EMA در تاریکی بیش از نیاز به jab ویژه Omicron – RT World News

رگولاتور دارویی اتحادیه اروپا گفته است که هنوز هیچ اطمینانی وجود ندارد که آیا واکسن‌های کروناویروس موجود باید به‌طور خاص برای مبارزه با سویه جدید Omicron بهینه شوند یا خیر.

“هیچ پاسخی وجود ندارد که آیا ما نیاز به تطبیق واکسن‌ها داریم یا خیر.” ایمر کوک، رئیس آژانس دارویی اروپا (EMA) روز سه‌شنبه در یک نشست خبری گفت.

ادامه مطلب


دو برابر شدن موارد Omicron در کمتر از 3 روز - WHO

این مقام افزود، در حالی که آژانس برای احتمال نیاز به اصلاح واکسن های کووید-19 آماده شده است، اما هنوز داده های کافی برای اثبات ضروری بودن آن وجود ندارد. EMA به جمع‌آوری داده‌ها در مورد اثربخشی واکسن‌ها و همچنین اطلاعات درباره خود Omicron، به‌ویژه در مورد قابلیت انتقال آن و شدت مواردی که ایجاد می‌کند، ادامه می‌دهد.

با این حال، کوک روز دوشنبه در صحبت با فایننشال تایمز هشدار داد که داده‌های موجود نشان می‌دهد که واکسن‌های کووید موجود علیه Omicron در مقایسه با سایر انواع ضعیف‌تر عمل می‌کنند.

«داده‌هایی که وارد می‌شوند… اصلاً قطعی نیست، اعداد بسیار کمی وجود دارد، [but] واضح است که کاهش اثربخشی وجود دارد.» این مقام به روزنامه گفت. “چقدر، ما نمی دانیم.”

اولین بار توسط دانشمندان در آفریقای جنوبی در ماه نوامبر شناسایی شد، سویه جدید قبلاً در حدود 90 کشور در سراسر جهان شناسایی شده است. ظهور نوع جدید نگرانی‌هایی را در مورد اثربخشی واکسن‌های موجود برانگیخت، زیرا معلوم شد که Omicron یک سویه به شدت جهش‌یافته است که ظاهراً به خوبی برای تعامل با سلول‌های انسانی سازگار است.

گسترش Omicron که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیف شده است “به طور قابل توجهی سریعتر” نسبت به نوع غالب قبلی، دلتا، موج جدیدی از محدودیت‌های مرتبط با ویروس کرونا را در سراسر جهان ایجاد کرده است. چندین کشور ممنوعیت سفر گسترده ای را اعمال کرده اند و چندین کشور دوباره به قرنطینه شدید بازگشته اند.

مطالب جدید پیشنهادی
جو بایدن به دولت فدرال آمریکا دستور داد تا سال 2050 کربن خنثی شود