همسایه روسیه 10 میلیارد یورو برای جت های جنگنده F-35 در قراردادی رکورددار خرج می کند – اخبار RT World

فنلاند با شرکت آمریکایی لاکهید مارتین برای خرید 64 فروند جنگنده اف-35 قراردادی منعقد کرده است. رسانه های فنلاند این قرارداد 10 میلیارد یورویی را بزرگترین قرارداد در نوع خود در تاریخ این کشور می دانند.

جت های آمریکایی قرار است جایگزین هورنت های فنلاند شوند که از سال 2025 به تدریج از رده خارج خواهند شد. با تصمیم خود، این کشور اسکاندیناوی به کشورهایی مانند نروژ، دانمارک، بلژیک، هلند، بریتانیا، ایتالیا و لهستان ملحق شده است. هواپیمای جنگی ساخت آمریکا

ادامه مطلب


F-35 سقوط کرده بریتانیایی موفق به بلند شدن نشد، ویدئویی به بیرون درز کرد

F-35 لاکهید مارتین با جت های تولید شده توسط Saab AB، Dassault Aviation و Boeing و همچنین Eurofighter Typhoon اروپایی رقابت می کرد.

طبق گزارش ها، قرارداد عظیم 10 میلیارد یورویی نه تنها خرید جت ها، بلکه ایجاد زیرساخت های فنی و آموزشی در فنلاند، قطعات یدکی و تسلیحات را نیز پوشش می دهد.

این تصمیم روز جمعه با اعلام آنتی کایکونن، وزیر دفاع، اعلام شد هنگام مقایسه عملکرد نظامی، F-35 به بهترین وجه نیازهای ما را برآورده کرد.

نبرد بین سازندگان بزرگ اسلحه برای قرارداد فنلاند در سال 2015 آغاز شد، زمانی که مشخص شد نیروی هوایی این کشور به دنبال جایگزینی برای ناوگان جنگنده قدیمی که از یک شرکت آمریکایی به نام مک دانل داگلاس در اوایل خریداری کرده بود، آغاز شد. دهه 1990

F-35 یک هواپیمای جنگی چندمنظوره تک سرنشین، تک موتوره و رادارگریز است. اولین تکرار آن در سال 2006 آغاز شد و 9 سال بعد وارد خدمت در تفنگداران دریایی ایالات متحده شد.

با این حال، عرضه و استفاده از F-35 حتی در داخل نیز با انتقاداتی مواجه شده است و قیمت و هزینه های عملیاتی آن در میان شکایات اصلی قرار گرفته است. با توجه به اینکه هزینه یک جت تنها برای دولت ایالات متحده حدود 36000 دلار برای هر ساعتی که در آسمان سپری می کند، گزارش شده است که وزارت دفاع در حال بررسی راه اندازی یک پروژه جدید و کم هزینه برای ایفای نقش هایی است که به سطح تجهیزات اویونیک F-35 نیاز ندارد.

در ماه ژوئیه، ژنرال چارلز کوئینتون براون جونیور، رئیس ستاد نیروی هوایی ایالات متحده، توسط رسانه ها نقل شد که به شرح زیر است: شما هر روز با فراری خود به سر کار نمی‌روید، فقط یکشنبه‌ها با آن رانندگی می‌کنید. این “آخر” ماست [fighter]ما می‌خواهیم مطمئن شویم که از همه آن‌ها برای مبارزات کم‌هزینه استفاده نمی‌کنیم.»

همین ماه گذشته، یک فروند F-35 بریتانیایی در حین یک ماموریت تمرینی معمولی، یک ناو هواپیمابر را به داخل دریا سقوط کرد. خوشبختانه خلبان موفق به ایجکت شد و آسیب جدی ندید.