ناتو در پی درگیری ها نیروهای بیشتری را به کوزوو اعزام می کند – RT World News

این تصمیم پس از درگیری خشونت آمیز بین نیروهای حافظ صلح و صرب های محلی اعلام شد

بلوک ناتو 700 نیروی حافظ صلح اضافی را در کوزوو مستقر خواهد کرد، جایی که 30 سرباز در جریان درگیری با معترضان صرب محلی زخمی شدند. در صورت فرار بیشتر، یک گردان دیگر در حالت آماده باش قرار خواهد گرفت.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، این اقدام را طی یک نشست مطبوعاتی روز سه‌شنبه اعلام کرد و گفت که استقرار این ناتو پاسخی به اخیر است. “حملات” در مورد نیروی حافظ صلح، که به گفته او وجود دارد “غیر قابل قبول.”

استولتنبرگ از مقامات پریشتینا و بلگراد خواست تا این کار را انجام دهند “گام های واقعی” برای تنش زدایی از وضعیت، و گفت که دو طرف باید در گفت و گو با میانجیگری اتحادیه اروپا شرکت کنند.

درگیری‌های خشونت‌آمیز بین صرب‌های محلی و نیروهای ناتو کوزوو (KFOR) پس از تلاش نیروهای حافظ صلح برای متفرق کردن تظاهرکنندگان معترض به تحلیف شهردار آلبانیایی در منطقه‌ای با اکثریت صرب‌ها آغاز شد. این بن بست منجر به زخمی شدن ده ها نفر از دو طرف شد.

این ناآرامی ها پس از آن رخ داد که صرب های محلی، که مدت ها به دنبال خودمختاری در کوزوو بودند، انتخابات مورد حمایت پریشتینا را در چندین منطقه از استان جدا شده صربستان تحریم کردند. با وجود مشارکت کمتر از 4 درصد، مقامات محلی با اعلام انتخاب چهار شهردار آلبانیایی، این آرا را مشروع پذیرفتند.


ناتو عامل تشدید در کوزوو – مسکو است

KFOR اولین بار در سال 1999 در پی مداخله ناتو در مناقشه کوزوو به نمایندگی از آلبانیایی های کوزوو و کمپین بمباران چند ماهه این بلوک در صربستان تأسیس شد. این نیرو در اوج خود متشکل از حدود 50000 سرباز بود، اما از آن زمان تا کنون به حدود 3700 سرباز کاهش یافته است.

کوزوو از زمان جنگ 1999 شاهد چندین موج ناآرامی بوده است. در سال 2008، مقامات آلبانی تحت حمایت غرب به طور یکجانبه استقلال خود را از بلگراد اعلام کردند. این اقدام به سرعت مورد حمایت ایالات متحده و بسیاری دیگر از کشورهای غربی قرار گرفت. روسیه و چین از جمله کشورهایی هستند که همچنان کوزوو را بخشی از صربستان می دانند.

مسکو گفته است که ناتو تا حد زیادی مسئول افزایش اخیر در خصومت ها است. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، این ائتلاف را به تبدیل شدن به آن متهم کرد “منبع خشونت غیر ضروری” و یک “عامل تشدید” در منطقه او از بلوک خواست تا “تبلیغات دروغین آن را خاموش کنید” علیه صرب های محلی، که به گفته او به اشتباه به دلیل تحریک حوادث مقصر شناخته شده اند.