نوع جدید کروناویروس چقدر نگران کننده است که بازارها را تکان می دهد

نوع ویروس جدید که بازارها را تکان می دهد چقدر نگران کننده است

یک نوع جدید کروناویروس در آفریقای جنوبی شناسایی شده است که مقامات می گویند نگران کننده است.

یک نوع جدید از ویروس کرونا – به نام B.1.1.529 – در آفریقای جنوبی شناسایی شده است و مقامات آنجا می گویند که مایه نگرانی است. ترس از یک سویه جدید که می‌تواند به شیوع بیماری در بسیاری از کشورها دامن بزند، سیستم‌های بهداشتی را تحت فشار قرار دهد، به طور بالقوه فرار از واکسن‌ها و پیچیده‌تر کردن تلاش‌ها برای بازگشایی اقتصادها و مرزها، موجی از ریسک گریزی را در بازارهای جهانی در روز جمعه ایجاد کرد.

این چیزی است که ما تاکنون می دانیم:

چه تفاوتی در مورد این نوع وجود دارد؟

دانشمندان می گویند B.1.1.529 حامل تعداد زیادی جهش در پروتئین اسپایک خود است که نقش کلیدی در ورود ویروس به سلول های بدن دارد. این نیز همان چیزی است که توسط واکسن ها هدف قرار می گیرد. محققان هنوز در حال تلاش برای تعیین اینکه آیا این بیماری قابل انتقال است یا کشنده تر از موارد قبلی است.

از کجا آمده؟

تا الان فقط حدس و گمان هست یکی از دانشمندان مؤسسه ژنتیک UCL در لندن گفت که احتمالاً در طول عفونت مزمن یک فرد دچار نقص سیستم ایمنی، احتمالاً در یک بیمار HIV/AIDS درمان نشده، تکامل یافته است. آفریقای جنوبی دارای 8.2 میلیون نفر مبتلا به HIV است که بیشترین میزان در جهان است. نوع بتا، جهشی که سال گذشته در آفریقای جنوبی شناسایی شد، همچنین ممکن است از یک فرد آلوده به HIV باشد.

چقدر گسترده است؟

از روز پنجشنبه، تقریباً 100 مورد در آفریقای جنوبی شناسایی شده است، جایی که این بیماری به گونه غالب در میان عفونت های جدید تبدیل شده است. به گفته تولیو دی اولیویرا، پروفسور بیو انفورماتیک که مؤسسات توالی یابی ژن را در دو آفریقای جنوبی اداره می کند، نتایج اولیه آزمایش PCR نشان داد که 90 درصد از 1100 مورد جدید گزارش شده در روز چهارشنبه در استان آفریقای جنوبی که شامل ژوهانسبورگ می شود، ناشی از نوع جدید بوده است. دانشگاه ها.

در همسایه بوتسوانا، مقامات روز دوشنبه چهار مورد را در افرادی که به طور کامل واکسینه شده بودند ثبت کردند. در هنگ کنگ، مسافری از آفریقای جنوبی مبتلا به این نوع بیماری بود و مورد دیگری نیز در یک فرد قرنطینه شده در اتاق هتل در سراسر سالن شناسایی شد.

عکس العمل چی بوده؟

اخبار مربوط به نوع جدید روز جمعه بازارها را تحت تاثیر قرار داد و سهام مرتبط با سفر در آسیا یکی از بزرگترین کاهش ها بود زیرا سرمایه گذاران پیش بینی می کردند تاثیر منفی آن بر سفر داشته باشد. بریتانیا ممنوعیت موقت پرواز از شش کشور آفریقایی را صادر کرد و استرالیا اعلام کرد در صورت تشدید وضعیت، تشدید قوانین مرزی برای مسافران جنوب آفریقا را رد نمی کند. هند غربالگری مسافران ورودی از آفریقای جنوبی، بوتسوانا و هنگ کنگ را تشدید کرد. ین که معمولاً به عنوان دارایی امن تلقی می شود، 0.4 درصد در برابر دلار افزایش یافت، در حالی که راند آفریقای جنوبی به پایین ترین سطح یک ساله خود رسید.

این چقدر نگران کننده است؟

برای گفتن خیلی زود است. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که کمتر از 100 توالی ژنومی کامل از نوع جدید موجود است که می تواند به زمان مورد نیاز برای مطالعه آن و همچنین عملکرد واکسن های فعلی علیه آن بیفزاید. ویروس‌ها همیشه جهش می‌یابند، با تغییراتی که گاهی ویروس را ضعیف‌تر می‌کند یا گاهی آن را در فرار از آنتی‌بادی‌ها و آلوده کردن انسان‌ها ماهرتر می‌کند.

در مرحله بعد باید به چه چیزی توجه کنیم؟

WHO روز جمعه جلسه ای را برای بحث در مورد B.1.1.529 و تصمیم گیری در مورد اینکه آیا رسماً به عنوان یک نوع مورد علاقه یا نگرانی تعیین می شود، تشکیل داد. اگر این کار را انجام دهد، یک نام حرف یونانی تحت طرح نامگذاری WHO دریافت می کند، احتمالاً حرف “nu”. دولت‌ها احتمالاً در واکنش به اخبار مربوط به این نوع، در مورد کنترل‌های مرزی و سفر نیز اقداماتی انجام خواهند داد.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)