ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین می‌گوید در صورت حمله روسیه «کاملاً آماده‌ایم».

رئیس جمهور اوکراین می گوید در صورت حمله روسیه

رئیس‌جمهور اوکراین از ولادیمیر پوتین خواست تا برنامه‌ریزی برای تهاجم را رد کند. (فایل)

کیف:

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز جمعه گفت که روسیه سیگنال‌های “بسیار خطرناک” را با تحرکات نیروها در مرز ارسال می‌کند و هشدار داد که ارتش او آماده است تا هر گونه حمله را به عقب براند.

او همچنین مدعی شد که کی‌یف از توطئه کودتا که شهروندان روس در آن شرکت داشتند، کشف کرده است، اما جزئیات کاملی را ارائه نکرد.

هشدار وی در حالی مطرح شد که دولت‌های غربی نسبت به تحرکات نیروهای روسیه در مرز اوکراین نگرانی‌های خود را افزایش دادند و واشنگتن گفت که «نگرانی واقعی» در مورد افزایش نیرو دارد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو هشدار داد که «اگر روسیه علیه اوکراین از زور استفاده کند، هزینه‌هایی در پی خواهد داشت و پیامدهایی در پی خواهد داشت».

زلنسکی، در یک کنفرانس مطبوعاتی گسترده در کیف، گفت که “لفاظی های بسیار خطرناکی از روسیه بیرون می آید”.

او گفت: «این یک سیگنال است که ممکن است تشدید شود.

زلنسکی گفت که اگر مسکو تصمیم به انتقال نیروها به آن سوی مرز بگیرد، اوکراین آماده مقابله با روسیه است.

او گفت: «امروز این تهدید وجود دارد که فردا جنگ خواهد شد»، و افزود که ارتش «قدرتمند» کیف «کاملاً آماده است»، زیرا نیروهای او روز جمعه گزارش دادند که یک سرباز در خط مقدم با جدایی‌طلبان در شرق کشته شده است.

زلنسکی از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه خواست برنامه‌ریزی برای تهاجم را رد کند.

“عمیقا نگران”

استولتنبرگ نگرانی‌های غرب در مورد این افزایش را تکرار کرد و درباره «عواقب» در صورت آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین هشدار داد.

مطالب جدید پیشنهادی
شهر بندری میانمار پس از طوفان موکا قطع شد

رئیس ناتو گفت که نشست وزرای خارجه ناتو در ریگا پایتخت لتونی در هفته آینده به انبوه واحدهای نظامی روسیه در مرزها می پردازد که “دلایل بسیار قوی برای نگرانی عمیق” ارائه می دهد.

کارن دونفرید، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور اوراسیا گفت: برای واشنگتن «این قابل قبول نیست که روسیه به استفاده احتمالی نظامی علیه اوکراین ادامه دهد».

او گفت: «همه گزینه ها روی میز است. کاری که ما اکنون انجام می دهیم این است که منطقه را از نزدیک رصد می کنیم و با متحدان و شرکای خود رایزنی می کنیم تا چگونه از اقدام روسیه جلوگیری کنیم.

در همین حال، به گفته سخنگوی داونینگ استریت، نخست وزیر بریتانیا، بوریس جانسون و همتای لهستانی وی، ماتئوس موراویسکی، در سفر به لندن، “حمایت تزلزل ناپذیر خود از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین” را ابراز کردند.

روز یکشنبه، کایرلو بودانوف، رئیس اطلاعات دفاعی اوکراین، گفت که روسیه حدود 92000 سرباز در مرز اوکراین جمع آوری کرده است که انتظار می رود در ژانویه یا فوریه حمله شود.

بودانوف به رسانه آمریکایی میلیتاری تایمز گفت که چنین حمله ای می تواند شامل حملات هوایی و توپخانه ای و به دنبال آن حملات هوایی و آبی خاکی باشد.

مسکو تمامی این اتهامات را رد کرده و واشنگتن را به افزایش تنش در منطقه متهم کرده است.

کرملین همچنین کیف را به “تحریک” در درگیری چند ساله خود با جدایی طلبان طرفدار روسیه در دو منطقه جدا شده شرقی متهم کرده است.

توطئه کودتای “میلیارد دلاری”.

زلنسکی گفت کی‌یف اطلاعاتی در مورد «نمایندگان روسیه» دارد که تلاش می‌کنند الیگارش با نفوذ اوکراینی را رینات آخمتوف در یک توطئه کودتا مشارکت دهند.

مطالب جدید پیشنهادی
معلمان هلندی از ممنوعیت استفاده از تلفن حمایت کردند - نظرسنجی - اخبار جهانی RT

او گفت که اوکراین یک فایل صوتی را به عنوان مدرکی دال بر این توطئه در اختیار دارد که در آن روس‌ها درباره نقش آخمتوف در کودتا «به مبلغ یک میلیارد دلار» بحث می‌کنند.

او گفت که این برنامه برای اوایل دسامبر با هدف “تکان دادن اوضاع در داخل کشورمان” برنامه ریزی شده است.

کرملین در پاسخ به سوالی درباره این ادعاها گفت: “روسیه هرگز چنین فعالیت هایی انجام نمی دهد.”

آخمتوف این ادعا را رد کرد و آن را “دروغ” خواند.

این هفته کی یف به مسکو هشدار داد که برای هر تجاوزی “بهای گزافی” خواهد پرداخت.

پوتین در عین حال نگرانی‌های خود را در مورد مانورهای نظامی به رهبری ایالات متحده در دریای سیاه – منطقه‌ای حساس برای روسیه که شبه جزیره کریمه را از زمان الحاق کریمه به کی‌یف کنترل می‌کند، ابراز کرده است.

او همچنین از کیف به دلیل استفاده از هواپیمای بدون سرنشین ساخت ترکیه علیه جدایی طلبان انتقاد کرده و گفته است که این اقدام ناقض توافقنامه های صلح است.

پوتین روز چهارشنبه در تماس تلفنی با رئیس شورای اروپا، چارلز میشل، گفت که نگران است که «تحریک‌های» کی‌یف به تنش‌ها در شرق اوکراین دامن بزند.

وی همچنین به “لزوم پایان دادن به سیاست تبعیض آمیز کی یف علیه جمعیت روسی زبان” اشاره کرد.

زلنسکی روز جمعه هشدار داد که روسیه پیش از این از استدلال “دفاع از یک یا آن مردم” به عنوان بهانه ای برای تجاوز استفاده کرده است.

ارتش اوکراین با الحاق کریمه به روسیه غافلگیر شد، اما سربازان آن از آن زمان تجربیات رزمی را انباشته کرده و از متحدان غربی، به ویژه ایالات متحده که از سال 2014 2.5 میلیارد دلار برای حمایت از نیروهای اوکراین متعهد شده، سلاح و سخت افزار دریافت کرده اند.

مطالب جدید پیشنهادی
در مورد "Omicron"، بریتانیا نشست فوری وزرای بهداشت G7 را فراخواند

درگیری در شرق از سال 2014 تاکنون بیش از 13000 قربانی گرفته است.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)