مطالعات اولیه در حال انجام است و “خوش بینی محتاطانه” وجود دارد

در Omicron، مطالعات اولیه در حال انجام است و

تعدادی از مطالعات نتایج خوش بینانه ای را در مورد اثربخشی واکسن نشان داده اند.

اولین مطالعات در مورد omicron در حال انجام است و نگاهی اجمالی که آنها ارائه می کنند بسیار خوش بینانه است: در حالی که واکسن هایی مانند واکسن ساخته شده توسط Pfizer Inc. و BioNTech SE ممکن است در برابر نوع جدید قدرت کمتری داشته باشند، حفاظت را می توان با تقویت کننده ها تقویت کرد.

تحقیقات انجام شده در آفریقای جنوبی، سوئد و آلمان، و همچنین از خود شرکت‌ها، نشان می‌دهد که omicron باعث از بین رفتن محافظت ایمنی می‌شود – اما به طور بالقوه نه کامل.

Pfizer و BioNTech گفتند مطالعات آزمایشگاهی اولیه کاهش ۲۵ برابری سطح آنتی‌بادی خنثی‌کننده را در مقایسه با نوع اولیه ویروس در افرادی که فقط دو واکسن دریافت کرده‌اند، نشان می‌دهد. شرکای واکسن چهارشنبه گفتند، با این حال، تقویت با دوز اضافی واکسن باعث افزایش آنتی بادی‌ها می‌شود و سطح مشابهی از پروتئین‌های محافظ را که در برابر نسخه‌های قبلی پس از دو تزریق استاندارد مشاهده شده بود، می‌دهد.

انتشار داده‌های آن‌ها به دنبال نتایج یک مطالعه آفریقای جنوبی روی پلاسمای خون افرادی بود که دو دوز واکسن Pfizer-BioNTech دریافت کردند. این کاهش 41 برابری در سطح آنتی‌بادی‌های مسدودکننده ویروس در مقایسه با سویه‌ای که در شروع همه‌گیری در گردش بود، نشان داد.

ساندرا سیسک، ویروس شناس، در نتایج این مطالعه که اوایل چهارشنبه در توییتر منتشر شد، گفت: محققان آلمانی از نتایج آفریقای جنوبی حمایت کردند و دریافتند که آنتی بادی های ضد اومیکرون در مقابل نوع دلتا به میزان 37 برابر کاهش یافته است. یک مطالعه جداگانه از مؤسسه کارولینسکا در استکهلم خوش بینانه تر بود، نشان داد که کاهش آنتی بادی ها علیه omicron فقط کمی بدتر از دلتا است، سویه ای که در حال حاضر باعث بیشتر موارد کووید-19 در سراسر جهان می شود.

نتایج، بینش اولیه و هنوز ناقصی را در مورد آسیب بالقوه گسترش omicron ارائه می دهد. سطح آنتی بادی تنها بخشی از پاسخ سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس است. سلول‌های T موسوم به «قاتل» نیز نقش مهمی در محافظت در برابر بیماری‌های شدید بازی می‌کنند و Pfizer و BioNTech گفته‌اند که همچنان منتظر پاسخ قوی هستند.

الکس سیگال، رئیس تحقیقات مؤسسه تحقیقات سلامت آفریقا در دوربان، که یافته‌های اولین مطالعه را ارائه کرد، گفت: محققان دلیلی برای امیدواری دیدند، حتی قبل از اینکه شرکت‌ها تصمیم بگیرند. آخر سه شنبه درس بخون او گفت: “یک تقویت کننده خوب احتمالاً احتمال عفونت شما را کاهش می دهد، به خصوص عفونتی که منجر به بیماری شدیدتر می شود.”

مطالعه آلمانی توسط تیم Ciesek در موسسه ویروس‌شناسی پزشکی در کلینیک دانشگاه فرانکفورت هیچ آنتی‌بادی خنثی‌کننده‌ای برای نوع omicron در برخی از نمونه‌هایی که شش ماه پس از واکسیناسیون مضاعف گرفته شده‌اند، نشان نداد. نتایج مورد بررسی همتایان قرار نگرفته است. کریستین دروستن، مدیر ویروس شناسی در Charite، یک بیمارستان دانشگاهی در برلین، در توییتر گفت، با این حال، داده ها نشان می دهد که تقویت کننده ها مورد نیاز خواهند بود.

سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که Omicron می‌تواند به افزایش «عواقب شدید» دامن بزند، زیرا نشانه‌هایی مبنی بر انتقال بیشتر ویروس کرونا وجود دارد. با این حال، جهش موارد در آفریقای جنوبی به دنبال ظهور omicron تاکنون بیمارستان‌ها را تحت تأثیر قرار نداده است، و برخی خوش‌بینی‌های محتاطانه را برانگیخته است که سویه جدید ممکن است باعث بیماری عمدتاً خفیف شود.

دولت‌ها و بازارهای مالی در تلاشند تا بررسی کنند که آیا نوع جدید تأثیر قابل‌توجهی بر تلاش جهان برای عبور از همه‌گیری خواهد داشت یا خیر. گسترش سریع Omicron این نگرانی را ایجاد کرده است که این سویه به اندازه کافی مصونیت گریز باشد که نیاز به واکسن های جدید داشته باشد، و صدها محقق به صورت شبانه روزی برای پاسخ به این سوال کار کرده اند.

شین کروتی، پروفسور مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و واکسن در موسسه ایمونولوژی لا جولا در سن دیگو گفت: «این داده های کارولینسکا دلیلی برای خوش بینی است. “این بسیار نزدیک به بهترین سناریویی است که من در نظر داشتم.”

سطح آنتی بادی های خنثی کننده یک نشانگر کلیدی برای محافظت ایمنی است. اگرچه آنها به طور طبیعی در ماه‌های پس از عفونت یا واکسیناسیون کاهش می‌یابند، اما نشان داده شده است که توانایی بدن برای تولید آنتی‌بادی‌های مؤثرتر در صورت نیاز در طول زمان بهبود می‌یابد.

سیگال گفت: “پیشرفت بیشتری” در ایمنی ناشی از واکسن ایجاد خواهد شد و افزود که افرادی که کاملاً واکسینه شده اند باید واکسن تقویت کننده و کسانی که قبلاً آلوده شده اند باید واکسینه شوند.

نتایج اولیه

سیگال که آزمایشگاهش اولین آزمایشگاهی بود که نوع بتا را در اواخر سال 2020 در آفریقای جنوبی شناسایی کرد، گفت: نتایج اولیه هستند و سطوح دقیق فرار ایمنی ممکن است تغییر کند. او خاطرنشان کرد که omicron از خنثی سازی آنتی بادی راحت تر از بتا که در نظر گرفته شده بود فرار می کند. ایمنی گریز از انواع نگرانی که قبلا شناسایی شده است.

سوال کلیدی که محققان تلاش می‌کنند به آن بپردازند این است که آیا واکسن‌های کووید موجود برای محافظت در برابر omicron نیاز به تغییر دارند یا خیر. Pfizer و BioNTech گفتند که یک شلیک با هدف Omicron تا ماه مارس آماده خواهد شد.

هر گونه تغییر واکسن نیاز به بررسی دقیق دارد، به خصوص از آنجایی که دلتا در حال حاضر عامل اصلی اپیدمی های کووید است و واکسن های موجود سپر کافی در برابر آن ایجاد می کند، آنا ماریا هنائو-رسترپو، که در طرح تحقیق و توسعه سازمان جهانی بهداشت برای واکسن ها و واکسن ها رهبری می کند. هفته گذشته گفت: نوآوری ها در طول شیوع و همه گیری ها.

داده های بیشتر

استفان گلدشتاین، ویروس شناس تکاملی در دانشگاه یوتا در سالت لیک سیتی، گفت که میزان کاهش در آنتی بادی های خنثی کننده علیه اومیکرون می تواند نشان دهنده نیاز به واکسن های همسان با اومیکرون باشد، اگرچه ملاحظات دیگر ممکن است نقش داشته باشد. او گفت که مطالعات بزرگ‌تری برای بررسی آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده افرادی که با سایر واکسن‌ها واکسینه شده‌اند نیز مورد نیاز است.

گلدشتاین گفت: «هرچند مهم‌تر، مطالعات اپیدمیولوژیک به بررسی فراوانی عفونت‌های مجدد و عفونت‌های جدید و همچنین شدت بیماری در این بیماران خواهد بود». “من هنوز خوشبین هستم که واکسیناسیون یا عفونت قبلی تا حدی از محافظت در برابر بیماری های شدید کمک می کند.”

کار در آزمایشگاه سیگال شامل آزمایش 14 نمونه پلاسمای خون جمع‌آوری‌شده از 12 نفر بود که حدود یک ماه قبل از آن دومین واکسن Pfizer-BioNTech برای سنجش غلظت آنتی‌بادی‌های مورد نیاز برای خنثی کردن یا مسدود کردن ویروس زنده omicrion انجام شده بود. سیگال گفت که سطح آنتی بادی های خنثی کننده علیه این نوع در زیرمجموعه ای از شرکت کنندگان که حدود یک سال قبل کووید را تجربه کرده بودند، به طور قابل توجهی بالاتر بود.

ایمنی ترکیبی

این نشان می دهد که مصونیت ترکیبی ایجاد شده توسط عفونت طبیعی و به دنبال آن ایمن سازی ممکن است محافظت معقولی در برابر omicron ایجاد کند. کروتی از موسسه لا جولا گفت: در افرادی که هرگز به کووید مبتلا نشده‌اند، می‌توان با تجویز سه دوز واکسن، این مورد را تقلید کرد.

او گفت: «چیزی که بسیاری از ما می‌خواهیم ببینیم، مقایسه‌های رودررو با سایر انواع دیگر است، به دلیل تجربه گسترده‌تر با آنها. کروتی گفت که دانشمندان همچنین می‌خواهند اهمیت کاهش سطح آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده علیه امیکرون را بهتر درک کنند و پاسخ‌های آنتی‌بادی علیه اومیکرون در سرم خون افرادی را که سه دوز واکسن فایزر یا مدرنا دریافت کرده‌اند، مطالعه کنند.

در هفته‌های آینده، وضوح بیشتری از مطالعاتی که پاسخ سلول T به omicron را ارزیابی می‌کنند، مانند مطالعاتی که توسط موسسه La Jolla Alessandro Sette انجام می‌شود، نمایان خواهد شد.

دن باروچ، استاد پزشکی قلعه ویلیام بوسورث در دانشکده پزشکی هاروارد و رئیس Beth Israel Deaconess بوستون گفت: ممکن است omicron تأثیر شدید کمتری بر سلول های T داشته باشد، گلبول سفید خونی که سیستم ایمنی از آن برای کشتن سلول های آلوده به ویروس استفاده می کند. مرکز تحقیقات ویروس شناسی و واکسن.