80 درصد چینی ها آمریکا را مسئول درگیری اوکراین می دانند – مطالعه – اخبار RT World

بر اساس یک مطالعه جدید، حدود 80 درصد از جمعیت چین فکر می کنند که ایالات متحده و کشورهای غربی در نهایت مسئول درگیری در اوکراین هستند. کمتر از 10 درصد روسیه را برای شروع حمله مقصر می دانند.

این نظرسنجی که روز چهارشنبه توسط مرکز امنیت و استراتژی بین‌المللی در دانشگاه تسینگ‌هوا منتشر شد، نشان داد که 80.1 درصد از پاسخ‌دهندگان درگیری‌ها را مقصر این درگیری می‌دانند. ایالات متحده و کشورهای غربی، در حالی که 11.7 درصد اوکراین را مقصر می دانند و 8.2 درصد روسیه را مسئول می دانند.

حدود 34.1 درصد آن را شناسایی کردند “تأثیر جنگ بر زندگی غیرنظامیان” به عنوان مهمترین موضوع ناشی از درگیری، 20.9 درصد امنیت مردم چین و منافع اقتصادی آنها را در اوکراین و 15.6 درصد به “تاثیر بر عرضه جهانی انرژی.”

این نظرسنجی نشان داد که اکثریت مردم چین به واشنگتن بی اعتماد هستند و 59.1 درصد آن را تایید کردند “بسیار نامطلوب” یا “تا حدودی نامطلوب” نظر آمریکا فقط 7.8 درصد دیدگاه مشابهی نسبت به روسیه دارند و 58.4 درصد همسایه خود را مشاهده می کنند “تاحدی،” یا “بسیار” مطلوب


چین از اتحادیه اروپا خواست تا به

دولت چین موضعی بی طرف در قبال اوکراین اتخاذ کرده است و پکن درخواست های واشنگتن برای محکوم کردن یا تحریم مسکو را به خاطر درگیری ها رد کرده است. بیانیه‌های رسمی وزارت خارجه چین، گسترش ناتو به سمت شرق را عامل اصلی خصومت‌ها معرفی کرده‌اند، در حالی که مقامات چینی آمریکا و متحدانش را به دلیل ادامه دادن سلاح به اوکراین بدون جستجوی راه‌حل دیپلماتیک برای درگیری محکوم کرده‌اند.

در همین حال، چین خود را به عنوان یک صلح‌ساز بالقوه معرفی کرده است و در ماه فوریه «موضع 12 ماده‌ای درباره حل و فصل سیاسی بحران اوکراین» را منتشر کرد. این طرح صلح مورد استقبال ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه قرار گرفت، اما با استقبال گرمی در کیف مواجه شد و توسط ایالات متحده و اتحادیه اروپا رد شد.

روابط بین پکن و واشنگتن در حال حاضر تیره است و جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، صنعت نیمه هادی چین را محدود کرده و چندین بار در سال گذشته گفته است که در صورت حمله چین به تایوان، مداخله نظامی خواهد کرد. بر این اساس، 83 درصد از پاسخ دهندگان به نظرسنجی دانشگاه Tsinghua معتقدند که ایالات متحده بیشترین تأثیر را بر امنیت چین دارد. با این وجود، نزدیک به 50 درصد گفتند که انتظار دارند روابط بین دو ابرقدرت در پنج سال آینده بهبود یابد.

نظرسنجی دانشگاه تسینگ‌هوا که در نوامبر 2022 انجام شد، 2622 شهروند چینی بالای 18 سال را که به طور مساوی بین مرد و زن تقسیم شدند، نمونه‌برداری کرد.

شما می توانید این داستان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید: