COVID-19: WHO به آسیا و اقیانوسیه می گوید برای Omicron آماده شوند: 10 امتیاز

سازمان جهانی بهداشت به آسیا و اقیانوسیه می گوید برای Omicron آماده شوند: 10 امتیاز

Omicron از این هفته در آسیا جای پای خود را به دست آورد (رویترز)

مانیل:
سازمان بهداشت جهانی امروز به کشورهای آسیا-اقیانوسیه هشدار داد که ظرفیت مراقبت های بهداشتی را افزایش داده و مردم خود را به طور کامل واکسینه کنند تا برای افزایش موارد COVID-19 آماده شوند، زیرا نوع Omicron با وجود محدودیت های مسافرتی در سطح جهان گسترش می یابد.

در اینجا 10 نکته برتر در این داستان بزرگ آمده است:

  1. استرالیا علیرغم بستن مرزهای خود برای سفر از کشورهای پرخطر آفریقای جنوبی، آخرین کشوری بود که یک روز پس از یافتن این نوع جدید در محله در پنج ایالت آمریکا، گزارش انتقال جامعه از نوع جدید را گزارش کرد.

  2. Omicron در این هفته جایگاه خود را در آسیا به دست آورد و موارد ابتلا در هند، ژاپن، مالزی، سنگاپور و کره جنوبی گزارش شد. بسیاری از دولت‌ها قوانین سفر را سخت‌تر کرده‌اند تا از این نوع جدید جلوگیری کنند، اما هشدار سازمان جهانی بهداشت به آسیا و اقیانوسیه، منطقه‌ای با حدود 650 میلیون نفر، تاکید کرد که کنترل‌های مرزی تنها می‌تواند برای آنها وقت بخرد.

  3. تاکشی کاسای، مدیر منطقه‌ای WHO برای غرب اقیانوس آرام، در یک نشست رسانه‌ای مجازی گفت: مردم نباید تنها به اقدامات مرزی تکیه کنند. “آنچه که بسیار مهم است، آماده شدن برای این گونه های با قابلیت انتقال بالا است. تا کنون اطلاعات موجود نشان می دهد که ما نیازی به تغییر رویکرد خود نداریم.”

  4. نرخ واکسیناسیون از کشوری به کشور دیگر در آسیا و اقیانوسیه متفاوت است، اما شکاف های نگران کننده ای وجود دارد. اندونزی، چهارمین کشور پرجمعیت جهان و زمانی مرکز شیوع کووید-19 در آسیا بود، تنها حدود 35 درصد از جمعیت 270 میلیون نفری خود را به طور کامل تلقیح کرده است.

  5. افسر ارشد پزشکی استرالیا گفت که Omicron احتمالاً ظرف چند ماه به نوع غالب جهانی تبدیل خواهد شد، اما در این مرحله هیچ مدرکی وجود ندارد که خطرناک‌تر از دلتا باشد که اوایل امسال جهان را فرا گرفت. پل کلی، مشاور ارشد پزشکی دولت استرالیا به خبرنگاران گفت: «من گمان می‌کنم ظرف (چند ماه آینده)، Omicron ویروس جدید در جهان خواهد بود.

  6. در ایالات متحده، دولت بایدن از مجموعه اقداماتی برای محافظت در برابر انتشار ویروس رونمایی کرد. مسافران هوایی بین‌المللی که وارد ایالات متحده می‌شوند باید در عرض یک روز پس از سفر، آزمایش COVID-19 منفی دریافت کنند. کمتر از 60 درصد از جمعیت ایالات متحده، یا 196 میلیون نفر، به طور کامل واکسینه شده اند که یکی از پایین ترین نرخ ها در میان کشورهای ثروتمند است.

  7. محدودیت های جهانی سفر با هنگ کنگ، هلند، نروژ و روسیه، از جمله، تسریع شده است و اقدامات جدیدی را در روز پنجشنبه اعلام کردند. مالزی روز جمعه اعلام کرد که محدودیت ها را بیشتر تشدید خواهد کرد.

  8. جدای از ایجاد ویرانی در صنعت سفر، سرکوب بازارهای مالی را تحت تاثیر قرار داده و اقتصادهای بزرگ را در زمانی که شروع به بهبودی از قرنطینه های ناشی از دلتا کرده بودند، تضعیف کرده است. سهام هند، ژاپن و کره جنوبی روز جمعه پس از افت یک شبه در وال استریت کاهش یافت.

  9. آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا، اعلام کرد که واکسینه نشده را از همه مشاغل به جز مشاغل ضروری منع می کند و قانونی برای اجباری کردن واکسیناسیون برای اوایل سال آینده تدوین خواهد شد.

  10. چندین کشور از جمله بریتانیا و ایالات متحده در حال ارائه طرح هایی برای ارائه شات های تقویت کننده بودند، اما، مانند ممنوعیت سفر، این موضوع بحث برانگیز است. مقامات استرالیایی روز جمعه گفتند “هیچ مدرکی” وجود ندارد که چنین اقداماتی موثر باشد.