WHO در مورد عواقب شدید هشدار می دهد

خطر مرتبط با Omicron

Omicron: این سویه توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک نوع نگران کننده اعلام شده است.

ژنو:

سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه هشدار داد که نوع جدید کووید-19 Omicron خطر “بسیار بالا” در سطح جهانی دارد و تاکید کرد که ابهامات در مورد میزان مسری و خطرناک بودن سویه باقی مانده است.

سازمان جهانی بهداشت در یادداشتی فنی اعلام کرد: «اگر موج بزرگ دیگری از کووید-19 توسط Omicron اتفاق بیفتد، عواقب آن ممکن است شدید باشد.

سازمان بهداشت جهانی روز جمعه سویه جدید کووید-19 B.1.1.529 کشف شده را که برای اولین بار در جنوب آفریقا شناسایی شد، یک نوع نگران کننده اعلام کرد و نام آن را به Omicron تغییر داد.

این طبقه‌بندی، Omicron را به همراه دلتای مسلط جهانی، به‌علاوه رقبای ضعیف‌تر آلفا، بتا و گاما، در دسته دردسرسازترین انواع کووید-19 قرار می‌دهد.

کشورها برای کاهش سرعت گسترش Omicron در روز جمعه عجله کردند تا پروازها را ممنوع کنند، در حالی که بازارهای سهام و قیمت نفت به دلیل نگرانی های پیرامون این نوع، سقوط کردند و به طور بالقوه ضربه سنگینی به بهبود اقتصاد جهانی وارد کردند.

آژانس بهداشت سازمان ملل در بیانیه‌ای گفت: «بر اساس شواهد ارائه‌شده نشان‌دهنده تغییر مضر در اپیدمیولوژی کووید-19… WHO B.1.1.529 را به عنوان یک نوع نگرانی (VOC) به نام Omicron معرفی کرده است.

WHO گفت ممکن است چندین هفته طول بکشد تا مطالعات Omicron تکمیل شود تا ببینیم آیا تغییراتی در انتقال، شدت یا پیامدهای واکسن‌ها، آزمایش‌ها و درمان‌های کووید وجود دارد یا خیر.