چین آمریکا را به «سلاح‌سازی» مسائل فنی متهم می‌کند – RT World News

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه مدعی شد که ایالات متحده به عنوان بخشی از تلاش های خود برای خنثی کردن توسعه فناوری سایر کشورها، به شرکت ها و دانشمندان چینی حمله می کند.

وانگ در طول کنفرانس مطبوعاتی منظم خود استدلال کرد که نیروهای ضربتی فناوری مخرب که توسط وزارت دادگستری ایالات متحده (DOJ) در ماه فوریه ایجاد شد، برای “سوء استفاده از رژیم های کنترل صادرات.”

ایالات متحده مسائل فنی را سیاسی، ابزاری و تسلیحاتی کرده است و به دنبال خنثی کردن پیشرفت فناوری کشورهای دیگر است. وانگ گفت.

این سخنگو از ایالات متحده خواست تا این کار را کنار بگذارد “ذهنیت منسوخ جنگ سرد،” و به از سوء استفاده از قدرت قضایی برای هدف قرار دادن محققان چینی خودداری کنید. او تاکید کرد که پکن این کار را خواهد کرد “قاطعانه از حقوق و منافع قانونی شهروندان چینی محافظت کنید.”

اظهارات وانگ پس از آن بیان شد که وزارت دادگستری روز سه‌شنبه اعلام کرد که دو مهندس نرم‌افزار سابق ناشناس به اتهام سرقت مطالب از شرکت‌های فناوری ایالات متحده به منظور سرقت اطلاعات دستگیر شده‌اند. “آن را برای رقبای چینی به بازار عرضه کنید.” به گفته وزارت دادگستری، یکی از مهندسان شهروند چینی است.


مونتانا ممنوعیت کامل TikTok را تصویب کرد

کاخ سفید بارها پکن را به سرقت فناوری و استفاده از شرکت‌های مخابراتی مانند هواوی و سرویس اشتراک‌گذاری ویدئو TikTok برای جاسوسی متهم کرده است. چین این اتهامات را رد کرده و ایالات متحده را به تلاش برای براندازی رقابت در بازار جهانی فناوری اطلاعات متهم کرده است.

روز چهارشنبه، ایالت مونتانا ممنوعیت همه جانبه TikTok را تصویب کرد. این سرویس در حداقل 25 ایالت دیگر ایالات متحده و در داخل دولت فدرال محدود شده است که این برنامه را در دستگاه های رسمی ممنوع کرده است.

هواوی در سال 2019 در لیست سیاه تجاری ایالات متحده قرار گرفت و اکثر تامین کنندگان آمریکایی از ارسال کالا و فناوری به این شرکت منع شدند مگر اینکه مجوز دریافت کنند. هدف این اقدام قطع کردن توانایی شرکت چینی برای خرید یا طراحی تراشه های نیمه هادی است که بیشتر محصولاتش را تامین می کند.

تنش ها بین ایالات متحده و چین، دو اقتصاد بزرگ جهان، در حال افزایش است زیرا آنها برای تسلط بر فناوری های کلیدی از جمله نیمه هادی ها رقابت می کنند. در ماه اکتبر، دولت بایدن از محدودیت های گسترده بر توانایی چین برای خرید نیمه هادی ها و تجهیزات ساخت تراشه پرده برداری کرد و شرکت های این کشور را در فهرستی برای بررسی بیشتر قرار داد.

شما می توانید این داستان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید: