WTO متهم به “واکسن آپارتاید” – RT World News

تعداد زیادی از گروه‌های فعال و سازمان‌های جامعه مدنی از سازمان تجارت جهانی خواسته‌اند تا نشست آتی را متوقف کند و اصرار دارند که این سازمان اجرای قوانین مالکیت معنوی را که به «واکسن آپارتاید» در سراسر جهان دامن می‌زند، متوقف کند.

ائتلافی متشکل از بیش از 130 گروه که خود را «شبکه دنیای ما برای فروش نیست» می‌خوانند، روز چهارشنبه نامه‌ای به بلوک تجارت بین‌المللی نوشتند و گفتند که کنفرانس وزیران سازمان تجارت جهانی که قرار است هفته آینده برگزار شود، نباید برگزار شود تا زمانی که این سازمان معافیت‌ها را تأیید نکند. حقوق IP معروف به قرارداد TRIPS.

«موسسه‌ای که قوانین آن واکسن آپارتاید را اجرا می‌کند، به‌طور باورنکردنی، تلاش می‌کند تا در شرایط آپارتاید واکسن، جلسه‌ای برگزار کند، بدون اینکه ابتدا آن آپارتاید را با موافقت با معافیت TRIPS حل و فصل کند.» نامه گفت.

ادامه در این شرایط مشروعیت سازمان تجارت جهانی را بیشتر از بین می برد و اعتبار مدیرکل جدید را تضعیف می کند، در زمانی که اعتبار سازمان در حال حاضر در پایین ترین حد خود قرار دارد.

ادامه مطلب
این گروه همچنین مدعی شد که نیازی به برگزاری نشست رسمی وزیران برای روشن کردن معافیت نیست و این تصمیم می‌تواند به صورت یکجانبه توسط شورای عمومی سازمان تجارت جهانی در ژنو اتخاذ شود.

به دلیل ادامه محدودیت های همه گیر در سراسر جهان، برخی از کشورهای عضو قادر به اعزام نمایندگانی به این نشست نخواهند بود. در حالی که سازمان تجارت جهانی “ادعا دارد که یک سازمان مبتنی بر اجماع است،” برگزاری رویداد بدون حضور همه اعضا تضمین می کند که تصمیمات در آنجا گرفته می شود ” فاقد هرگونه تظاهر به مشروعیت است،” نامه اضافه شد

مطالب جدید پیشنهادی
ساجد جاوید، وزیر بهداشت می‌گوید که بریتانیا دارای انتقال جامعه از نوع Omicron است

خود سازمان تجارت جهانی در ابتدا پیشنهاد چشم پوشی از IP را در سال گذشته مورد بررسی قرار داد، ایده ای که برای اولین بار توسط هند و آفریقای جنوبی مطرح شد. با این حال، علیرغم برخی حمایت های لفاظی از سوی دولت ایالات متحده، از آن زمان تاکنون هیچ توقف بین المللی در مورد پتنت های دارویی مرتبط با کووید اجرا نشده است.

بیشتر بخوانید: رئیس سازمان تجارت جهانی هشدار داد که چشم پوشی از مالکیت معنوی واکسن کووید-19 برای رفع نابرابری کافی نخواهد بود.

در همین حال، شرکت‌های بزرگ داروسازی با این مفهوم مخالفت کرده‌اند. در ماه مه، فدراسیونی به نمایندگی از بزرگترین شرکت های صنعت – از جمله Pfizer، AstraZeneca، Bayer، Eli Lilly، La Roche، GlaxoSmithKline، Johnson & Johnson و Merck – از طرح معافیت به عنوان “جواب اشتباه” بلافاصله پس از آن که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آن را تایید کرد. برخی از کشورهای اروپایی نیز این پیشنهاد را رد کرده اند و گفته اند که این پیشنهاد سال ها تحقیق و توسعه پرهزینه را تضعیف می کند.

این داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!