پایان کیم جونگ اون؟ «اعلامیه واشنگتن» به چه معناست

پایان کیم جونگ اون؟  «اعلامیه واشنگتن» به چه معناست

سئول، کره جنوبی:

سئول و واشنگتن این هفته اعلام کردند، اگر کره شمالی از سلاح های هسته ای خود علیه ایالات متحده یا متحدش کره جنوبی استفاده کند، این “پایان” رژیم کیم جونگ اون خواهد بود.

این تهدید شدید در حالی مطرح می شود که رئیس جمهور یون سوک یول در یک سفر شش روزه دولتی به ایالات متحده است، جایی که او و همتای خود جو بایدن در مورد تقویت سپر امنیتی ایالات متحده برای کره جنوبی در برابر موشک های افزایش یافته کره شمالی با سلاح هسته ای گفتگو کردند. تست ها

اما این بیانیه سخت چقدر مهم است؟ AFP نگاهی به آنچه می دانیم می اندازد:

چیست؟

بیانیه واشنگتن چتر هسته ای آمریکا را بر سر کره جنوبی تقویت می کند.

این شامل استقرار منظم یک زیردریایی هسته ای ایالات متحده در کره جنوبی – چیزی که از دهه 1980 تاکنون رخ نداده است – و سایر اقدامات، از جمله به اشتراک گذاری اطلاعات بیشتر در صورت حمله کره شمالی است.

اما هیچ برنامه ای برای استقرار تسلیحات هسته ای آمریکا در کره جنوبی وجود ندارد و برخی تحلیلگران در ارزش عملی این اعلامیه تردید دارند.

چئونگ سونگ چانگ از مرکز مطالعات کره شمالی در موسسه سجونگ به خبرگزاری فرانسه گفت: «این که آیا کره شمالی از یک زیردریایی هسته ای استراتژیک مجهز به SLBM با برد بیش از 7400 کیلومتر (4600 مایل) می ترسد، جای سوال دارد. .

او گفت که برد “بیش از حد” موشک های این زیردریایی به این معنی است که اگر کره شمالی در آب های کره جنوبی باشد، ممکن است نتواند به کره شمالی ضربه بزند.

قابل توجه است؟

لیف-اریک ایزلی، استاد دانشگاه Ewha در سئول، بدون شک، این سفر دولتی “نشان دهنده یک نشانه جدید برای روابط ایالات متحده و کره جنوبی است، با وسعت و عمق همکاری های امنیتی، اقتصادی و فرهنگی که به نمایش گذاشته شده است.” به خبرگزاری فرانسه گفت.

مقامات ایالات متحده این ترتیب جدید را شبیه به اقداماتی توصیف کردند که آخرین بار زمانی که واشنگتن بر دفاع از اروپا در برابر اتحاد جماهیر شوروی نظارت داشت مشاهده شد.

یون تلاش کرده است تا افکار عمومی جنوبی را که به طور فزاینده ای عصبی می شوند در مورد تعهد ایالات متحده به به اصطلاح “بازدارندگی گسترده” اطمینان دهد، جایی که دارایی های ایالات متحده – از جمله سلاح های هسته ای – برای جلوگیری از حملات به متحدان خدمت می کند.

نظرسنجی ها نشان می دهد که اکثر مردم کره جنوبی اکنون معتقدند که این کشور باید سلاح های هسته ای خود را توسعه دهد. یون قبلاً اشاره کرده بود که سئول می تواند این گزینه را دنبال کند.

آیا سئول به سلاح هسته ای دست خواهد یافت؟

قطعا نه. به گفته کارشناسان، این می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

سو کیم، سرپرست منطقه عمل سیاست در مشاوره LMI و تحلیلگر سابق سیا گفت: «یک چیز واضح بود: یک توافق ضمنی وجود داشت که سئول هسته ای نخواهد شد.

جاه طلبی های هسته ای سئول محدود شده است.

گی ووک شین، کارشناس کره ای و استاد جامعه شناسی در دانشگاه استنفورد، به خبرگزاری فرانسه گفت که این اعلامیه “گامی رو به جلو” است.

شین گفت: «فکر نمی‌کنم این برای راضی کردن مردم کره جنوبی که به‌طور فزاینده‌ای از سئول خواستار تولید تسلیحات هسته‌ای خود هستند، کافی نباشد».

کره شمالی چه خواهد کرد؟

کارشناسان می گویند که همکاری نزدیک تر بین دشمنان خودخوانده آن، واشنگتن و سئول، رژیم کیم جونگ اون را نگران می کند و کارشناسان می گویند که ممکن است پرتاب موشک های بیشتری برای نشان دادن این موضوع وجود داشته باشد.

چون این بوم، ژنرال بازنشسته ارتش کره جنوبی، به خبرگزاری فرانسه گفت: «کره شمالی پیام اطمینان ایالات متحده در مورد بازدارندگی هسته ای را کم اهمیت جلوه خواهد داد».

او گفت اما پشت درهای بسته “پیام را دریافت خواهند کرد: اگر از سلاح هسته ای استفاده کنند، پایان رژیم خواهد بود.”

به گفته کارشناسان، کیم با صرف دهه‌ها – و بخش عظیمی از تولید ناخالص داخلی این کشور فقیر – برای توسعه برنامه‌های ممنوعه تسلیحات هسته‌ای خود، مسیر خود را تغییر نخواهد داد.

یانگ مو جین، رئیس دانشگاه مطالعات کره شمالی در سئول، به خبرگزاری فرانسه گفت: بعید است که کره شمالی با تسلیم شدن در برابر این تهدیدات، تسلیحات هسته ای خود را کنار بگذارد.

ترامپ چطور؟

کارل فریدوف در شورای امور جهانی شیکاگو به خبرگزاری فرانسه گفت که مشکل اصلی بیانیه واشنگتن، خود توافق نیست، بلکه ناکارآمدی سیاسی ایالات متحده است، به این معنی که ممکن است پس از انتخابات ریاست جمهوری بعدی در آنجا بی ارزش باشد.

او گفت که بازگشت احتمالی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا به قدرت، احتمالا “بحث های بسیار جدی” را در سئول آغاز خواهد کرد.

او گفت: برای روابط آمریکا و کره جنوبی “بزرگترین چالش چیزی است که اتحاد واقعاً هیچ کنترلی بر آن ندارد: سیاست داخلی ایالات متحده”.

در سئول نگرانی جدی در مورد بازگشت جمهوری‌خواهان – به‌ویژه ترامپ – به کاخ سفید وجود دارد. اگر او در انتخابات سال 2024 پیروز شود، می‌تواند جرقه چرخش بسیار غیرقابل پیش‌بینی در روابط را ایجاد کند.»

(این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و به طور خودکار از یک فید سندیکایی تولید شده است.)