انصاف پاکستان را در مورد دستگیری وی در پرونده القادر تراست شنیده بود، خشم خود را از نحوه بازداشت خان از محل دادگاه عالی اسلام آباد ابراز کرد.

دادگاه به دفتر ملی پاسخگویی (NAB) دستور داده بود تا ساعت 4:30 بعد از ظهر (به وقت محلی) که دادگاه دوباره تشکیل جلسه دهد، خان را معرفی کند.

در ابتدای جلسه دادگاه، بندیال رئیس دادگاه پرسید که چگونه می توان یک فرد را از محل دادگاه دستگیر کرد. قاضی مینالله مشاهده کرد که خان واقعاً وارد محوطه دادگاه شده بود. “چگونه می توان از کسی حق عدالت را سلب کرد؟” او درخواست کرد.

دادگاه همچنین مشاهده کرد که هیچ کس را نمی توان از دادگاه بدون اجازه سردفتر دادگاه دستگیر کرد. همچنین مشاهده کرد که بازداشت به منزله انکار دسترسی به عدالت بدون ترس و تهدید است که حق هر شهروندی است.

همچنین گفته شده است که ورود به محوطه دادگاه به معنای تسلیم شدن به دادگاه و چگونگی دستگیری فرد پس از تسلیم است. “اگر فردی تسلیم دادگاه شد، پس دستگیری آنها چه معنایی دارد؟” رئیس دادگستری گفت.

حمید خان، وکیل خان به دادگاه اطلاع داد که موکلش به دادگاه عالی اسلام آباد (IHC) مراجعه کرده و به دنبال وثیقه پیش از بازداشت بوده است اما توسط تکاوران شبه نظامی دستگیر شده است.

این وکیل گفت: رنجرها با عمران خان بدرفتاری کردند و او را دستگیر کردند.

دادگاه همچنین توجه داشت که حدود 90 تا 100 پرسنل تکاور برای دستگیری خان وارد دادگاه شده بودند. “اگر 90 نفر وارد دادگاه شوند چه حیثیتی برای دادگاه باقی می ماند؟ چگونه می توان هر فردی را از محوطه دادگاه دستگیر کرد؟” رئیس دادگستری پرسید.

باندیال رئیس دادگستری همچنین در این مورد مشاهده کرد که دفتر ملی پاسخگویی مرتکب “اهانت به دادگاه” شده است. او گفت: “آنها باید قبل از دستگیری از سردفتر دادگاه اجازه می گرفتند. کارکنان دادگاه نیز مورد آزار قرار گرفتند.”

خان روز سه شنبه از دادگاه عالی اسلام آباد بازداشت شد و دادگاه حسابرسی روز چهارشنبه او را در رابطه با پرونده القادر تراست به مدت هشت روز به دفتر حسابرسی ملی تحویل داد.

نخست‌وزیر سابق روز چهارشنبه به دادگاه عالی مراجعه کرد تا حکم بازداشت خود در تاریخ 1 مه NAB را کنار بگذارد و تصمیم دادگاه عالی اسلام‌آباد مبنی بر اعلام “غیرقانونی” بازداشت را به چالش بکشد.

پیش از این، IHC با ابراز خشم از نحوه دستگیری خان، ساعاتی پس از بیرون راندن خان، دستگیری او را تایید کرد.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)