38 درجه سانتیگراد وارد شده در سیبری بالاترین دمای قطب شمال است

38 درجه سانتیگراد وارد شده در سیبری بالاترین دمای قطب شمال است

آژانس سازمان ملل گفت که دمای هوا “بیشتر مناسب دریای مدیترانه بود تا قطب شمال”.

ژنو:

سازمان ملل روز سه‌شنبه رسماً دمای 38 درجه سانتی‌گراد اندازه‌گیری شده در سیبری در سال گذشته را به عنوان یک رکورد جدید برای قطب شمال به رسمیت شناخت و «زنگ‌های هشدار» را در مورد تغییرات آب و هوایی به صدا درآورد.

سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرد گرمای شدید – معادل 100.4 درجه فارنهایت – در 20 ژوئن 2020 در شهر ورخویانسک روسیه مشاهده شد که بالاترین دمای ثبت شده در بالای دایره قطب شمال را نشان می دهد.

این اولین باری است که WMO گرمای بی سابقه در قطب شمال را به آرشیو گزارش های آب و هوای شدید خود اضافه می کند و در بحبوحه موج بی سابقه افزایش دما در سطح جهان رخ می دهد.

پتری تالاس، رئیس آن در بیانیه‌ای گفت: «این رکورد جدید قطب شمال یکی از مجموعه‌ای از مشاهدات گزارش‌شده به آرشیو آب‌وهوا و اقلیم WMO است که زنگ خطر را در مورد آب و هوای متغیر ما به صدا در می‌آورد».

ورخویانسک در حدود 115 کیلومتری (70 مایلی) شمال دایره قطب شمال قرار دارد و دمای آن از سال 1885 اندازه گیری شده است.

دمایی که آژانس اشاره کرده است “بیشتر مناسب دریای مدیترانه است تا قطب شمال”، در یک ایستگاه هواشناسی در طول موج گرمای فوق العاده طولانی سیبری اندازه گیری شد.

میانگین دما در سراسر سیبری قطب شمال در بیشتر تابستان سال گذشته به 10 درجه سانتیگراد بالاتر از حد نرمال رسید و افزود که این باعث آتش‌سوزی و تلفات عظیم یخ دریا شده است.

موج گرما همچنین نقش مهمی در سال 2020 داشت که به عنوان یکی از سه سال گرم ترین سال ثبت شده در سطح جهان شناخته شد.

طالاس گفت که سال گذشته همچنین شاهد رکورد جدیدی برای قاره قطب جنوب با 18.3 درجه سانتیگراد بودیم.

WMO هنوز به دنبال تأیید 54.4C است که در سال 2020 و 2021 در گرم ترین مکان جهان، دره مرگ در کالیفرنیا، ثبت شده است.

و کارشناسان آن همچنین در حال کار بر روی تایید یک رکورد جدید دمای اروپا 48.8 درجه سانتیگراد هستند که در تابستان گذشته در جزیره سیسیل ایتالیا گزارش شده است.

تالاس گفت، آرشیو WMO “هیچ وقت این همه تحقیقات همزمان در حال انجام نداشته است.”

دسته بندی جدید

این آرشیو بالاترین و کمترین دما، بارندگی، سنگین‌ترین تگرگ، طولانی‌ترین دوره خشکی، حداکثر وزش باد، طولانی‌ترین رعد و برق و مرگ‌ومیرهای مربوط به آب و هوا را دنبال می‌کند.

افزودن رکورد گرمای قطب شمال به رسمیت شناختن تغییرات چشمگیر در منطقه بود.

اگرچه تمام نقاط سیاره در حال گرم شدن هستند، برخی از مناطق سریعتر از سایرین گرم می شوند – و سرعت تغییر قطب شمال بیش از دو برابر میانگین جهانی است.

راندال سروینی، کارشناس هواشناسی آژانس، گفت: «این تحقیق افزایش دما را در یک منطقه مهم از نظر آب و هوایی در جهان نشان می‌دهد.»

ایجاد دسته جدید به این معنی است که هر دو منطقه قطبی اکنون نشان داده شده اند، پس از اینکه WMO در سال 2007 دمای شدید را برای منطقه قطب جنوب اضافه کرد.

از آنجایی که این یک دسته بندی جدید آب و هوایی در آرشیو بود، کارشناسان رکورد قبلی دمایی را برای این منطقه ارائه نکردند، اما گفتند که آنها ثابت کرده اند که هیچ دمایی از 38 درجه سانتیگراد یا بالاتر قبلاً در آنجا اندازه گیری نشده بود.

WMO گفت که کمترین دمایی که تا کنون در بالای دایره قطب شمال اندازه گیری شده است -69.6 درجه سانتیگراد (93.9- فارنهایت) بوده و در 22 دسامبر 1991 در گرینلند ثبت شده است.

(این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و به طور خودکار از یک فید سندیکایی تولید شده است.)