1 میلیون+ واکسن کووید را تماشا کنید که توسط بولدوزر نابود شده است – اخبار RT World

نیجریه صدها هزار دوز واکسن کروناویروس منقضی شده را کنار گذاشته و بیش از 1 میلیون واکسن را به طور دسته جمعی از بین برده است، پس از ابراز شکایت مقامات در مورد ماندگاری کوتاه واکسن های اهدایی توسط ایالت های غربی.

مقدار زیادی از واکسن‌های قدیمی AstraZeneca روز چهارشنبه در یک محل زباله در شهر ابوجا سطل زباله شد و در فیلم‌هایی که رویترز به دست آورده بود، یک بولدوزر در حال خرد کردن داروها مشاهده شد. مقامات بعداً این اقدام را اعلام کردند، تلاشی آشکار برای فرونشاندن ترس ها مبنی بر اینکه واکسیناسیون های منقضی شده برای ساکنان اجرا می شود.

ما با موفقیت 1066214 دوز واکسن تاریخ مصرف گذشته AstraZeneca را برداشتیم. ما به قول خود برای شفافیت در قبال نیجریه ای ها عمل کرده ایم. تخریب امروز فرصتی است برای نیجریه ای ها تا به برنامه واکسیناسیون ما ایمان داشته باشند. فیصل شعیب، مدیر اجرایی آژانس توسعه مراقبت های بهداشتی اولیه ملی نیجریه گفت.

شعیب همچنین به خبرنگاران گفت، علیرغم اینکه می دانستند دوزها تنها در دو هفته منقضی می شوند، نیجریه عملاً مجبور به دریافت کمک های مالی شد، زیرا واکسن های کووید-19 در بیشتر آفریقا کمیاب هستند. این واکسن ها از چندین کشور اروپایی شرکت کننده در برنامه اشتراک واکسن COVAX تحویل داده شد.

در پی نشست کمیته ریاست جمهوری، اوساگی ایهانیره، وزیر بهداشت گفت که کشورش دیگر ایمن سازی با این مدت کوتاه را نمی پذیرد.

نگرانی‌ها در مورد تاریخ انقضای واکسن‌های اهدایی AstraZeneca در اوایل این ماه و پس از اینکه مقامات نیجریه به مهلت سریع استفاده از واکسن‌ها اشاره کردند، افزایش یافت. با این حال، گزارش قبلی رویترز حاکی از آن بود که حدود 1 میلیون دوز از تاریخ خود تا نوامبر گذشته است.

بیشتر بخوانید: نرخ بستری شدن در بیمارستان در آفریقای جنوبی در میان موج Omicron کاهش می یابد

تا 19 دسامبر، سازمان بهداشت جهانی تخمین زد که نزدیک به 13 میلیون دوز واکسن در نیجریه، که بیش از 200 میلیون جمعیت دارد، تجویز شده است، و این کشور را به پرجمعیت ترین کشور قاره تبدیل می کند. این کشور از زمان شروع همه‌گیری در اواخر سال 2019، بیش از 227000 عفونت کرونا و نزدیک به 3000 مرگ را ثبت کرده است.