چین تنش های ایالات متحده، روابط چین تایوان، اجلاس سران دموکراسی ایالات متحده: “در طول اجلاس سران دموکراسی ایالات متحده، چین…”: اتهام تایوان در میان تنش ها

اتهامات تایوان در میان تنش‌ها: «در جریان اجلاس سران دموکراسی ایالات متحده، چین...»

چین و نیکاراگوئه برای برقراری مجدد روابط دیپلماتیک اقدام کرده اند. (فایل)

تایپه:

وزیر امور خارجه تایوان روز سه شنبه گفت، تصمیم هفته گذشته نیکاراگوئه برای قطع روابط با تایوان بخشی از اقدام عمدی چین برای هدف قرار دادن متحدان دیپلماتیک جزیره پس از حذف این کشور از نشست دموکراسی به میزبانی واشنگتن بود.

نیکاراگوئه هفته گذشته روابط دیپلماتیک دیرینه خود را با تایوان قطع کرد و به دلیل به رسمیت شناختن سیاست چین واحد حزب کمونیست چین و کاهش تعداد متحدان بین المللی تایپه، وفاداری به پکن را تغییر داد.

جوزف وو وزیر امور خارجه در حاشیه نشست امنیت منطقه گفت: زمانی که کشورهای دموکراتیک نشستی دموکراتیک برگزار می کردند، چین کنار گذاشته می شد، چین هدف بود، بنابراین چین این فرصت را برای هدف قرار دادن متحدان دیپلماتیک ما انتخاب کرد.

آدری تانگ، وزیر دیجیتال، و هسیائو بیخیم، سفیر واقعی تایوان در واشنگتن، هفته گذشته در “اجلاس برای دموکراسی” دولت بایدن نماینده جزیره بودند. چین در لیست شرکت کنندگان دعوت شده وزارت امور خارجه آمریکا نبود.

وو به خبرنگاران گفت: از دست دادن یک متحد دیپلماتیک برای ما بسیار دردناک است.

وزارت خارجه چین بلافاصله به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

پکن فشار نظامی و سیاسی بر تایوان را برای پذیرش ادعاهای حاکمیت خود افزایش داده است و خشم این جزیره تحت حاکمیت دموکراتیک را برانگیخته است، جزیره‌ای که مکرراً گفته است مورد آزار و اذیت قرار نخواهد گرفت و حق مشارکت بین‌المللی را دارد.

تسای اینگ ون، رئیس‌جمهور تایوان، گفت که این جزیره در برابر فشار یا عزم خود برای حمایت از دموکراسی و آزادی تغییر نخواهد کرد.

مطالب جدید پیشنهادی
بریتانیا خواستار واکنش جهانی "هماهنگ" پس از تراژدی قایق مهاجر است

او در تایپه گفت: «هرچه دموکراسی تایوان موفق‌تر باشد، حمایت بین‌المللی قوی‌تر و فشار اردوگاه اقتدارگرا بیشتر می‌شود».

اقدام چین و نیکاراگوئه برای برقراری مجدد روابط دیپلماتیک احتمالاً نفوذ پکن را در بخشی از جهان که مدت‌ها حیاط خلوت ایالات متحده تلقی می‌شد، تقویت می‌کند و واشنگتن را خشمگین می‌کند.

دانیل اورتگا، رئیس جمهور نیکاراگوئه، برای اولین بار در سال 1985 روابط خود را با تایوان قطع کرد، اما در سال 1990 در زمان ریاست جمهوری وقت نیکاراگوئه، ویولتا باریوس د چامورو، دوباره با این جزیره برقرار شد.

وو گفت که همه همکارانش در وزارت خارجه “بیشترین تلاش خود را برای حفظ این روابط دیپلماتیک انجام دادند.”

اقدام نیکاراگوئه برای قطع روابط با تایوان، این جزیره را با تنها 14 متحد رسمی دیپلماتیک، که بیشتر آنها در آمریکای لاتین و دریای کارائیب هستند، به علاوه چند ایالت کوچک ترک می کند.

(این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و به طور خودکار از یک فید سندیکایی تولید شده است.)